YEREL
Giriş Tarihi : 01-09-2021 11:12   Güncelleme : 01-09-2021 11:25

Yardım kampanyası başlatıldı

Şavşat Pınarlı Köyü Tulazeler Mahallesinde meydana gelen hortum felaketinden zarar gören köylüler için Pınarlı Köyü Muhtarlığı tarafından yardım kampanyası başlatıldı.

Yardım kampanyası başlatıldı

22 Ağustos Pazar günü akşam saatlerinde başlayan sağanak, Pınarlı köyünde yaşamı olumsuz etkiledi. Köyde sağanağın ardından dolu yağdı, hortum ve fırtına oluştu. Yaklaşık 5 dakika süren hortum ve devamında oluşan kuvvetli fırtına nedeniyle, bazı evlerin çatısı uçtu, ağaçlar kökünden söküldü, elektrik direkleri devrildi. Ahır ve samanlıkların çatıları tamamen zarar gördü. 17 ev ağır hasar görerek yıkıldı. Köyde yüksek miktarda maddi zararlı bir hasar var.

“Bu zorlukların üstesinden hep birlikte geleceğiz”

Hortum nedeni ile maddi zarara uğrayan köylüler için Artvin Valiliği izniyle resmi yardım kampanyasının başlatıldığını söyleyen Pınarlı Köyü Muhtarı Oktay Çelik, “Vatandaşlarımıza nasıl yardımcı olabiliriz diye düşündük. Resmi makamlardan gerekli izinleri alarak yardım kampanyası başlattık. Umuyorum ki zarar gören vatandaşlarımızın sıkıntıları en kısa sürede giderilecektir. Kampanyamız bir gün önce başlatılmasına rağmen şu anda da çok iyi gidiyor. AFAD, Jandarma, Artvin Defterdarlığı ve Şavşat Kaymakamlığı olmak üzere dört ayrı kurumla hasar tespiti yaptık. Köyde bir milyon civarında maddi zararın olduğunu tespit ettik. Bu hasarının yarısını karşılayacak olan beş yüz bin lirayı yardım kampanyamızla toplamayı hedefliyoruz. Devletin de bu konuda bir kısım katkıları oldu. Bir komisyon oluşturduk. Bu komisyonda Bursa Belediye Başkan Yardımcısı, Pınarlı Köyü Dernek Başkanı ve Genel Sekreteri ve Şavşat Kaymakamlığından bir arkadaşımız var. Hasar tespit seviyelerine göre adil bir şekilde yardım dağıtımı yapacağız. Örneğin birinin on bin liralık bir hasarı var birinin evi ise tamamen yıkılmış iki yüz bin liralık hasarı var, bu iki kişiye de eşit bir şekilde yardım yapmayacağız. Hasar durumuna göre yardım yapacağız. Kıymetli Suloban'lı dostlarımızın yardım kampanyasına destek olunması bizleri onurlandırırken afetzede köylülerimize de katkı olacaktır. Bu yardım çağrımıza destek olan herkese şimdiden teşekkür ederim. Bu zorlukların üstesinden hep birlikte geleceğiz” ifadelerine yer verdi. 

“Temennimiz mağduriyetlerin bir an önce giderilmesi”

İstanbul Pınarlı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı İsmet Yaşar, “Köyümüzde yaşanan bu felaket karşısında Derneğimiz ve Muhtarlık olarak mağdur komşularımızın yanında olacağımızı açıklamıştık. Muhtarımız Oktay Çelik gerekli yasal izinleri alarak tüm köylülerimiz olarak dayanışma içinde olabilmemizin yasal zemini sağlamıştır. Devletimiz ve ilgili kurumlar gerekli yardımda bulunmuşlardır. Ancak komşularımızın mağduriyetleri azalsa da devam etmektedir. Bizler komşularımızın yaşadığı felakete sırtımızı dönemeyiz. Bu yardım kampanyası ile mağdur komşularımızın hasar tespit oranlarına göre kayıplarını nakdi olarak karşılayıp, afet öncesi konumlarını sağlamayı amaçlanmaktadır. Ayrıca önümüzdeki dönemde yaşanabilecek benzeri afetlerde insanlarımızın mağduriyetlerini imkanlar ölçüsünde gidermek için hazırlıklı olmak da gerekiyor. Tekrardan komşularımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Can kaybımızın olmayışı tesellimiz olmuştur. Temennimiz mağduriyetlerin bir an önce giderilmesidir. Maddi kayıplarımızı da tüm köylülerimizin birlik ve dayanışması ile aşacağız. Bu konuda imkanları ölçüsünde katkı sunan tüm köylülerimize, Kardeş köy ve derneklere, kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

Şavşat Kaymakamlığı ve Köy Muhtarlığı hesap numarası ile resmi yardım kampanyası açıldı.

Yardım Kampanyası takip yönetimi

Oktay Çelik / Yücel Özcan / Durmuş Aydın / İsmet Yaşar / Sofu Alagöz

Şavşat Kaymakamlığı ve Pınarlı Köyü

Muhtarlığı Müşterek Yardım Hesabı

TR50 0001 0003 7628 5214 5050 06

Oktay Çelik

Ziraat Bankası

Kevser SARIKAYA