YEREL
Giriş Tarihi : 07-05-2022 11:47   Güncelleme : 07-05-2022 11:47

“YALANSIZ DOLANSIZ TALANSIZ BİR TÜRKİYE'Yİ BERABER İNŞA EDELİM”

“YALANSIZ DOLANSIZ TALANSIZ BİR TÜRKİYE'Yİ BERABER İNŞA EDELİM”

DİSK Genel-İş Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin, “Türkiye'de ilk defa asgari ücret açlık sınırının altında kalmış durumda”

DİSK Genel-İş Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin 1 Mayıs Kutlamaları kapsamında katıldığı etkinlikte önemli açıklamalar yaparak İktidara yüklendi. Son dönemlerde ki zamlar ve enflasyon rakamlarından sonra vatandaşların ekonomik durumuna değinen Selim Bilgin, “Şu anda geçim derdi var. Bu milletin Feryadını duyun diyoruz, iktidardakiler saraydakiler etrafınızı düşünmeyin. Bu milletin yoksulunu gencini, işsizini asgari ücretle çalışanını düşünün diyoruz” dedi.

Asgari ücretlinin zamlı ücreti cebine koymadan bin lira kaybettiğini belirten Selim Bilgin, “2022 Ocak itibariyle asgari ücret açıklandı. Asgari ücretli daha ücreti cebine koymadan bin lira kaybetti. Şu an itibariyle TUİK açlık sınırını 6 bin lira açıklıyor. Türkiye'de ilk defa asgari ücret açlık sınırının altında kalmış durumda. Evlerde büyük sorunlar var tencere kaynamıyor millet hasta oldu her tarafı geçim derdi sardı. Şu asgari ücreti güncelleyin diyoruz Ama yok “Temmuz'da belki görüşürüz” “zaman varmış” kabul etmiyoruz zamlar art arda geliyor. Millet elektrik faturalarını bir ay 2 ay erteliyor. Veznenin başında açma kapama yapıyor. Bir ay sonra nereden bulacak ödeyecekse. Şu anda geçim derdi var. Bu milletin Feryadını duyun diyoruz iktidardakiler saraydakiler etrafınızı düşünmeyin. Bu milletin yoksulunu gencini, işsizini asgari ücretle çalışanını düşünün diyoruz. Eğer düşünmüyorsanız Çok yakında birleşerek dayanışma içerisinde bu gidişata “dur” diyeceğiz. Sandıkta yerel seçimlerde İstanbul'da Ankara'da Mersin'de nasıl değiştirdiysek Şimdi de Saray yönetimini değiştireceğiz. Var mısınız? şu anda dünyada birinciliğimiz var. Savaş var orada enflasyon yüzde 9 bizde %140. Kim yaptı bunu? 20 yıldır işçi sınıfı mı, emekçiler mi, çalışanlar mı yönetiyor Bu Türkiye'yi? Kim yaptı bunu arkadaşlar sormayalım mı? Belki bir zaman içerisinde değişik partilere ve iktidar partilerine oy veren arkadaşlarımız da olmuştur Ama bir sorun bu çözüm nerede? Çözüm; yoksulluğa, talana, yalana son vermekte. Emek ve demokrasi mücadelesinde kazanımlarımız her geçen elimizden birer birer alınmaya çalışılıyor. Türkiye'nin varı yoğu bütün kurumları, ormanları, dereleri, fabrikaları bir küçük azınlığa peşkeş çekiliyor, halkın malları peşkeş çekiliyor. Buna itiraz etmek zorundayız. Çocuklarımızın geleceği için halkımızın geleceği için buna dur demek zorundayız. Dur demek için birlik olmamız lazım birlikte olacak mıyız? Mutlu değilseniz mutlu olmak için, çocuklarımızın geleceği için gelin barış içerisinde kardeşçe yaşamak için Yalansız dolansız talansız bir Türkiye'yi beraber inşa edelim.

“Nerede 3600?”

Ülke elden gidiyor diyen Başkan Selim Bilgin, “Değerli dostlar insan hayatı, emekçinin alın teri üzerine kurulmuştur. Yaşadığımız süreç içerisinde de pandemi koşullarında evde kalınmasına rağmen emekçiler sokaklarda çalışmaya mecbur kaldı. Halkının ihtiyaçlarını gidermek için halkına hizmet etmek için çalışmak durumunda kaldılar. Burada polis arkadaşlar var, burada öğretmenler, hemşireler var nerede 3600? Kanmayın yalan, talan soygun düzenine artık “dur” deyin. Sitemimiz var içimiz yanıyor, ülke elden gidiyor. Yoksulluk tavan yapmış, gençlerimiz bunalımda, anneler babalar mutsuz, emekliler çocuklarına torunlarına bayram şekeri almaktan yoksun. Ekonomik olarak çocuklarına katkı yapmak yerine çocuklarından bir şey bekler duruma gelmişler utanıyorlar. 10 milyon emeklimiz var 10 milyon emeklinin iki buçuk milyonu bırakın asgari ücreti 2 bin lira dolayında maaş alıyorlar bu bir lütuf değildir. 1100 lira bayram ikramiyesi verdi 30- 35 sene çalışan emek veren emeklilere sesleniyorum televizyona bakıp “bize ne verecek” demeyin örgütlenin kol kola gelin itiraz edin.  Milyonlarca gencimiz işsiz, ülkenin bütün kapıları kevgire dönmüş kimin nereden girdiği nereden geldiği belli değil. 20 yıldır bunlara göz yuman Türkiye'yi adeta yolgeçen hanına çeviren bu anlayışı kabul etmiyoruz. Avrupa'nın bütün çöpleri toplanıyor Avrupa'nın çöpü pisliği Adana'dan çıkıyor kim satıyor bu çöpü Saray yakınları” diye konuştu.

“Birlik Olmazsanız Sizi Kimse Kurtarmaz”

Sosyal Devletin görevlerini anlatan Başkan Bilgin, “Şimdi diyorum ki biz siyaset yapmıyoruz hakkımızı ararken suç mu işliyoruz.  İşsizlik var diyoruz öğrenciler okuyamıyor, Ulaşım Sağlık barınma ve yemek sorunu var diyoruz ki sosyal devletin ilk görevi Sağlık Eğitim parasız olmalı. Köylünün çiftçinin çocukları Sınırların Ötesinde can veriyor, kimin için itirazımız var bağırıyoruz bağırmaya da devam edeceğiz.  İşçilere sesleniyorum kendinize gelin kimse sizi kurtarmayacak birleşin dayanışma içerisinde olun. Türkiye'de son yıllarda şu gelişti Biz konuşunca muhalif sendika oluyoruz örgütlenmemizi engelliyorlar. Ama gelip yolda sokakta bize dertlerini yandılar köy hizmetlerinde, DSİ’de kamu kurumlarında çalışan arkadaşlar sesinizi neden çıkarmıyor sunuz? Neden bu işçilerle beraber duymuyorsunuz? Birlik olmazsanız Sizi kimse kurtarmaz muhtaç olduğumuz Kudret döktüğünüz alın terinin damlalarında mevcuttur, ayağa kalkın” şeklinde konuştu.

Hatice Diler