YEREL
Giriş Tarihi : 29-09-2022 11:00

“Yarım Kalan Sorunları Çözmek İstiyoruz”

“Yarım Kalan Sorunları Çözmek İstiyoruz”

Artvin Barosu Başkanı Ayla Varan, Baronun Pazar günü yapılacak olan 27’nci Olağan Genel Kurulunda başkanlık için yeniden aday olduğunu bildirdi. Önceki Genel Kurulun gecikmiş olarak yapıldığını hatırlatan Varan, yarım kalan projelerini tamamlamak istediğini belirtti.

Başkanlığı döneminde herkesi kucaklayan bir anlayışla yola devam ettiklerini aktaran Varan, “27. Olağan Genel Kurul’da yeniden aday olacağımı meslektaşlarımla paylaştım. Biz 10 Nisan 2021 tarihinde gecikmiş bir genel kurulla Artvin Barosu’na başkan seçildiğimizde daha doğrusu yola çıktığımızda Artvin Barosu için ve mesleğimizle alakalı hayallerimiz vardı.
Biz meslek örgütümüzü aslında bütün siyasilerin üstünde bir örgüt olarak görüyoruz çünkü bizler hukuk mücadelesi veren kuruluşlarız. Savunma mesleği vatandaşlar için çok önemli, adil yargılanma, adalete erişim hakkı… Aynı zamanda vatandaşlar arasında ve meslektaşlarımız arasında herkesi kucaklayan bir anlayışla Artvin Barosu’na aday olmuştuk ve zannediyorum ki bunu da başardık.
İkinci önceliğimiz ise Artvin Barosu’nda görev yapan genç meslektaşlarımızı diğer üst kuruluşlara, Türkiye Barolar Birliği ve daha üst kuruluşlara taşıyabilmekti. Birçok genç meslektaşım bizlerin zamanında erişemediği, üst kurullarda, üst komisyonlarda görev yapmakta. Bir hayalimizi daha gerçekleştirmenin sevincini yaşamaktayım. Çünkü bizler belli bir yaşa kadar mesleğinin duayeni birçok insanla ya da mesleki örgütümüzle Türkiye Barolar Birliği ile hiçbir diyaloğumuz olmadan mesleğimizi icra etmeye çalıştık. Bu durum meslektaşlarımıza bir özgüven de kazandırmış olacak” dedi.

“Baroların meslek örgütü olarak tüm siyasi kuruluşların üstünde olduğunu bu anlamda da barodaki meslektaşlarımızı siyasi ayrım gözetmeksizin, mesleki hak ve sorumluluklarını hatırlatmak, gerektiğinde hak ve menfaatlerini korumak adına tüm çalışmalarımızı yürütmekteyiz.” diyen Varan, “Kısa bir dönem oldu biliyorsunuz. Biz gecikmiş bir genel kurul sonrası 26. Kongreyi gerçekleştirebilmiştik ve Baro Başkanı olarak görev almıştım ben. Dolayısıyla projelerimiz yarım kaldı. Önümüzde büyük bir CMK sorunu var. Ücret tariflendirmesi ile ilgili meslektaşlarımız çığ gibi artan sayıyla ve mantar gibi türeyen hukuk fakültelerinin açılması ile mağdur durumdalar.
Biz vatandaşın savunma hakkını korurken ülkenin mevcut ekonomik koşullarını düşünürseniz meslektaşlarımızın da ekonomik haklarını korumak zorunda olduğumuzu biliyoruz. 81 Baro Başkanı ile birlikte şu an eylemlilik sürecindeyiz aslında. Ancak bu eylemliliği kademeli olarak hayata geçirirken Türkiye Barolar Birliği’nin de Bakanlıklar nezdindeki müzakerelerini kesintiye uğratmadan, baltalamadan, vatandaşın özünde korunması gereken savunma haklarına da zarar vermeden gerçekleştiriyoruz.
2 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek genel kurulda bu projeler ve zaman zaman açıkladığımız projelere de devam edebilmek adına yönetimimle birlikte Artvin Baro Başkanlığına tekrar adayız” ifadelerini kullandı.

 

Gündem ArtvinGündem Artvin