YEREL
Giriş Tarihi : 14-09-2021 11:21   Güncelleme : 14-09-2021 11:21

Vali Yılmaz Doruk’un Ahîlik Haftası Mesajı

Bilginin hikmetle, ticaretin ahlâkla buluştuğu Ahîlik kurumu büyük davamızın kıtası Anadolu’da birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin temelini oluşturan önemli bir yapılanmadır.

Vali Yılmaz Doruk’un Ahîlik Haftası Mesajı

Ahîlik, bir meslek örgütü olmasının yanında sahip olduğu vizyon ve ilkeleriyle yüzyıllar boyunca nice erdemli nesiller yetişmesine katkı sunan manevi bir terbiye ocağıdır.

Ticarette doğruluk, dürüstlük ve dayanışma gibi ahlaki değerleri esas alan Ahîler, günümüz sosyal ve iktisadi hayatına yön veren kavramları 800 küsür yıl önce hayata geçirmiştir. Dünyanın hiçbir ülkesinde görülmeyen böylesine köklü bir camiaya, geleneğe ve kültüre sahip bir milletin mensubu olmakla ne kadar iftihar etsek azdır.

Ahîlik, aynı zamanda dünyanın ilk kadın teşkilatlanması olan Bacıyan-ı Rum diğer bir adıyla Anadolu Kadınlar Birliği’nin de ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Ahî Evran-ı Veli’nin eşi Fatma Bacı tarafından kurulan birlik, aileler arası ve toplumsal yardımlaşmanın gelişmesinde, barış ve huzurun tesisinde önemli roller üstlenmiştir.

Esnaf ve sanatkârın piri Ahî Evran-ı Veli’nin kardeşliğe, cömertliğe, akla ve ahlaka dayanan felsefesi büyük, güçlü ve müreffeh bir Türkiye’ye giden yolda bizlere kılavuzluk etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, doğumunun 850. yılında Ahîlik Teşkilatı’nın kurucusu Ahî Evran’ı ve yıllardır bu topraklarda Ahîlik geleneğini yaşatarak ahirete irtihal eden  tüm esnaf ve sanatkarlarımızı rahmetle yâd ediyor, ticaret erbabı başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Ahîlik Haftası’nı kutluyorum.