YEREL
Giriş Tarihi : 05-07-2021 11:16   Güncelleme : 05-07-2021 11:16

Yasaklar kalktı festivaller başladı

Boğa güreşleriyle ünlü Artvin’de Covid-19 salgını dolayısıyla 2 yıldır verilen aranın ardından yasakların kalkmasıyla güreşler başladı.

Yasaklar kalktı festivaller başladı

Pandemi kuralları çerçevesinde gerçekleştirilen festival renkli görüntülere sahne oldu.

Sarıbudak Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneğince bu yıl 14’uncusu düzenlenen ve 2 gün süren güreşlerde farklı kategorilerde 120 boğa mücadele etti. 70 bin TL para ödülünün dağıtıldığı boğa güreşleri renkli görüntülere sahne oldu.

Artvin ve çevre illerden gelen 120 boğa dan İlk gün deste, ayak ve küçük orta da 42 boğa, ikinci gün ise büyük orta, baş ve başaltı kategorilerinde 58 boğa kıyasıya mücadele etti.

Bu yıl 14’üncüsünü yaptıkları boğa güreşlerinin Artvin de bir gelenek olduğunu belirten Sarıbudak Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Murat Yazan, “Boğa Güreşleri Artvin için sıradan bir festivalden daha çok şey ifade ediyor. Boğa Güreşleri bizim kültürümüzün ve geleneklerimizin yüzyıllardır devam eden bir parçasıdır. Her yıl Artvin’in çeşitli yerlerinde bu geleneği yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.

Pandemi nedeniyle 2 yıldır boğacılar olarak zor günler geçirdikleri belirten Dernek Başkanı Murat Yazan, “Pandemi dolayısıyla 2 yıldır festivallerden uzak kaldık. Bu süreçte boğacılar olarak birçok sorun ve zorluklarla mücadele ettik. bizler arenalardan insanlarımız boğaların kıyasıya mücadelelerinden uzak kaldılar. Ama şükür şimdi sevenler birbirleriyle kavuştu.

Burada ki festivalde pandemi kurallarına uygun şekilde her türlü tedbirimizi aldık. İnşallah hiçbir sıkıntı yaşamadan güzel bir festival geçireceğiz” diye konuştu.

Temel OKUR