YEREL
Giriş Tarihi : 17-06-2021 10:35   Güncelleme : 17-06-2021 10:43

“Yarınlarımız Adına“

Çocuk Üniversitesi etkinliği gerçekleşti.

“Yarınlarımız Adına“

4 gün boyunca devam edecek olan Çocuk Üniversitesi Etkinliğine değerli katılımcılar eşliğinde kurdele kesimi ile başlanıldı. Kurdele kesiminde eşlik eden isimler arasında ARTSO Başkanı Seçkin Kurt’ta yer aldı. Çocuklar tarafından yapılan kurdele kesimi sonrasında Kurt, bulunan 16 tane farklı alanlarda bulunan stantları ziyaret etti ve çocuklar ile bir araya geldi. Proje yürütücüsü Doç. Dr. Seydi Ahmet Satıcı, katılımlarından ötürü Kurt’a memnuniyetlerini belirten ifadelerde bulundu. Doç. Dr. Seydi Ahmet Satıcı, projedeki amaçlarının çocuklara bilimi sevdirip, merak uyandırmak ve bilimi günlük hayatta kullanılabilir kılmak olduğunu söyledi.

Projenin TÜBİTAK destekli bir proje olduğunu kaydeden Satıcı, “Proje paydaşlarımız arasında İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Artvin Ticaret Sanayi Odası bulunuyor. 4 Gün sürecek etkinliğimize 800’ün üzerinde çocuk katılacak” dedi.

Proje kapsamında projede okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencileri ile öğretmenler ve ebeveynlere yönelik çeşitli etkinlikler planladıklarını aktaran Satıcı, “2019’da hazırladığımız projemizi TÜBİTAK’a sunduk ce kabul edildi. 2020’de salgın nedeniyle gerçekleştiremedik. Sağlık, mühendislik, tıp, sosyal bilimler, sanat, spor gibi farklı branşlarda çocuklara yönelik etkinliklerimiz var. 128 farklı etkinliğimiz var. 4 günde 800’ün üzerinde bir katılım bekliyoruz” diye konuştu.

Etkinlikte ailesi ile birlikte gelen E, Ç kodlama üzerine yaptığı çalışma hakkında şu açıklamalarda bulundu “ 1 aydır bu etkinliğe hazırlanıyorum ve benim bulunduğum alan robotik atölye yani bu alana hevesliyim diyebilirim. Geleceğe yönelik böyle bir planım var ayrıca ailemde en büyük destekçim onlar sayesinde hayallerimi gerçekleştirme şansı bulabiliyorum ve ileride çok çalışıp kendimi ailemin bana verdiği emeklerin karşılığını göstereceğime inanıyorum “ dedi.

Kurt, stantlarda yer alan sunumların ziyaretini gerçekleştirdikten sonra yapılan projeye yönelik açıklamalarda bulundu.

Kurt, “ yapılan proje ve etkinlik Artvin adına çok güzel bir uygulama çocuklarımızın algısına üniversiteyi yerleştirmek adına daha yararlı ve bilgili, donanımlı bir şekil alına bilinmesi için yapılan güzel bir etkinlik. Bu alanda yapılan yardımın doğru yerlere gideceğini düşünerek bir protokol imzaladık ARTSO yönetim kurulu olarak. Protokol dahilinde bu yapıma maddi ve manevi yönden desteklerimiz oldu. Biz bir İlin eğitiminin gelişmesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz bütün eğitim alanlarına yapılan yatırımların mutlak ileriye yönelik gelişim olacağını biliyoruz. Çok yoğun bir katılım var çocuklarımız tarafından, okul öncesi bilimle birlikte burada yer alan birçok alanda neler yapılabileceği gösteriliyor. 16 adet stant var hepsini gezdik çocuklar mutlular öğreniyorlar, öğrenirken algılarını ortaokul, lise ve üniversite olarak sonlandırmayı düşünüyorlar buraya gelmekten ayrıca mutluluk duydum. umarım yarınlarımız için daha fazla böyle güzel çalışmaların olması dileği ile emeği geçen öncelikle Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörlüğüne saygılarımızı, sevgilerimizi sunuyoruz ayrıca destekleri olan Milli Eğitime, Sağlık Müdürlüğüne, Belediyemize ve Valiliğimize de çok teşekkür ediyorum. Çok mutluluk duyduk şahsım ve ARTSO adına çok güzel bir oluşum evinde olan ailelere ve çocuklara bu 4 günlük sürede buraya gelip etrafı görmelerini çok isteriz hem çocuklarımız adına hem de İlimiz adına büyük katkısı olur. Yarınlarımız için bugünden çocuklarımıza bilimi, araştırmayı ve öğrenmeyi sevdirirsek hem Artvin adına hem de ülkemiz adına katkısı çok fazla olacaktır “ ifadeleri ile sonlandırdı.