YEREL
Giriş Tarihi : 23-09-2021 11:38   Güncelleme : 23-09-2021 11:38

Yaralar sarılmaya devam ediyor

Devlet bölgede yaptığı çalışmalarla Arhavi halkının yaralarını sarmaya devam ediyor.

Yaralar sarılmaya devam ediyor

Artvin’de, 22 Temmuz tarihinde metrekareye düşen 170 kilogram yağış, sel felaketini beraberinde getirdi. Arhavi’de kaya tahkimatının yıkılmasıyla taşan Kapisre Deresi, ilçe merkezini sular altında bıraktı.

303 KİŞİ KURTTARILDI

Boğaziçi ve Cumhuriyet mahallelerinde mahsur kalan 303 kişi, ekiplerin yardımıyla kurtarıldı.

430 ev ve iş yerinin zemin ve bodrum katları suyla doldu, araçlar sürüklendi.

SU, ELEKTRİK, TELEFON HATLARI ZARAR GÖRDÜ

Tarım arazileri ve karayolları çöktü, su, elektrik ve telefon hatları hasar gördü.

10 bina, 9 konut, 18 bağımsız bölüm ile 2 ahır yıkılırken, 6 bina, 3 ev ve 9 bağımsız bölüm ağır hasar gördü. Yaşanan felaketin ardından vatandaşların yaralarını sarmak için devletin tüm imkanları seferber edildi.

DUVAR ÖRÜLDÜ

Askerlerin de katıldığı temizlik ve enkaz çalışmaları ile Kapisre Deresi’nin taşmasının ardından göle dönen cadde ve sokaklar balçıklardan arındırıldı. 2 ay içinde bölgede sel felaketinin izlerinin silinmesiyle, hayat normal akışına döndü. Kapisre Deresi'ndeki yıkılan tahkimat, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yenilenerek taşkın riskinin önüne geçildi.

Dere yatağının ilçeye taştığı alanda, ekipler tarafından duvar örülerek önlem alındı.

“YILBAŞINA KADAR TOPARLANMA SÜRECİMİZ BİTMİŞ OLACAK”

Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, 2 ay öncesine göre büyük bir toparlanma içerisinde olduklarını belirterek şu sözleri kaydetti:

"Zannediyorum yılbaşına kadar toparlanma sürecimiz bitmiş olacak. Taşkın olan mahallelerimizde yaşayan insanlarımızda elbette bir tedirginlik var ama artık dere yatakları temizlendi, dolgular yapıldı, tahkimatlar yenilendi. Dolayısıyla da insanlarımız tedirgin olmasına hiç gerek yok. Yağmur suyu şebekelerimizin projelerini bitirdik. Kısmet olursa ona başlayacağız. Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü de proje çalışması içerisinde. Onlar bir yandan biz bir yandan derken Arhavi’yi ayaklandıracağız.

“ŞÜKRETMEKTEN BAŞKA BİR ŞEYİM YOK”

Güzel ve koordineli bir şekilde çalışarak bugünlere geldiklerinden bahseden Kurdoğlu, “İnşallah yılbaşından sonra işlerimizi daha iyi bir şekilde tamamlamış olacağız. 184 santim su vardı ve yaklaşık 30-40 santim mertebesinde de balçık vardı. Bir hafta 10 gün içerisinde de hemen hemen biz bunların tüm apartmanların bodrum katlarını temizlemiş olduk. Bir can kaybımızın olmaması bizim şansımız. Ben batıyı gördükten sonra Ayancık, Bozkurt’u, Kastamonu’yu, Sinop’u gördükten sonra şükretmekten başka bir şeyim yok” diye konuştu.

“SOKAKLARDAN SELİN İZLERİNİ SİLDİK”

İş yerindeki suların ve balçıkların temizlenmesi ile yeniden işbaşı yapan Necla Ağırbaş, "Dükkan tavana kadar su ve toprak doluydu. Biz geldiğimizde zaten yapılacak hiçbir şey yoktu. Devletimiz gücünü gösterdi buradaki su ve balçık temizlendi, dükkanlar yeniden faaliyete geçti. Yeniden Arhavi eski günlerine döndü. Ama hala dükkanına açamayanlar da var. Sokaklardan selin izlerini sildik ama hafızalarımızda henüz silinmiş değil." dedi.

“FAKAT HAFIZALARDAN SİLİNMEYECEK BİR GÜNDÜ”

Tanju Fitoz da "Hafızalarımızdan silinmeyecek, korkutucu bir gündü. Yavaş yavaş dükkanın içi su dolmaya başladı, 15-20 dakika içerisinde bütün cadde su içindeydi. Sonra suyun çekilmesi ile beraber her yer balçığa bulandı. Bodrum katları ve giriş katlarında biriken balçık elbirliği ile temizlendi. 2 ay geçti, artık burada hayat normale dönmeye başladı. Ama her yağmur yağdığında hala korkuyoruz.” ifadelerini kullandı.