YEREL
Giriş Tarihi : 20-09-2021 10:53   Güncelleme : 20-09-2021 11:02

YAPILANDIRMA SÜRESİ 1 AY DAHA UZATILDI

Vergi ve bazı diğer borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7326 sayılı Kanun'dan yararlanmak için başvuru ve ilk taksit ödeme süresi Cumhurbaşkanı Kararı ile bir ay daha uzatıldı.

YAPILANDIRMA SÜRESİ 1 AY DAHA UZATILDI

İl Defterdarı Mustafa Yılmaz Şimşek, bu fırsattan tüm mükelleflerin yararlanması için çağrıda bulunarak, “Vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak.  Mükelleflerimiz Taksitli ödemeyi tercih etmişlerse ilk iki taksiti süresinde ödenmesi gerekiyor. E-devlet üzerinden www.gib.gov.tr üzerinden başvuru yapabiliyorlar” dedi.

Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7326 sayılı Kanun'dan yararlanmak için başvuru ve ilk taksit ödeme süresi Cumhurbaşkanı Kararı ile bir ay uzatıldı. Artvin İl Defterdarı Mustafa Yılmaz Şimşek, kararın Resmi Gazete’de yayımlandığını, başvuru süresinin 31 Ağustos’tan Eylül sonuna, ilk taksit ödeme süresinin de Eylül ayından Ekim ayı sonuna ertelendiğini söyledi.

Erteleme kararı, 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında yer alan; bazı vergi ve vergi cezaları, gecikme faizi ve gecikme zamları, idari para cezaları, sigorta primi, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları, belediyelerin bazı alacaklarının yeniden yapılandırılmasını kapsıyor.

 “Bu Fırsatı Kaçırmamak Gerek”

Artvin’de vergi borcu bulunanların son başvuru tarihine kaçırmaması gerektiğine dikkat çeken Defterdar Şimşek, “Cumhurbaşkanımızın kararıyla yapılandırma kanunundaki başvuru süresi Eylül ayı sonuna kadar uzatıldı. İlk taksit ödeme süresi de 1 Kasım 2021 tarihine kadar uzatılmış bulunmaktadır. Halen yapılandırma kanunu başvuru süresi devam etmektedir. Tüm vergi mükelleflerimize, vatandaşlarımıza bu fırsattan bir an önce yararlanmaları konusunda tavsiyede bulunuyorum. İlgili vergi dairelerine ilgili dairelere şahsen ya da elektronik ortamda başvuruda bulunabilirler. Bu taksitlendirmeler tüm vergi borçlarını kapsıyor. Gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, ÖTV, motor taşıtlar vergisi, yine öğrenim kredileri, diğer taraftan trafik para cezaları, idari para cezaları sadece idari para cezalarından pandemi ve tütün nedeniyle kesilen ve düzenleyici denetleyici kurumlar tarafından kesilen cezalar hariç diğer idari para cezalarını da kapsamaktadır. Yapılandırmaları ve vatandaşlarımız peşin ödeyebileceği gibi on sekiz aya kadar altı, dokuz, on iki, on sekiz ikişer aylık dönemler halinde taksitler halinde de ödeneme imkânı bulunmaktadır. Peşin ödeme durumunda tabii ki indirim kolaylığı da sağlanmaktadır. Bu anlamda vatandaşlarımızı, vergi mükelleflerimizin varsa vergi borçları bu fırsattan yararlanmaları konusunda tekrardan kendilerine hatırlatmak istiyorum bir an önce başvuruda bulunsunlar” dedi.

“Mükelleflerin Lehine Olan Bir Yapılandırma”

Yapılandırmanın vatandaşın ve öğrencinin lehine olduğuna da vurgu yapan Mustafa Şimşek, “Faiz tabii oluyor ama çok düşük oluyor bir güncelleme katsayısı alacağız yurt içi ÜFE oranında. Bir örnek vermek gerekirse örneğin gelir vergisi yönünden vergi mükellefimiz olduğunu düşünelim. Bu mükellefimizin 2018 vergilendirme dönemine ait yıllık gelir vergisi beyannamesini bildirmemiş olsun. Daha sonra idareci bu tespit ediyor, inceleniyor ve kendisine 44 bin liralık -bu tabii ki hayali bir rakam-  bir vergi tahakkuk etmiş olsun. Tabii vergi tahakkuk ettiğinden dolayı bunun geç verildiği tespiti yapıldığından dolayı ve toplamda 117 bin liralık bir vergi tahakkuk etmiş olsun. İçinde vergi, ceza vergi usulsüzlük cezası da olsun. Bu mükellefimiz yapılandırmadan yararlanmak istediğinde 117 bin liralık vergi ve diğer cezalar 48 bin liraya düşüyor. Yani burada 72 bin liralık alacaktan mükellef lehine vazgeçiliyor. Bu rakamların daha büyük de olabilir, daha düşük de olabilir. Bu anlamda mükelleflerin lehine olan bir yapılandırma. Kesinlikle bu fırsattan yararlanmalarını, kaçırmamalarını istiyoruz” diye konuştu.

 “Kamuya Olan Borç Yükü Azalacak”

Borç yükü fazla olan birçok vatandaşın yapılandırma sonrasında kamuya olan borçlarında ciddi oranda azalma olacağını da belirten Şimşek, “Vatandaşlarımızdan da yoğun bir ilgi katılım var. Vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak. Diğer taraftan ekonomik faaliyetlerini eğer vergi borcu olan varsa daha kolay yürütebilme imkanı sağlayacağız bu yapılandırmayla. Bu anlamda başvurularda da kayda değer bir başvuru var. 30 Eylül ve ilk taksiti de 1 Kasım 2021 tarihine kadar ödemeleri gerekiyor. Aynı zamandaşunu da söylemek istiyorum. Dikkat etmeleri gereken en önemli hususlardan bir tanesi de taksitli ödemeyi tercih etmişlerse ilk iki taksiti süresinde ödenmesi gerekiyor. Kovid-19 pandemisi nedeniyle de elektronik ortamda da e-devlet üzerinden www.gib.gov.tr üzerinden yapabiliyorlar. bir önceki yapılandırmada da sağ olsun vatandaşlarımız, mükelleflerimiz internet ortamında her dört dilekçenin üç tanesini biz internet ortamında aldık pandeminin en ağır geçtiği dönemlerde. Şu anda da yine bu şekilde internet ortamından başvuruda bulunurlarsa bizim için de iyi olur kendileri için de iyi olur çalışanlarımız için de iyi olur pandemi şartlarına da dikkat etmemiz gerekiyor bu anlamda” ifadelerini kullandı.

HATİCE DİLER