YEREL
Giriş Tarihi : 16-09-2021 11:09   Güncelleme : 16-09-2021 11:09

VALİ DORUK AHİLİK HAFTASI PROGRAMINDA

Ülke genelinde 34’ncüsü düzenlenen Ahilik Haftası etkinlikleri ilimizde de gerçekleştirildi. Vali Yılmaz Doruk, Ahilik Haftası Kutlama Programına Katıldı.

VALİ DORUK AHİLİK HAFTASI PROGRAMINDA

Ak Parti Artvin Milletvekili Av. E. Erkan Balta, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Emre Büyükyurt, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, Ticaret İl Müdür V. Bilal Taş, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hakkı Seyhan, ilçe oda başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve il protokolünün de katıldığı etkinlikler valilik binası önünde bulunan Milli İrade Meydanı’nda düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşma yapan Vali Yılmaz Doruk, Ahilik teşkilatının milletimizin yüzyıllardır sahip olduğu birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunun en somut örneklerinden birisi olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu yıl 34’ncüsü gerçekleştirilecek olan ahilik haftasını kutlamanın sevincini hep birlikte yaşıyoruz. Sahip olduğumuz bu eşsiz kültürün bilinmesi, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması son derece önemlidir. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığımızca yayınlanan genelge ile 2021’in, Ahi Evran yılı olarak kutlanması kararlaştırılmıştır. Ahilik bilginin hikmetle, ticaretin ahlakla buluştuğu önemli bir esnaf yapılanmasıdır. Anadolu’da yüzyıllardır devam eden birlik ve beraberliğimizin temeli bu yapılanmadır. Ahilik bir meslek örgütü olmasının yanı sıra manevi bir terbiye ocağıdır. Ticaret erbabını doğruluk ve dürüstlük gibi temel ilkelerin şemsiyesi altında birleştirmiştir. Sahip olduğu vizyon ve ilkeleriyle yüzyıllar boyunca nice erdemli insan yetiştirmiştir. Ahiler, ticarette ahlaki değerleri esas alır. Günümüz sosyal ve ekonomik hayatına yön veren kavramları 800 küsür yıl önce belirlemişlerdir. Dünyada başka örneği olmayan böylesine köklü bir camiaya sahip bir milletin mensubu olmakla ne kadar iftihar etsek azdır. Ahilik dünyanın ilk kadın teşkilatlanması olan Bacıyan-ı Rum’un ortaya çıkmasına da vesile olmuştur. Diğer bir adıyla Anadolu Kadınlar Birliği olan yapılanma Ahi Evran’ın eşi Fatma bacı tarafından kurulmuştur. Birlik, toplumsal ve aileler arası yardımlaşmanın gelişmesinde, barış ve huzurun tesisinde önemli roller üstlenmiştir. Büyük ve güçlü Türkiye’ye giden yolda bu düsturda yetişen ahilerimizin başı çekeceğine olan inancımız tamdır. Ahi Evran’ın kardeşliğe, cömertliğe, akla ve ahlaka dayanan felsefesi bu yolda kılavuzumuz olacaktır. Bu düşüncelerle, doğumunun 850’nci yılında teşkilatın kurucusu Ahi Evran’ı rahmetle yad ediyorum. Başta bu köklü geleneği yüzyıllardır yaşatarak günümüze taşıyan esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın ahilik haftasını kutluyorum.”

Protokol konuşmalarının ardından Vali  Yılmaz Doruk, ilimiz Yusufeli ilçesinde 41 yıldır demircilik mesleğini kesintisiz icra eden ve yılın Ahisi seçilen Sabit Akgül’ü tebrik ederek şed kuşanması ve plaket takdim etti. Ak Parti Artvin Milletvekili Av. E. Erkan Balta ve Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’ de yılın kalfası Esra Atan ve yılın çırağı Emre Coşkun’a çeşitli hediyeler ve plaket takdiminde bulundular.

İl Müftüsü Hasan Güneş’in yaptırdığı Ahilik duasının ardından Vali Yılmaz Doruk, Ak Parti Artvin Milletvekili Av. E. Erkan Balta ve Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin vatandaşlara pilav ikram etti.

AVBM