YEREL
Giriş Tarihi : 27-04-2022 13:15   Güncelleme : 27-04-2022 13:15

YAPTIKLARI TEMİNATI

YAPTIKLARI TEMİNATI

Hopa Esnaf ve Sanatkârlar Odası çiçeği burnunda başkanı Samet Cihan, 2 buçuk ayda yaptığı faaliyetlerini gazetemize anlattı.

Hopa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Samet cihan 19 şubatta yapılan genel kurul sonrasında yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Göreve hızlı başlayan Samet Cihan, Hopa ve Kemalpaşa esnafı için şimdiden birçok çalışmaya imza attı.

İki ilçenin de esnafı için seçim sürecinde vadettiği projelerini bir bir hayata geçiren Başkan Cihan, “Hangi esnafımızın ne sıkıntısı varsa tüm gücümüz ile onun yanında olmaya çabalıyoruz” dedi.

“Esnaflarımızın Faydasını Olabilecek Her Türlü Konuda Her Kapıyı Çalmaktan Biz İmtina Etmeyiz”

Esnafın kolay ödeme yapabilmesi için çeşitli bankalar ile anlaşma yaptıklarını söyleyen Cihan, “Biz yönetim kurulu arkadaşlarımızla birlikte göreve geldiğimizden beri birçok çalışmaya imza attık. İlk olarak üyelerimizin ödeme kolaylığı kapsamında odamıza POS cihazı koyduk. Bunlarla ilgili taksitlendirme imkânı sunduk üyelerimizin de bu konuda faydalanmasını sağlamış olduk. Bu daha önce olan bir şey değildi bizim başkanlık dönemimizde faaliyete geçen bir durum oldu. Onun dışında yapmış olduğumuz banka anlaşmalar var. Esnaflarımız için Vakıfbank ile anlaşma yaptık bu kapsamda düşük kredi imkânı sağlandı. Esnaflarımızın kredi kullanmalarını sağlamak için onlarla anlaşma yaptık. Esnaflarımızın direkt pos kullanımıyla alakalı Yapı Kredi Bankası ile anlaşma yaptık. Esnaflarımız pos aidatı olmaksızın, EFT havale ücretsiz çek yaprağı ücretsiz gibi Yapı Kredi Bankası ile de bir anlaşma yaptık.Hâlihazırda anlaşmalarımız olacak görüşmelerimiz devam ediyor.Esnaflarımızın faydasını olabilecek her türlü konuda her kapıyı çalmaktan biz imtina etmeyiz her kapıya her noktaya ulaşmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Esnafın sağlığını da düşünen Samet Cihan, Trabzon Medical Park hastanesi ile yaptıkları anlaşma ile tüm üyelerin sağlık kontrollerinde ameliyatlarda hastane girişlerinde yüzde 25'lik bir indirim imkânı da sağladıklarını aktardı.

“E-ticarete Başladık”

Dünyanın çevrimiçi alışverişe yöneldiğini ve buna ayak uydurmak için esnafa E-ticaret yapmaları için gerekli altyapıyı kurduklarını belirten Samet Cihan, “E-ticaret konusunda girişimlerimiz oldu esnaflarımızın internet üzerinden satış yapmaları açısından bir anlaşma yaptık. 2 arkadaşımızı bu konuda görevlendirdik esnaflarımızın talepleri doğrultusunda esnaflarımızın dükkânlarında bu entegrasyonu satış başlatmaları için kurulum sağlıyoruz. Bir şekilde esnaflarımızın dükkânıma müşteri gelmiyor müşterim yok diyordu özellikle kış aylarında sıkıntımız oluyor bu dönemde de ekstra katkısı olsun diye internet üzerinden satış imkânı yolu açmış olduk. Buna da yeni başladık İnşallah talep olursa başarılı olabileceğimizi düşünüyoruz. En azından esnafımıza bu konuda da bir katkımız olmuş olur çünkü artık dünya küreselalışveriş alanına döndü.Tamamen iletişim teknolojisi bu anlamda da sanal ortamın internet üzerinden satışın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Yeniçağ bu, bu çağı yakalamak gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Hukuki alanda da çalışmalar yapan Cihan, “Hukuksal anlamda esnaflarımızın herhangi bir sıkıntısında hukuk danışmanı ile anlaşmış olduk. Hukuk danışmanı esnaflarımızın her türlü sıkıntısında sorununda avukatlık bir durum oluştuğunda onlara yol gösterecek yardım edecek bir arkadaşımız da anlaştık bu konuda da esnafımızın yanında olmaya çalıştık” diye konuştu.

“İşimizin Başındayız Esnafımızın Yanındayız”

Seçim sürecinde verdiği tüm vaatleri yerine getireceğini söyleyen Cihan, daha fazlasını da yapacağını sözlerine ekleyerek, “Yapacağımız şeyler tabii ki var çünkü biz seçimde birçok vaat verdik bunları da tek tek yerine getirmeye çalışıyoruz.Daha 2 aylık bir süreç oldu birçok projeyi hayata geçirmeye çalıştık geçirdik de daha tabii ki yolun başındayız yapacağımız çok şeyin olduğunu düşünüyoruz.Projelendirilmiş şeyler var ama projelerimizin dışında söylemediğimiz ve yapacağımız şeylerde olacaktır illaki bunlar içinde çalışmalarımıza devam ediyoruz.İşimizin başındayız esnaflarımızın her türlü yanlarında olduğumuzu bilmelerini isteriz onlara hangi anlamda destek olabilirsek destek olmaya çalışacağız” dedi.

Sarp sınır kapısındaki yoğunluğun Kemalpaşa ve Hopa esnafına can suyu olacağını belirten Başkan Cihan ramazandan sonra hareketlenmenin daha fazla olacağını vurgulayarak şu şekilde konuştu:

“Sarp sınır kapısı şu an çok yoğun aktif bir şekilde insanlar geliyor Kemalpaşa esnafımız bu konuda yüzü gülmeye başladı.Yoğunluk var tabii bunun Hopa’ya da yansımaları oluyor.Umarım bu yoğunluk bu şekilde devam eder. Esnaflarımız da pandemiden sonra özellikle 2 senelik sürede çok büyük sıkıntılar yaşadı bu sıkıntılı süreci de bu hareketlilikle kapının yoğun olması insanların gidip gelmesi ile o sıkıntılı süreci de atlatmış oluruz diye düşünüyorum. Ramazan'dan sonra işlerindaha yoğun olacağını düşünüyorum bu bölgede. Artvin Rize havaalanında açılacağını düşünürsek buraya bir turist akını yabancı insanların buraya gelmesi Hopa ve Kemalpaşa ilçelerimizin de ekonomik anlamda faydalanabileceği ne düşünüyorum.”

HATİCE DİLER