YEREL
Giriş Tarihi : 14-06-2021 11:15   Güncelleme : 14-06-2021 11:15

Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek: Kalaycılık

Arhavi’de kalaycılık mesleğini icra eden Cabir Bekaroğlu, mesleği hakkında açıklamalarda bulundu.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslek: Kalaycılık

İnsanların eskisi gibi bu mesleğe yönelmediğini belirten Bekaroğlu, Artvin’deki tek kalaycının kendisi olduğunu belirtti.

Bekaroğlu, “İşletmemiz 1957’de faaliyete geçti. Artvin bölgesindeki tek kalaycıyız. Bundan sonra bu meslek devam eder ya da edemez bilemiyoruz çünkü kimse bu mesleğe gönül vermiyor” dedi.

Lezzet ve sağlık yönünden bakır daha kaliteli

Yeni nesilin bakırı daha çok tercih ettiğinden bahseden Bekaroğlu, “Bakır, çelik ve alüminyuma göre biraz daha pahalı ve bakımı zor. Fakat sağlık yönünden bakır, çelik ve alüminyumdan çok daha üst kalitededir. Kalaycılığın yaygınlaşması gerektiğini düşünüyorum. İnsanların oldukları bölgede kalaycı sorununun olması bakırla vatandaşın haşır neşir olmasını etkiliyor. Kalaysız bir bakırda yemeği yapıp yediniz diyelim. Bir problem olmaz. Ama yemeği kalaysız bir şekilde bekletirseniz o zaman yemekle etkileşime giriyor ve bu yüzden zehirleme riski olabiliyor ama bu da bir sigaranın vücuda vermiş olduğu zarardan kat ve kat azdır. Şu ana kadar bakırdan dolayı zehirlenmiş bir vaka duymadım” ifadelerine yer verdi.

Yeni yetişen kalaycılar yok

Kalayın temizlenirken makinede daha erken deforme olduğunu ve kalayın uzun süreli kalması için elle temizlenmesinin gerektiğini söyleyen Bekaroğlu, kalayın dış parlatmasını polisaj makinesinde yaptığını belirterek “Dış parlatmanın güzel olması için ev hanımları evdeki ketçap ve limonlarla çalışmalar yapıyor. Kül ve kum bakırın dışındaki pisliği, yağı ve ocağın vermiş olduğu hissi alıyor. Kalayın belli bir süre sonra yapılıp yapılmaması kullanıma bağlıdır. Metalle bakırı etkileşime sokmazsanız ve makinede kullanmazsanız çok uzun yıllar tekrar kalay yaptırmadan da kullanabilirsiniz. Bakır sağlığa zararlı ve hammaddesi pahalı bir elementtir. Tüketim olması için vatandaşın bakırdan uzak durması lazım. İnsanlar alüminyumu alınca bir sene ömrü oluyor. Çeliği alınca da cam kapağı veya kolu kırılabiliyor dolayısıyla da sirkülasyon oluşturuyor ama bakırda böyle bir şey söz konusu değil. Bakırı alınca bir ya da iki senede bir kalayını yaptırıyoruz. Bakıra devam sağlanması için vatandaşın gidip kalayını yaptırabileceği birkaç yer daha olması gereklidir. Üretim firmaları, alimunyum ürünlerinin reklam konusunda daha iyi olmasını ve bakırın sağlığa zararlı olduğunu defalarca dile getirip vatandaşları bunlara yönlendirdiler. Bu cadde de 8 tane bakırcı vardı fakat şu an Artvin’de tekiz. Yeni yetişen kalaycılar yok maalesef” dedi.