YEREL
Giriş Tarihi : 27-07-2021 10:59   Güncelleme : 27-07-2021 10:59

Uğur Bayraktutan: Arhavi afet bölgesi olarak ilan edilmeli

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Arhavi ilçesinde yaşanan sel felaketi ve su baskınına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Uğur Bayraktutan: Arhavi afet bölgesi olarak ilan edilmeli

Arhavi ilçesinde kaya tahkimatının yıkılması sonucu Kapisre Deresi ilçe merkezine taştı cadde ve sokaklar nehre döndü. Boğaziçi ve Cumhuriyet mahallelerinde mahsur kalanlar ekiplerce botlarla kurtarıldı, ev ve iş yerlerinin zemin ve bodrum katları suyla doldu ve araçlar sürüklendi.

Tehlike ortaya çıktıktan sonra önlem alınıyor

CHP, felaketi yerinde incelemek üzere heyet oluşturdu. Bölgede inceleme yapan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, bütün il ve ilçe Belediye Başkanlarıyla birlikte felaket yerinde olduklarını bölgeye yardım ve destek için koşuşturmaya çalıştıklarını ve hasarın ne kadar büyük boyutta olduğunu belirterek, “İlçe merkezine su verilemiyor, su sistemiyle alakalı bir problem var. Bunların dışında güvenlik amacıyla da olsa elektrik verilemiyor. Yağış durunca ve çıplak gözle alanı görme imkânı bulunca hasarın ne kadar büyük boyutta olduğunu gördük. Bütün Belediye Başkanlarıyla birlikte felaket yerindeyiz. Kapisre Deresiyle alakalı bundan önce birçok uyarılar yaptık. Bu derenin taşkın nedeniyle yanında bulunan Mahalleye zarar vereceğine ve tehlikelerin olabileceğine dair uyarılarımızı yapmıştık. Ne yazık ki uyarılarımız göz ardı edildi. Maalesef bizde tehlike ortaya çıktıktan sonra birtakım önlemler alınıyor. Önleyici tedbirler konusunda birtakım problemlerimiz var. Ne yazık ki bu önlemleri bir türlü alamıyorlar” ifadelerine yer verdi.

Arhavi’nin afet bölgesi olarak ilan edilmesi gerekiyor

Felaket yerinde incelemelerde bulunan Bayraktutan, birçok aracın ve konutun su altında kaldığını ifade ederek, “Dere’nin yanında 5 bin kişinin yaşadığı Boğaziçi Mahallesi var. Mahalle’de yüzün üzerinde araç sular altında kaldı. İnsanlar kendi çabalarıyla ve Belediye olanaklarıyla araçlarını çıkartmaya çalışıyorlar. Dükkanlar ve konutlar sular altında vatandaşlar iş yerlerine ulaşmaya çalışıyorlar. Arhavi’de afet tanımının bütün somut belirtileri var. Bu yüzden bu ilçenin bir an önce afet bölgesi olarak ilan edilmesi gerekiyor. Afet bölgesi yapılması konusunda daha önce yapılmış olan uyarılar Belediye tarafından yazılmış olan yazılar vardı. Bura da bir an önce tahkimat yapılması ve Arhavi ilçe merkezini önleyecek olan duvarların ilçe merkezinden bertaraf edilmesi için konusunda tedbirler ve yazılı uyarılar yapılmıştı. Fakat Genel idare bu konuda ne yazık ki duyarsız kalmıştır. Bu tehlikeyi atlatmamız zararları giderme konusunda kısa bir sürenin yeterli olmayacağı gözüküyor. Bu yüzden Genel idarenin de bu konuda bir adım atması gerekiyor. Bir an önce konutların, iş yerlerinin, dükkanların temizlenmesi ve caddelerin eski haline getirilmesi gerekiyor. Köylere giden yolların bir bölümü kapalı bir durumda. Köylerle telefon ile irtibat kuruldu kriz masasında bizzat dinleyip gözlemledim. Köylerden bize ulaşan herhangi bir can kaybı yok. Arhavi’de metrekareye düşen yağışın yüz yetmiş dokuz kilogram olduğu tespit edildi. Küresel ısınma dedikleri bu olsa gerek. Tedbirlerin alınması ve gerekli desteklerin alınması noktasında özellikle yerel yönetim ve Belediyeler elinden geleni yapıyor. Büyük şehirlerden yardım talep ediyoruz” diye konuştu.