YEREL
Giriş Tarihi : 04-01-2023 12:59

UND lojistik çalıştayı gerçekleştirildi

UND lojistik çalıştayı gerçekleştirildi

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetiminin katılımıyla Hopa TSO meclis toplantı salonunda Lojistik Çalıştayı gerçekleştirildi.

Yönetim Kurulu Başkanı Osman Demircioğlu açılış konuşmasında katılımcıların yeni yılını kutlayarak, nakliye sektörü açısından sorunsuz bir yıl olması temennisini dile getirdi.

Demircioğlu yaptığı değerlendirmede, “Uluslararası Nakliyeciler Derneğinin yılın ilk çalıştayını bizimle yapmasından dolayı teşekkür ediyorum. Nakliye sektörü ile ilgili yaptığımız çalışmalar sonucunda sorun ve çözüm önerilerimizi yönetimimizle rapor haline getirdik. Hopa TSO camiası olarak oluşan TIR kuyruklar esnafımıza olumlu şekilde yansıyor, şoförler için daha sosyal bir ortam hazırlamak istiyoruz. Sorunlardan biri ise Hopa’da en az bin 500 araçlık bir tır parkına ihtiyaç olmasıdır. Hali hazırda ilçe girişindeki dolgu alanında 800 araçlık yer mevcut. Ayrıca Hopa Limanının iç gümrük ve balıkçı barınaklarının bulunduğu alana dolgu yapılarak TIR parkı yapılabilir. Ankara temaslarımız kapsamında Ticaret Bakanlığımız ve Ulaştırma Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmelerde sorun ve çözüm önerilerimizi rapor halinde ilettik” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Çirkin UND tarafından hazırlanan sorun ve çözüm önerilerini aktardı.

Çirkin gerçekleştirdiği sunumda; Sarp Sınır Kapısı geçiş süreçlerinde bazı iyileştirilmelerin yapılması gerektiği, Damga vergisi, akaryakıt cezası ve diğer ödemelerin 4 peronda da sürücü araçtayken pos cihazları ile gerçekleştirilebilmesi, peronlarda dolu ve boş araç tescilleri için memur bulundurulması,  giriş kısmındaki her iki peronda pasaport polisi görevlendirilmesi, veteriner kontrolüne tabi ürünlerin peronların dışında gümrük sahasında belirlenecek bir yerde yapılması, muayene işlemlerinin peronların dışında gümrük sahasında belirlenecek bir yerde yapılması, X-Ray işlemleri için daha uygun bir nokta belirlenmesi, Zirai karantinaya tabi ürünleri taşıyan araçların 7/24 kesintisiz refakat hizmeti verilerek Hopa'ya transfer edilmesi, sigorta işlemlerinin dijital olarak gerçekleştirilebilmesi için çalışma yapılması ve Gürcistan-Türkiye ortak ön bildirim uygulamasının hayata geçilmesi gerektiği bilgilerini paylaştı.

Diğer katılımcıların da sektörle ilgili değerlendirmelerinin alındığı çalıştayda Hopa TSO ve UND ortak bir rapor hazırlanmasına ve ilgili Bakanlıklara iletilmesine karar verildi.

Çalıştaya Hopa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Demircioğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Hasan Yılmaz ve Selçuk Balkaya, Yönetim Kurulu Üyesi Ersan Gedik, Meclis Üyesi Talat Parlak ve Samet Dalkılıç, UND Yönetim Kurulu Üyesi Alişan Ender Topaloğlu, UND İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Çirkin, İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman, UND Kurumsal İletişim Uzmanı Hatice Hacısalihoğlu, UND Trabzon Temsilcisi Hakan Demircan, Riport Rize Limanı İşletmesi Yönetim Kurulu üyesi Kral Faysal Çillioğlu Karadeniz Çalışma Grubu Üyesi Akın Pektaş ve Oda üyesi Livane Nakliyatın sahibi Sabit Şabanoğlu katıldı.

Sariye TOPALOĞLU  

Gündem ArtvinGündem Artvin