YEREL
Giriş Tarihi : 30-09-2021 11:06   Güncelleme : 30-09-2021 11:06

Yanında Olup Güvende Hissettirin

Yanında Olup Güvende Hissettirin

Uyku düzeni bebeğin yaşadığı tüm süreçlerden etkilenebilen hassas ve hem bebek hem de ebeveynler için bir o kadar da kıymetli bir düzen.

Yenidoğan dönemini atlatmış bir bebeğin süregelen uyku alışkanlıklarını (emerek veya sallanarak uyumak gibi) değiştirmek zaman gerektiriyor. Bu aşamada, ebeveynlerin farklı uyku eğitim metotlarından hem bebeklerine hem de kendilerine en uygun olanı seçmeleri ve bu önemli değişim süreci boyunca karşılaşabilecekleri zorlukları kararlı bir şekilde atlatabilmeleri önem taşıyor. Bebek uyku eğitiminin 2 temel amacı var. Bu amaçlardan ilki bebeğin yaşına uygun bir uyku düzeni kurmak, ikincisi ise bebeğe yatağında desteksiz uykuya dalmayı öğretmektir. İlk adımı düzenlemek, aileler için diğerine göre bir miktar daha rahattır. Zira bebeğin zorlanacağı, ağlayıp protesto edeceği kısım ikinci kısımdır, yani yatağında desteksiz uykuya dalmayı öğreneceği süreç.

Bebeğinizin ağlaması sizi endişelendirmesin

Bebeklerine uyku eğitimi verirken ebeveynleri en çok endişelendiren konu uyku eğitiminin aralarındaki güvenli bağlanmaya zarar verip vermeyeceği. Bu haklı endişenin temel nedeni bebeklerin eğitim süreci boyunca yapılan değişiklikleri protesto ederek ağlamaları. Bu noktada ebeveynlerin tercih edilecek metodun büyük önem taşıyor. Bebeğin yanında olup güven vererek, severek, okşayarak verilecek uyku eğitimleri, ağlama içerse bile güven kaybına neden olmayacak.

Uyku eğitimde en hassas dönem ilk haftadır

Uyku eğitimi sırasında aileleri endişelendiren en önemli konulardan bir diğeri ise eğitim boyunca ve hatta sonrasında bebekleriyle birlikte evden çıkıp çıkamayacakları oluyor. Her ne kadar düzenli gündüz uykuları ve kesintisiz bir gece uykusu bebekleri ve ebeveynler için çok kıymetli olsa da, bu uğurda eve hapis olmak da kesinlikle tercih edilmiyor. Bebeklerde uyku eğitiminin özellikle ilk haftası çok hassas. Bebeğinize uyku eğitimi vermek istediğinizde, önünüzde en azından 2 haftalık bir tatil programı olmadığından emin olmanızı öneririm. Ancak bu günlük gezintiler yapamayacağınız anlamına gelmez. Bebek, bu süreçte aylardır süregelen uyku alışkanlıklarından kopup yatağında uykuya dalmayı öğrendiği için yatakta uykuya dalmayı bolca deneyimlemelidir. Bu nedenle ilk haftayı mümkün olduğunca tüm uykularda evde geçirmenizi öneririm. Hafta sonunda ise gündüz uykularından bir tanesini dışarıda pusette veya otomobilde yapabilirsiniz. İkinci haftaya geldiğinizde artık biraz daha rahatlayarak, birkaç günde bir gündüz uykularından bazılarında onu dışarıda uyutabilirsiniz.

Bebeğiniz gündüz uykusunu eksik uyuduysa mutlaka telafi edin

Nasıl ki bir öğün eksik yediklerinde ertesi öğünde bu telafi ediliyorsa, bir uykuyu eksik uyumuşlarsa bir sonraki uykuda da bunun telafi edilmesi gerekiyor. Bir yandan bu günlük dengeleri korurken, diğer yandan bebeğin büyüme sürecinde karışılacağı diş çıkartma, tatil, atak dönemleri, yolculuk gibi uyku düzenini olumsuz etkileyebilecek dönemlerde de kontrolü hiçbir zaman elden bırakmamak gerekiyor.