YEREL
Giriş Tarihi : 28-06-2021 11:06   Güncelleme : 28-06-2021 11:08

ÜNİVERSİTE ADAYLARI YKS´DE TER DÖKTÜLER

ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) Artvin’de yaklaşık 5 bin 179 aday girdi.

ÜNİVERSİTE ADAYLARI YKS´DE TER DÖKTÜLER

Cumartesi gerçekleşen Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) sınavına 3155, pazar günü Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) sınavına 2024, pazar günü öğleden sonraki YDS (Yabancı Dil Sınavı) sınavına 83 aday girdi.

Sınav adaylarının bazılarının çok heyecanlı olduğu gözlemlenirken ailelerin heyecanı da çocukları kadar üst düzeydi.

Hayatlarının dönüm noktalarından birisi olan ÖSYM sınavında başarılı olmak için 135 dakika ter döktüler. Adaylar içeride ter dökerken aileleri de dışarıda çocukları için dua ettiler.

Öğrenci adaylarından Yarenin ablası kardeşinin 1 yıldır yoğun bir tempo ile sınava hazırlandığını belirterek tüm öğrencilere başarılar diledi. Özder, “Umarım kardeşim emeğinin karşılığını alır ve güzel bir puanla hedeflediği okula gider. Bunun için yıllardır düzenli bir şekilde çalıştı. Kardeşim içeride bizde burada emeklerimizin karşılığı için bekliyoruz.

Tekrardan başta kardeşim olmak üzere tüm öğrenci kardeşlerimize başarılar diliyorum” dedi.

YKS'nın ilk oturumu olan TYT sınavı için Artvinli öğrenciler sınav giriş belgeleri ve nüfus cüzdanlarıyla sınava girecekleri okula gitti. Erken saatlerde okullara gelen öğrencilere, anne ve babaları eşlik etti. Sınav öncesi polis ekipleri çevrede güvenlik önlemi alırken, sınav giriş belgesi ve nüfus cüzdanı olmayanların sınava alınmayacağı bildirildi. Sınava girecek öğrencilerin belgeleri giriş kapısında görevli öğretmenler tarafından kontrol edilirken, polis ekipleri de öğrencilerin üzerlerini aradı. Küpe, kolye, saat, halhal ve benzeri eşyalar salonlara sokulmadı. Görevli öğretmenler de sınava dakikalar kala sık sık anons yaparak sınava girecek olan öğrencilere. uyarılarda bulundu. Bazı öğrenciler sınav zamanına yetişemediği için dışarıda kaldı. Sınav kuralları içerisinde bulunan saat 10:00'dan itibaren salon kapıları kapanınca sınava 1 dakika gecikmelide olsa hiç kimse alınmadı. Bazı öğrenciler heyecanlı olduklarını ifade ederlerken, kimileri de hedeflerini 'Sınavı başarabilmek' diye noktaladılar.