YEREL
Giriş Tarihi : 18-01-2023 15:46

Varandaşların yüzde 98’i esnafın yüzde 40’ı taşındı

Varandaşların yüzde 98’i esnafın yüzde 40’ı taşındı

Vali Yılmaz Doruk Yusufeli yeni yerleşim yerinde bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi.

Taşınma sürecinde olan ilçenin yeni yerleşim yerinde esnaf ziyareti yapan vali Doruk, kurum amirleri ile yaptığı toplantıda çalışmaların seviyesi hakkında bilgiler aldı.

Suların yükselmeye başlamasıyla hızlanan taşınma süreci hakkında açıklamalarda bulunan Doruk, “Zaman zaman barajlar ve Yusufeli yapım sürecinde belli toplantılar yaptık. Toplantılarımız devam ediyor. Önümüze yeni konular çıkıyor bunların üzerinde istişare yapıyoruz birim amiri arkadaşlarımızla çalışma arkadaşlarımızla birlikte. Bunlara ilave olarak ihtiyaçları tartışıyoruz çözüm buluyoruz ve vatandaşımızın sağlıklı bir şekilde yeni yerleşim yerinde yaşamasının alt yapısını sağlamaya çalışıyoruz büyük ölçüde de bunu yaptık neredeyse büyük bir kısmını tamamladık çok az sayıda aile kaldı eski yerleşim yerinde” dedi.

İşyerleri ile ilgili gelişmeleri paylaşan Doruk, “Bugünlerde tabii özellikle daha çok işyerleri ile ilgili çalışmalarımız oluyor. İş yerlerinin de taşınma süreci başladı onlara ilişkin çalışmalar yapıyoruz. Yaşadığımız bu süreci değerlendirip Yusufelili vatandaşların yeni ilçelerinde huzurlu mutlu yaşayacakları alt yapıyı kuruyoruz. Burada yapılacak olan yeni işyerleri ile ilgili projemiz tamamlandı. Etap etap çalışıyoruz. İlk etap tamamlandı cuma günü itibari ile kazmayı vurup çalışmaları başlatacağız. Zaten sanayi dükkanlarının altyapı çalışmasını yapmıştık. Orada temel kazım işlemleri tamamlandı neredeyse cuma günü de yapımına başlayıp olabildiğince kısa sürede tamamlayıp hizmeti sunmuş olacağız” diye konuştu.

Taşınmayan aile sayısının az olduğunu ve esnafın yüzde 40’ının taşındığını kaydeden Doruk,  “Mevcut ilçede yaşayan 70-80 vatandaşımız kaldı bunlar da hayvancılık yaptığı için ahırların bitmesini bekliyorlar ahırlarımızda bitti bitecek az kaldı o konuyu da belediyemiz takip ediyor. Kısa sürede kalan vatandaşlarımızın da taşınacağını ön görüyoruz. Onun dışında esnafımızın da yüzde 40’a taşında diyebiliriz bunun yanı sıra kalan esnaflar da hazırlanıyorlar taşınmak için. Onların taşınması biraz daha vakit alan bir durum. Ama kısa sürede onlarda taşınmış olacaklar” şeklinde konuştu.

Yusufeli Barajı ve HES hakında

Yükseklik bakımından Türkiye'de birinci, dünyada 5'inci sırada yer alan baraj, yıllık ortalama 1,9 milyar kilovatsaatlik elektrik üretimiyle ekonomiye 5 milyar liralık katkıda bulunacak.

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralı (HES), Bakanlığa bağlı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Doğu Karadeniz Bölgesi'nde, Artvin'in 70 kilometre güneybatısında, Türkiye'nin en hızlı akan ırmağı Çoruh Nehri üzerinde inşa edildi.

Orta Çoruh Havzası'nda inşa edilen en büyük baraj olan dev tesisin yapımına 2012'de başlandı. Talvegden 220, temelden ise 275 metre yüksekliğe sahip barajın gövdesi, 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine sahip bulunuyor. Eyfel Kulesi'nden 25 metre kısa olan baraj, devasa gövdesiyle yükseklik bakımından Türkiye'de birinci, dünyada 5'inci sırada yer alıyor.

Baraj, 2 milyar 130 milyon metreküp su depolama hacmine sahip olarak inşa edildi. Yusufeli Barajı mansabındaki Artvin, Deriner, Borçka ve Muratlı barajlarına regüle edilmiş su bırakacağı için bu barajların enerji üretim miktarlarına da önemli oranda katkı sağlayacak.

Hatice Diler

 

Gündem ArtvinGündem Artvin