YEREL
Giriş Tarihi : 23-05-2022 11:10   Güncelleme : 23-05-2022 11:10

​Üretim Uzman Ellerde

​Üretim Uzman Ellerde

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesinin Desteklenmesi 2022 yılı başvuru sonuçları açıklandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı tarafından yürütülen; 2022-2024 yılları arasında, 81 ilde, kırsal alanda yaşayan/yaşamayı taahhüt eden meslek yüksekokulları ile üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren bölümlerinden mezun olanların yaşadıkları yerlerde uygulayacağı projelere 100 bin liraya kadar hibe desteğinin verildiği Uzman Eller Projesi kapsamında Artvin’de 16 başvuru onaylandı.

Uzman Eller Projesi içeriği hakkında bilgiler veren Tarım ve Orman İl Müdürü Neşat Ulutaş, Artvin’e 16 uzman üretici kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Kendisi bu eğitim almış ama imkânı olmayan yetiştiricilik yapmak isteyen gençlerimize yönelik devletimiz güzel bir projeyi gündeme aldı, "uzman eller projesi" şu anda Artvin’den de 16müracaat oldu biz onları inceledik hepsi uygundu bakanlığa gönderdik bakanlığımız da onayladı. Yaklaşık 100 bin lira hibe desteği olacak inşallah işlerini kurmak için bir aşama olacaktır.Artvin’imize 16 tane uzman yetiştirici kazandırmış olacağız” dedi.

Arı yetiştiriciliği ve arı ürünleri ile arı sütü ve ana arı üretimi, Büyükbaş Hayvan yetiştiriciliği- süt sığırcılığı, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve besiciliği-koyun gibi hayvancılık üretimi faaliyetlerinde toplamda 16 başvurunun olduğu kentte başvuruların tamamının da kabul edilmesinin üretim için önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Neşat Ulutaş, devletingençlerin daima arkasında olduğunu belirtti.

Gençlerin üretimdeki rolünün önemli olduğunu belirten Ulutaş, “İnsanlar ata tohumuna dönüş yapıyor. Emekli kesimde oldukça artış var bu konuda ama biz ümit ediyoruz ki gençlerimiz de üretime daha fazla katılacak. Özellikle gelecek tarım ve hayvancılığın çok önemli olduğu bir dönem olacak.İnsanların beslenmeye mutlaka ihtiyacı var sanayi elbette önemli ama insanlar mutlaka beslenecekbu besinlerin de üretilmesi gerekiyor.Dolayısıyla bu topraklar bir gün boş kalmayacak özellikle tamamı işlenecek gibi ümit ediyoruz. Şu an bakanlığımız tarım alanlarının kullanımının etkinleştirilmesi projesini devreye soktu burada da çiftçi kayıt sistemine kayıt olmayan atıl durumdaki arazilerin değerlendirilmesi ön planda alındı. Tarımla uğraşmamış ama tarımsal faaliyet yapmak isteyenlerin önünü açmak adına en azından bir destek olmak adına uygulanan projelerimiz var” ifadelerini kullandı.

HATİCE DİLER