YEREL
Giriş Tarihi : 12-01-2022 09:59   Güncelleme : 12-01-2022 09:59

VATANDAŞIN SOFRASINA KIRMIZI ET UĞRAMIYOR!

VATANDAŞIN SOFRASINA KIRMIZI ET UĞRAMIYOR!

Birçok sektörde yaşanan zamlar kasapları da vurmuş durumda. Et fiyatları karşısında kasaplarda, vatandaşlarda çaresiz. Fiyatlarda ki artışlar karşısında vatandaşlar artık kırmızı eti kilo kilo değil gram işi almaya başladı.

Yıllardır kasaplık yapan Osman Turan, vatandaşların önceden 100- 150 liralık et alırken şimdi ise 30-40 liralık et almaya yöneldiklerini söylüyor.

Artan fiyatlar karşısında vatandaşların alım gücünün iyice düştüğünü belirten Kasap Osman Turan, “Yeni yılda fiyatlar etin çeşidine göre 80-130 bandı arasında seyrediyor. Vatandaşlar ister istemez kilo olarak değil de gram işi almaya başladı. Hem bizim için hem de vatandaşlar için durum gerçekten içinden çıkılmaz bir durumda” dedi.

Osman Turan, vatandaşın et fiyatları yüzünden köylerde kesecek hayvan arayışına girdiğini söyleyerek “Et fiyatlarında şu anda kıymayı 85 TL'ye, kuşbaşını 90 TL'ye veriyoruz. Koyun eti kemikli haliyle 70 TL’den gidiyor kemiksiz haliyle 130 TL bandında, etlerine göre değişiklik gösteriyor. Önceki yıla göre %10-%15 civarında bir artış oldu. Vatandaşın şu anda Alım gücü düştü Eskiden vatandaşımız 100 liralık ya da 150 TL lika kıyma alıyor ise şu anda maalesef 30 liralık 40 liralık ancak alabiliyorlar. Vatandaş bu artışlar yüzünden köylerde kesecek hayvan aramaya başladı, Bizde 80 liraysa köylerde 60 liraya kadar inebiliyor o da kendini bu şekilde değerlendirmeye çalışıyor. Eskiden vatandaştan hayvanlı 35 liraya alıyorduk şimdi alıyoruz 50 liraya piyasa arttı. Örneğin Tosun alıyorduk 35, 40, 45 lira bile olabiliyordu, şu anda tosuna 65 lira civarında istiyorlar bu rakamları gördü yani. Şu anda tosuna 65 lira civarında istiyorlar bu rakamları gördü yani. Köylüler genelde kasaba verene kadar kendim kesip yerim düşüncesi içerisindeler. Kasaba verene kadar kesip böyle dağıtırım diye düşünüyorlar insanlarda köylerden 60 liraya 70 liraya et alırım diyorlar Neden Kasaptan 90 liraya alayım diyorlar, insanlarda genel olarak böyle bir düşünce var. Et fiyatlarında şu anda herhangi bir düşme söz konusu değil şu anki piyasadan dolayı böyle bir şey yapmamız zor. Bizim et aldığımız yerlerdeki fiyatların düşmesi gerekiyor ki biz de bunları etiketleri yansıtabilirim. Şu anda da herhangi bir düşüklük yok olacağını da düşünmüyorum” diye konuştu.

“Artvin'de mezbahana olmaması büyük bir eksiklik”

“Bizlere etler genel olarak Iğdır'ı bölgesinden geliyor Artvin'de mezbaha olmaması büyük bir eksiklik.” diyen kasap Turan,“Iğdır'dan 65-70 liraya alıyor istek adam bunun üzerine mazotu koyuyor giderlerini koyuyor ama burada böyle bir mezbaha olsa illaki bunun maliyeti bir yansıması olacak 65 liraya alıyorsa bu fiyat 55 bandına inecek, illaki fiyatlarda bir oynama olur mezbahanın olmaması bizim eksimize. Ardanuç'ta bir mezbaha var ama bizim ihtiyaçlarımızı karşılayamıyor. Şu anda oradan da yeni araca para vereceksin ki buraya gelecek bunlar da yine Tabii yüksek maliyet gerektiren şeyler. Biz de aynı hesaba geleceği için bari dışarıdan alalım diyoruz adama telefonu açıyorsun kapını et geliyor böyle bir kolaylığı oluyor” ifadelerini kullandı.

 

HATİCE DİLER