YEREL
Giriş Tarihi : 17-11-2022 12:06

“Vaadlerimizi tek tek tamamlıyoruz”

“Vaadlerimizi tek tek tamamlıyoruz”

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, ‘doğalgaz’ ve ilçede yapımı devam eden ‘kültür merkezi’ hakkında açıklamalarda bulundu. 

Ülkede ekonomik kriz olmasına rağmen vad etiği projeleri hayata geçirmeye devam ettiklerini söyleyen Demir, çalışmalarından bahsetti. Demir açıklamasında, “Ülkede bir kriz var buna rağmen vaad ettiğimiz bütün projelerimizi tamamlamak üzereyiz. Hiçbir mazeretin arkasına sığınmıyoruz. Bu yapılan yatırımların hiçbirinden de kredi kullanmıyoruz. Belediyenin kendi imkanları ve yardım severlerin yardımlarını kullanıyoruz. Burada kaynakları iktidar olsun muhalefet olsun devlet kaynaklarını herkese eşit ve adaletli dağıtılmasını talep ediyoruz. Yerel yönetimler için sarayın ayrı bir bütçesi var birçok proje sunmamıza rağmen bugüne kadar hiç yardım alamadık. Bu noktada da kaynakların dağıtımında adalet istiyoruz” dedi.

“Kültür merkezini Belediye imkanları ile yapıyoruz”

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, belediye bünyesinde yaptırdığı kültür merkezi yapımı hakkında değerlendirmelerde bulundu. 3 ay önce yapımına başlana kültür merkezinin ilçede önemli bir eksiği kapatacağına değinen Yıldırım, “Ardanuç Kültür merkezinin yapımına 3 ay önce başladık öncesinde projelendirmiştik toplam bin 500 metre karelik bir inşaat alanı var. İçerisinde zemin katta 500 metre karelik düğün salonu var. İlçemizde düğün salonu yoktu daha önce. Bir üst katında kreş olarak düşündüğümüz derslik olacak. Ayrıca müzik resim atölyesi, yaz döneminde açtığımız tiyatro çalışma alanları olacak 2 katı bu tür faaliyetlerin yapılması için ayırdık. En üst katında da sinema salonu, toplantı salonu gibi faaliyetlerde kullanmak amacıyla çok amaçlı bir salon yapacağız. Önümüzdeki yıl bitirmeyi amaçlıyoruz. Suadiye gönüllüleri destekleriyle yaz döneminde değişik alanlarda yaz kursları açıyoruz. Bu yıl yüzme, müzik, ingilizce, drama, tiyatro alanlarında kurs açmıştık her yılda açıyoruz. Bunların gerçekleşmesi için derslik eksiğimiz vardı. Kütüphanede, meclis toplantı salonu gibi yerlerde çalışıyorlardı onlar içinde faydalı olacak bu merkez. Onun dışında halk eğitim de kurs açabilecek orada çünkü çarşıya daha yakın. Kurumların da kullanabileceği bir alan olacak orası. Kültür merkezini Belediye imkanları ile yapıyoruz. Kardeş belediye Beylikdüzü Belediyesi ve Ekrem İmamoğlu’nun destekleriyle yapıyoruz. Engelliler parkımızvardı o da artvin’in ilklerindendir. Onun hemen bitişiğine kadın üreticilerinin yaptığı ürünlerin satışı için bir yer yapıyoruz. Bir de tarihi taşları değerlendirerek yapıyoruz. Orası bittikten sonra da kütüphane kafe yüksek okul öğrencilerine yönelik bir projemiz var onu da seneye bitirmiş olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“iktidardan en son müjde Ardanuç’a geliyor”

Ardanuç’a yatırımların hep en son geldiğini aktaran Demir, doğalgazın ilçeye önce gelmesi için iki yıl önce girişimlerde bulunduklarını kaydederek:

“Doğalgaz ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Doğalgazın yatırım programı içerisindeyiz ama bizde istiyoruz ki Ardanuç’a biran önce gelsin. Çünkü ardanuç hem yakınında ana hat geçti hem şuanda belki kaloriferli evlerin yüzde 20’si boş. Çünkü kömür çok pahalı ve bizim ilçemizde ilk defa kaloriferli evlerin bu kadar boş kaldığına şahit oluyoruz. Halkımız artık geliri ile kömür parasını karşılayamıyor. Ayrıca da hava kirliliği Ardanuç’ta coğrafyasından dolayı hava akışı olmadığı için daha fazla. Onun için ilçemizin en acil ihtiyaçlarından birisi doğalgaz. Belediye olarak bu konuda çok erken çalışmamızı başlattık. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Daire Başkanlığına Temmuz 2020’de müracaat yaptık. Ayrıca Ardanuç Belediye Meclisinden bütün meclis üyelerimizn tüm partilerin onayı ile kamu yararı kararı aldık. Doğalgaz gelmesi durumunda Ardanuç Belediyesi sınırları içinde bulunan tüm cadde ve sokaklarda dağıtım şirketinin ihtiyaç duyulacak kazı ve şebeke yapım faaliyetlerine gecikmeksizin izin verileceği kararı alındı. Ardanuç Belediye sınırları içerisinde gerçekleştirilecek doğalgaz dağıtım faaliyetlerine ilişkin altyapı çalışmaları kapsamında belediyemiz görev ye yetki alanları dahilinde dağıtım şirketinden ruhsat harcı, teminat, yüzey kaplama veya zemin tahrip bedeli, asfalt parke, beton, harfiyat döküm bedeli gibi her ne ad adı altında olursa olsun herhngi bir bedel talep edilmeyeceğini ve belediyemiz tarafından yapılacağı kararı aldık. Kamu yararı kararı alarak destek olmaya çalıştık işleri kolaylaştırmaya çalıştık doğalgaz firmasınınilçemiz çok acil bu yatırımı bekliyor. İktidar milletvekilimiz Hopa’ya Arhavi’ye doğalgaz müjdesi verdi. Bizde sevindik o ilçelere doğalgaz gitmesine ama özellikle iktidardan en son müjde Ardanuç’a geliyor. Bu sefer sona kalmama talebini iletiyoruz. Doğlgaz firması ile yaptığımız görüşmelerde 2024-2026 gibi tarihler verdiler. En son ardanuç’u düşündükleri için bunu erkene alma çabası içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

Hatice Diler

Gündem ArtvinGündem Artvin