YEREL
Giriş Tarihi : 14-04-2022 10:33   Güncelleme : 14-04-2022 10:33

ÜNİLİG SPOR TIRMANIŞLARI TÜRKİYE ŞAMPİYONASI BAŞLADI

ÜNİLİG SPOR TIRMANIŞLARI TÜRKİYE ŞAMPİYONASI BAŞLADI

Artvin Çoruh Üniversitesi ev sahipliğinde dün başlayan bugün sonlanacak olan ÜNİLİG Spor Tırmanışları Türkiye Şampiyonası Açılış Seremonisi ve ilk gün yarışları AÇÜ 15 Temmuz Spor Salonunda yapıldı.

Artvin Çoruh Üniversitesi ile birlikte 11 Üniversite'den 32 erkek 23 kadın sporcunun katıldığı, AÇÜ 15 Temmuz Kapalı Spor Salonu Tırmanma Parkurunda gerçekleştirilen şampiyona müsabakaları açılış programına Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, BESYO Müdürü Doç. Dr. Ümit Kul,İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sebahattin Dönmez, Tarım ve Orman İl Müdürü Neşat Ulutaş, İl Müftüsü Mesut Harmancı katıldı.

Açılış programında konuşma yapan AÇÜ Rektörü Prof. Dr. M. Sıtkı Bilgin, Yeşil Artvin Çoruh Üniversitesi’nin Tıbbi Aromatik Bitkiler alanında Türkiye'nin tek ihtisas Üniversitesi olmasının yanında kaliteli eğitime, sosyal ve kültürel faaliyet ve organizasyonların dışında spor faaliyetlerine de çok önem veren sporcu bir üniversite olduğunu söyledi.

Artvin Çoruh Üniversitesi ve bulunduğu kent olan Artvin’in Türkiye ve Avrupa kıtasında sahip olduğu tabiat harikaları, doğal güzellikleri, saf ve temiz atmosferi ve çevresiyle ve içinde barındırdığı bitki türleri ve çeşitliliğiyle farklı olan özellikli bir şehir olduğunu belirten Rektör Bilgin, “Bu özellik ve güzellikleri keşfetmek için de kısa bir süre yeterli olmayıp epeyce bir zaman ayırmak icap eder. Dolayısıyla dört yanı baraj ve göllerle çevrili olan ve Karadeniz’e de kıyısı bulunan Artvin Çoruh Üniversitesi içinde bulunduğu konum itibariyle birçok spora ev sahipliği yapabilecek niteliktedir. Özellikle doğa sporları, trekking, tırmanış, kayak, kano gibi zorluk derecesi yüksek sporlar Üniversitemizde ve Artvin Şehrimizde rahatlıkla icra edilmektedir. Bunun için gerekli olan alt yapı ve tesisler faal olupbu alandaki çalışma ve geliştirme çabaları halen devam etmektedir” dedi.

Üniversitenin sportif faaliyetleri hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Bilgin, “Okulumuz öğrencileri aynı dönem içerisinde bir yandan Atabarı kayak merkezimizde kayak derslerini yaparken diğer yandan ise Çoruh nehri üzerinde bulunan Marina tesisimizde kano sporunu uzman öğretim üyelerimiz eşliğinde yapabilmektedirler. Bu çerçevede Türkiye Üniversite Sporları Federasyon Başkanı temsilcilerine ve Sayın Prof. Dr. Mehmet Günay hocamıza da bu organizasyonu Artvin Çoruh Üniversitesi'nin ev sahipliğinde yapılmasına katkı sağladığı için teşekkür eder, gelecek dönemlerde yapılacak olan bütün organizasyonlara ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyacağımızı da belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

Bugün ve yarın gerçekleşecek olan Spor Tırmanışı branşına toplam 11 Üniversite'den 32 erkek 23 kadın sporcunun katıldığı bilgisini veren Rektör Bilgin, şampiyonaya katılan sporculara seslenerek,“Her biriniz serhat şehrimiz ve yeşil Üniversitemiz Artvin Çoruh Üniversitesine tekrardan hoş geldiniz. Sizler her şeyden önce bu müsabakalara katılım sağlamakla ve bu yolda çaba göstermekle zaten başarılı olduğunuzu ispat ettiniz. Kazanmak kadar kaybetmenin de müsabakaların bir gerçeği olduğunu idrak etmek lazımdır. Burada mühim olan husus müsabakalara katılma azim ve cesaretini gösterebilmektir. Bu husus sporun önemini anlamak ve o bilince ulaşmakla ilgili bir durumdur ve spor müsabakalarının da birinci temel aşamasıdır Spor müsabakalarının ikinci aşaması ise yarışmacılar arasındaki daha maharetli olanların tespit edilmesiyle ilgili bir husustur. Dolayısıyla ben bu yarışmaya katılan tüm sporcuları sahip oldukları özgüven, çalışma azim ve iradesi ve de taşıdıkları spor bilinci nedeniyle tebrik ediyor tırmanış organizasyonunun adil bir yarışma kapsamında gerçekleşmesini diliyorum.Ayrıca bugünkü organizasyonda çaba gösteren ve katkı ve sağlayan bütün akademik ve idari personelimize de teşekkür ediyor tekrardan buyarışmalara katılan tüm sporcuları tebrik ediyor başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

HATİCE DİLER