YEREL
Giriş Tarihi : 22-06-2021 12:16   Güncelleme : 22-06-2021 12:16

“ULUSAL ORMAN ENVANTERİ” ÇALIŞMASI

“Ulusal Orman Envanteri” çalışmalarına başlandı.

 “ULUSAL ORMAN ENVANTERİ” ÇALIŞMASI

Genel Müdürlüğün Stratejik Plan İlkeleri ile Tarım Orman Şura kararları arasında yer alan ve uluslararası veri üretme araçlarının önemlilerinden olan, “Ulusal Orman Envanteri” çalışmalarına Bölge Müdürlüğünde başlandı.

Ulusal Orman Envanteri çalışması kapsamında Artvin Orman İşletme Müdürlüğü Merkez Orman İşletme Şefliği sahasında uygulamalı eğitim verildi. Orman İdaresi ve Planlama Daire Başkanlığından Şube Müdürü Sinan Bilge tarafından verilen eğitime, Orman Bölge Müdürü Dr.Mimar Sinan Özkaya, Bölge Müdür Yardımcısı Nacettin Doğan, Orman İdaresi ve Planlama  Şube Müdürü Nedim Tuylu, Artvin Orman İşletme Müdürü Tuncay Bilmiş, Amenajman Rehberlik ve Denetim Baş mühendisleri ve ilgili firma çalışanları katıldı.

Eğitimde konuşma Orman Bölge Müdürü Dr.Mimar Sinan Özkaya “Orman kaynaklarından faydalanmayı ulusal düzeyde planlamak ve uzun vadeli stratejiler geliştirmek için yapılan, Ulusal Orman Envanteri çalışmalarının sağlıklı bir şekilde, uzman ellerce gerçekleştirilmesi adına, yapılan eğitimin katılımcılara fayda sağlayacaktır” diyerek, eğitim katılımcılara ve meslek camiasına hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.

Eğitimde; Ulusal Envanter muhteviyatı ile İlgili olarak orman envanterinin plan ünitesi olan ormanın sınırları içindeki ağaçlı ve ağaçsız alanların ayrıntılı bir şekilde belirlenmesi, ağaç serveti ve bunun meydana getirdiği artımın tespiti ile bitkisel, hayvansal ve mineral menşeli tali ürünlerin belli edilmesi, toprak analizi ve bütün bunlarla ilgili miktarların teyidinden ve kıymetlendirilmesi ile ilgili bilgi verildi.

Orman Bölge Müdürlüğü