YEREL
Giriş Tarihi : 22-12-2021 18:25   Güncelleme : 22-12-2021 18:25

Turkovac Acil Kullanım Onayı Aldı

Turkovac Acil Kullanım Onayı Aldı

Sağlık Bakanlığı ve Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen yerli üretim Kovid-19 aşısı Turkovac acil kullanım onayı aldı.  

Yerli koronavirüs aşısı Turkovac acil kullanım onayı aldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Yerli Kovid-19 Turkovac aşımız bugün itibariyle acil kullanım onayı almış durumda ve üretime başlamış olduk" dedi. Bakan Fahrettin Koca, Turkovac aşısının yıl bitmeden, önümüzdeki hafta sonundan itibaren uygulanmaya başlanacağını belirtti.

Bakan Koca, "Yerli Kovid-19 Turkovac aşımız bugün itibariyle acil kullanım onayı almış durumda ve üretime başlamış olduk. Sayın Cumhurbaşkanım, bugün Şanlıurfa'daki üretim merkezlerindeyiz. 50 yıl sonra Türkiye hücreden başlayarak, Türk bilim insanları tarafından yüzde 100 şekilde bir aşıyı gerçekleştirmiş oldu. Dolum tesislerinde dolumu, etiketlenmesi ve ambalajlanması yapılıyor. Üretim başlamış oldu. Yıl bitmeden acil kullanım onayı ve üretimi başlamış oldu. Bu başarı liderliğinizde bütün milletin başarısı" diye konuştu.

Ankara’da Kovid-19 tedavisi gören ve tedbir amacıyla hastanede yatan Artvin Milletvekili Av. Erkan Balta haberi sosyal medya hesabından paylaşarak, “Turcovacgeldi. Sağlık Bakanlığımız ve Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen COVID-19 aşısı Turcovac kullanım onayı aldı; tüm insanlık için hayırlı olsun. Coronavirüsaşısı üreten 9 ülkeden biri olduk. Bizleri gururlandıran Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve ekibine teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

HATİCE DİLER