YEREL
Giriş Tarihi : 25-01-2022 11:22   Güncelleme : 25-01-2022 11:22

UNUTMAYACAĞIZ…

UNUTMAYACAĞIZ…

Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur MUMCU,Türk Basın tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir cumhuriyet neferiydi.

Olduğu gibi görünen ve yaşayan usta kalem, ne yazık ki 24 Ocak 1993 yılında uğradığı menfur bir saldırı sonucu aramızdan ayrıldı.

Onu katledenler, savunmuş olduğu düşünceleri deyok edeceklerini, onu susturarak düşüncelerini savunanları da susturacaklarını zannettiler.

Ama olmadı ve olmayacak..!

O bugün yaşasaydı, eminim ki aynı şeyleri söyler, aynı düşünceleri daha yüksek bir sesle dile getirir; ‘Bir kişiye yapılmış haksızlık, bütün topluma karşı işlenen bir suçtur’ diyerek, yine haksızlıkların karşısında olurdu.

‘Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz’ diyerek, bilginin çağımızdaki önemini usanmadan dile getirir; ‘Unutmayalım ki cesur bir kez ölür, korkak bin kez ölür’ sözünü korkaların yüzüne yüzüne söylerdi.

‘Milliyetçilik sömürücülerin değil, Mustafa Kemal devrimcilerinin bayrağıdır’ sözüyle bu ilkeyi rafa kaldıranların karşısında durur; ‘Kemalizm benim yaşam şeklimdir’ diyerek, emperyalizmin karşısındaki dik duruşunu bozmadan, ‘Atatürkçülük, kısaca ulusal bağımsızlık ve ulusal onur demektir’ diye haykırırdı.

"Ben Atatürkçüyüm.... Ben, cumhuriyetçiyim... Ben lâikim... Ben antiemperyalistim... Ben tam bağımsız Türkiye'den yanayım... Ben insan hakları savunucuyum... Ben, terörün karşısındayım... Ben, yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Dün sabaha değin, araştırarak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız. Öyleyse vurun, parçalayın, her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır” sözüyle, cesaretin ve dik durmanın onurunu hiç sarsılmadan yine gösterirdi.

Uğur Mumcu,  ‘Evrensel kültürün sanat ve düşün rüzgârı ile Türkiye er geç çağdaş uygarlığa demir atacak’ sözüyle, bu ülkede umudun tükenmeyeceğini dile getirdi.

Evet, umudumuz hiç tükenmeyecek Büyük Usta..!

Türkiye, er veya geç demokrasinin tam olarak işlediği, insan haklarının, özgürlüklerin ve adaletin tam olarak tesis edildiği bir ülke olacak. Ve yarınlara umutla bakan çağdaş gençleriyle, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne mutlaka çıkacak. Buna inancımız tamdır.

Senin de ilke edindiğin, Ulu Önder Atatürk’ün ‘Tam Bağımsızlık’ şiarı kutsal emanetimizdir.

Seni Unutmayacağız Büyük Usta,

Işıklar içinde uyu, ruhun şad olsun.