YEREL
Giriş Tarihi : 06-04-2022 11:10   Güncelleme : 06-04-2022 11:10

YAKLAŞIMIMIZ HEP HALK İÇİN

YAKLAŞIMIMIZ HEP HALK İÇİN

“CHP Belediyeleri Olarak Halkımız İçin Ne Gerekiyorsa Yapıyoruz”

CHP Artvin Belediye Başkanları “Halkımıza hesap yapıyoruz, iktidara geliyoruz” sloganıyla düzenledikleri 3 yıllık faaliyet raporlarını anlatıyor. Her ilçede İlçe Belediye Başkanının görev süresi boyunca gerçekleştirdiği faaliyetlerin anlatıldığı programlar Artvin Belediyesinin programıyla sona erdi.

Programlarlar kapsamında Belediye Başkanları çalışmalarını halka anlatırken sorunlar ve çözüm önerileri de görüşüldü. Belediyeler dışında Yusufeli ve Murgul İlçelerinde de teşkilatlarla toplantı gerçekleştirildi. Yusufeli ve Murgul İlçelerinde teşkilat çalışmaları konuşulurken yapılması planlanan çalışmalar hakkında da fikir alışverişinde bulunuldu.

Murgul’da gerçekleştirilen teşkilatlarla toplantı ve Halka Hesap veriyoruz programları kapsamında Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek teşkilatlardan ve vatandaşlardan gelen soruları yanıtladılar.

Artvin’de ki Doğal Gaz Sorunu üzerine sorulan soruya cevap veren Elçin “Artvin'de doğalgazı Şavşat'ta Nihat Başkan Artvin'e de ben getirdim. Biz olmasaydık Artvin doğalgazı bugün yakamıyor olacaktı” dedi.

Doğalgaz çalışmaları ve yaşanılan süreç hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Demirhan Elçin, “Artvin'de 2019 yılında Akmercan’ın yapacağı imalatlar ile ilgili en ufak bir eksiklik olmamıştır olmamasının sebebi 2019'da ne yapıyorsa yaptı. Millet İttifakı’nın Belediyesi olmasaydı doğalgaz Artvin'e nasıl gelecekti bunu Düşünmeniz gerekir. Cumhurbaşkanımız yerel seçimlerde geldi ama demişler ki doğalgaz Artvin'e geldi. O zaman gelmişti ama sadece Köprübaşı'na kadar gelmişti. Artvin Belediyesi bütün imkansızlıklara rağmen bunu yaptı biz kara karayollarını almasaydık bir kişi abone olabilir miydi? Doğalgaz projesi benim seçim vaadim değildi genel iktidarın bir politikasıydı. Her yere götürüyor diye Artvin'e de getirdik, bu politika bizim değil. Onlar getirecek olsaydı 2018'de de yol açar getirirlerdi. Artvin'de doğalgazı Şavşat'ta Nihat Başkan Artvin'e de ben getirdim. Biz olmasaydık Artvin doğalgazı bugün yakamıyor olacaktı. 2019 yılında yaptıkları kazının parasını vermedikleri için durdurduk. Daha sonradan temmuz ayında geldiler ek protokol yaptık Akmercan’ın da sorduk 2020 yılı programında en ufak bir eksiklik olmamıştır. Bu gecikmişliği genel iktidarın tarafındakiler söylüyor Siz de buna inanıyorsunuz. Müteahhit bulamıyorlar Piyasayı artıranlar mazotun fiyatı, Demir, çimento her şeyin fiyatı artınca bunlar için müteahhitte fiyat vermeyince müteahhit bulamıyorlar müteahhit bulamadıkları için ancak bunu bulduğumuz zaman yapacağız diyorlar. Bu yıl Artvin'in yüzde yüzü doğalgazı kullanacak. Artvin'de 7500 abone bugün doğalgazını yakacak durumdadır. Artvin'de İskebe’de 2021 yılı için programda değildi Onun ekini yaptırtan benim. Hastaneden Yeşilkent'e kadar olan döşemenin sebebi benim. İskebedekiler “bu çukurlar ne olacak” diyorlar. “Mayıs gelince halledeceğiz” diyoruz sabredemiyorlar, ama bu adam buraya kadar doğalgaz getirdi diyen yok” diye konuştu.

Ercan Orhan, “Borçka'da Doğalgazla İlgili Gelişme Sağlayamadık”

Borçka’da doğal gaz için bütün hazırlıklarımızı yaptıklarını belirten Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, “Doğalgaz iletim hatları Borçka'ya yakın bir yerden geçmiyor. Genel Müdürle Yaptığımız görüşmelerde iletim hattının Borçka yakınından geçmediği için şu an böyle bir çalışma yapılamayacağını söyledi. Fakat biz bütün hazırlıklarımızı yaptık gerekirse depolama sistemi ile Borçka'da doğalgazın faaliyeti geçilmesi için gerekli girişimlerde bulunduk. Bu seferde Türkiye'deki ekonomik krizin herkesi etkilediği gibi bizi de etkileyeceğini, en az 3 yıl Borçka'nın Borçka'da böyle bir çalışma yapamayacağını söylediler. Kaldı ki biz bir altyapı çalışması yapıyoruz bu çalışmayı yaparken doğalgaz borularının döşenmesinden yanaydık. Çünkü Borçka'da yeni bir kazı olsun istemiyorduk. Borçkalılar Zaten bu işle ilgili yeteri kadar Bedel ödemişti, Bunu daha fazla uzatmak istemiyorduk. Ama elimizde olmayan nedenlerden dolayı Borçka'da doğalgazla ilgili gelişme sağlayamadık” ifadelerini kullandı.

Yıldırım Demir, “Doğalgazla İlgili Soruların Muhatabı İktidardır”

Doğal gaz konusundaki uygulamanın çifte standart olduğuna dikkat çeken Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, “BOTAŞ kısaca bizim gibi küçüklere diyor ki Ardanuç’a, Şavşat'a, Kemalpaşa'ya “Eğer doğalgazı istiyorsanız bize yalvaracaksın diyor” dedi.

Demir, “Aslında doğalgazla ilgili soruların muhatabı iktidardır ama belediyeler adına şu açıklamayı yapmak istiyorum. Bu çalışmalar yapılırken Türkiye'deki tüketici sayısına göre yapılıyor. Artvin ve Hopa zaten yatırım programı içerisinde Onun dışındaki ilçelerde kısmen de Arhavi kurtarıyor nüfus olarak. Çünkü Onlar gazı satacaklar, parasını siz ödeyeceksiniz. Onlar Karlı devlet onlara BOTAŞ diyor ki “ben size doğalgazı getireceğim, üstyapısını da bozduğum gibi ben yapacağım.” Ama bizim gibi küçüklere diyor ki Ardanuç’a, Şavşat'a, Kemalpaşa'ya “Eğer doğalgazı istiyorsanız bize yalvaracaksın” O yüzden bizde de meclis kararı aldık. Bize de doğalgaz getirin üstyapıyı cebimizden yapacağız. Sizin bozduğunuz Yolları cebimizden yapacağız. Bu çifte standarttır biz mesela Ardanuç olarak meclis karar aldık. Yeter ki bizim ilçemize de doğalgaz getirin. Yolları biz yapacağız. Çünkü bizi buna mecbur bıraktılar. Aynı BOTAŞ 20.000 üstünde olan Artvin'e diyor ki size doğalgazı getireceğim üstyapıyı da ben yapacağım Eğer Yasa kanun böyleyse Demirhan başkanımın Hakkı'nı araması doğal değil mi? Artvin Belediyesi haklı olarak diyor ki sen BOTAŞ olarak devlet olarak demişsin ki 20.000 üzerindeki yerlere doğalgazlı götüreceğim yolu bozarsam ben yapacağım. Artvin belediye başkanımın hakkını araması çok normal benim de Hakkımı aramam çok normal” ifadelerini kullandı.

“Belediyelerimiz İşsizliğe Çözüm Arıyor”

Ülkede ki ekonomik çıkmaza ve işsizliğe değinen Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, “Yıllardır ülkemizi kasıp kavuran ülkemizin en büyük sorun pahalılıktır. Bugün de aynı soru devam ediyor. Ukrayna’dan Un Rusya'dan zeytinyağı bekliyoruz. Savaş yapan ülkeden un gelecek Savaş yapan bir ülkeden yağ gelecek biz evimizde ekmek yapacağız.

 2. Sorun nedir? İşsizlik sorunu. 3 yıldır biz belediye başkanları olarak bu sorunla ilgileniyoruz. Bugün iktidar koskoca bir ÇAYKUR’a 600 işçi alıyor. 54 fabrikası var bu kadar işçi alıyor. Bizim Artvin belediye başkanımız 40 işçi alıyor. Kemalpaşa'daki bir fabrikaya 5 kişi alınıyor ama Artvin Belediyesi 40 işçi alıyor. Belediyelerimiz bu işleri yaparken Kendi işlerinin dışında işsizliğe de çözüm arıyoruz” şeklinde konuştu.

Hatice Diler