YEREL
Giriş Tarihi : 16-12-2021 17:57   Güncelleme : 16-12-2021 17:57

“YANLIŞ BAŞKA BİR YANLIŞLA ÖRTÜLMESİN”

“YANLIŞ BAŞKA BİR YANLIŞLA ÖRTÜLMESİN”

Çevreli Köyü İhtiyar Heyeti, “Halkın Üzerinde Hiç Bir Güç Yoktur, Çünkü Hizmet Halk İçindir”

DSİ 26.Bölge Müdürlüğünün Yusufeli’nde yaptığı Yusufeli Barajı çalışması çerçevesinde Çevreli Köyünde Baraj Çalışmalarının başlaması yol güzergahı sorunlarını da gün yüzüne çıkardı.

Viyadük çalışmalarında çıkan aksaklık ve eksiklikler köy halkının tepkilerine neden oluyor. Çevreli Köyünün belirli kısmı kamulaştırma yapıldığından kod dışında kalan mahallelere bağlantı yolu ihtiyacı doğmuştu. Planlanmış köy bağlantı viyadüğünün viyadük zemin sağlamlığı etüt raporları gelmeden tünel çıkış yol inşaatı yapılmış, viyadük zemin oluru uygun gelmediği için viyadük projesi iptal olmuştu. Yapılan yaklaşık 2 km yol boşa kalmış ve kamu zararı olarak kayıtlara geçmişti. Tekrarlanan çalışmalar sonrasında yapılması planlanan bağlantı yolunun köy tarım arazisinden geçecek olması tepkilerin artmasına neden oldu. Köy halkı tarım arazilerinin bölünmesini istemediklerini vurgulayarak yetkililerden Köy heyetinin öneri ve isteklerini dikkate almalarını istiyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda yapan Çevreli Köyü İhtiyar Heyeti, ‘‘DSİ 26.Bölge Müdürlüğünün ilçemizde yaptığı Yusufeli Barajı çalışması çerçevesinde Çevreli Köyünün belirli kısmı kamulaştırma yapıldığından kod dışında kalan mahallelere bağlantı yolu ihtiyacı hasıl olmuştur. Yapılan çalışmalar neticesinde daha önceden planlanmış köy bağlantı viyadüğünün viyadük zemin sağlamlığı etüt raporları gelmeden yada kesinleşmeden tünel çıkış yol inşaatı yapılmış, viyadük zemin oluru uygun gelmediği için viyadük projesi iptal olmuştur. Yapılan yaklaşık 2 km yol boşa kalmış ve kamu zararı olarak kayıtlara geçmiştir. Buna bağlı olarak Çevreli Köyü tarafında aynı şekilde yol projesi için kamulaştırma yapılmışviyadük iptal olduğundan bu kamulaştırmalarda açıkta kalmıştır. Yeni yerleşim yerinden ballıdut mahallemize bağlantı yolu gerekmektedir. Heyet olarak daha önce köy yerleşim yeri için gelen yetkililere önerdiğimizde tarım arazisinin 1m sine dahi dokunamayız demişlerdi. Şu an yapılan yerleşim yerine harcanan sadece mazot parasına yerleşim yeri biterdi. Aslında tarım arazisinin köylerdeki önemine aşikârdır.Gelen yetkililerle görüşmelerde aslında bizim sorumluluğumuz yerleşim yerinden köy ana yoluna bağlantı yapmaktır denmişti. Fakat ballıdut mahallesine bağlantı yolu şarttır. İptal olan viyadük projesi çalışmalarında var olan muhtar ve heyetimiz değişmiş yeni köy heyeti seçilmiştir. Önceden proje bahsettiğimiz tarım alanının tam ortasından geçmektedir. Yeni heyet olarak buna itiraz ediyoruz ve diyoruz ki köyümüzün bazı mahalleleri su altında kalacak ve köyümüzle özdeş hale gelmiş çeltik ekim ve has tarım arazisi burası kalmıştır. Arazi bütünlüğünün bozulmamasını istiyoruz ve diyoruz ki daha önce kadastro çalışmalarında belirtilen 3m genişliğinde yolun biraz daha ıslah edilerek bağlantı yoluna çevirip, bağımızı bayır etmektense bayırımızı bağ edelim. Bizlere cevap olarak güzergâhında kamulaştırma yaptık. Biz yaklaşık her mecrada sorunumuzu dile getirmeye çalıştık. Çünkü yerleşim yerinde ikamet edecek olan ve hak sahibi olmak için halen daha çaba sarf eden vatandaşların tarım alanı olarak kullanımına sunulmasını savunmak heyet olarak aslı görevimizdir. Bugüne kadar silsile yolunu takip ederek bütün yetkililere başvurunuzu yaptık hep şu cevabı verdiler önceki heyetin bilgisi dâhilinde yaptık.

 Bizde diyoruz ki insanoğlu beşerdir, hata yapabilir yada boşluğa düşebilir.  Çevreli Köyü’nün şu anki hali hazır köy ihtiyar heyeti olarak 10.12.2021 tarihinde Artvin valiliği ve diğer yetkililerle görüşmeler yapmış ve aynı gün akşamı halk toplantısı yapılmıştır. Konu halkımıza arz edilmiş halkımız heyetimize tam destek vermiş.  Köy halkının tamamına yakını 100 üzerinde imzayla desteğini belirtmiştir. Kadastro çalışmalarında bırakılmış olan bağlantı yolundan yolun geçmesi için projenin değişmesi istenmiştir. Takdir edersiniz halkın üzerinde hiç bir güç yoktur, çünkü hizmet halk içindir. Heyet olarak haklı mücadelemizde sonuca ulaşana kadar haklı olduğuna inandığımız davamızı Ankara’ya taşıyarak TBMM ve SayınCumhurbaşkanı’mıza davayı arz etmek için bütün imkânlarımızı seferber edeceğimiz aşikârdır. Konu ile ilgili tüm yetkililerin desteklerini bekliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerinde bulundular.

Hatice Diler