YEREL
Giriş Tarihi : 11-08-2021 10:58   Güncelleme : 11-08-2021 11:22

"YAŞAYAN MATEMATİK: ARTVİN’E SAYISAL BAKIŞ" EĞİTİM KAMPI HAZIR

Artvin Valiliği tarafından hazırlanan ve Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğünün proje ortağı olduğu “Yaşayan Matematik: Artvin’e Sayısal Bakış projesi kapsamında yapılan hazırlıklar tamamlanarak proje okulunun açılışı gerçekleştirildi.

“Eğitim ve öğretimi en yüksek seviyelere taşımaya çalıştık”

Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, pandemi sürecinde olağanüstü bir gayretle eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmeye çalıştıklarını ifade ederek, “Bütün dünya da olduğu gibi maalesef 2020-2021 yılları hem toplumsal yaşam açısından hem eğitim açısından zorlu bir süreçti. Bizler Milli Eğitim camiası olarak bu süreçte öğrencilerimizin öğrenme kayıplarını en aza indirmek, onlara yeni bilgiler kazandırmak için kısmen de olsa yüz yüze ama çoğunlukla online EBA sistemiyle eğitim öğretim faaliyetini sürdürmeye çalıştık. Bu ortamda çocuklarımızın gelişimine katkı sağlamak için yaklaşık iki bin iki yüz iki yönetici ve öğretmenle bir buçuk yıldır olağan üstü bir gayretle bilge kent ve eğitim şehri Artvin’de eğitim öğretim faaliyetini en yüksek seviyelere taşımaya çalıştık. Mutlulukla belirtmeliyim ki LGS sınavında da özellikle bu yıl karşılığını aldık. Geçen yıl ülke ortalamasının yaklaşık 5 puan üzerinde ve 1.54 net üzerindeyken bu yıl ülke doğru sayısının 4.50 yaklaşık 22 puan üzerinde bir eğitim camiasıyla eğitim çalışmalarına devam ediyoruz. Daha önce ülke ortalamasının 22 puan üzerinde bir LGS sonucu ile karşılaşmamıştık. Bunu bir yarış için söylemiyoruz. Özel öğretim sistemlerinin hiç olmadığı ilimizde ve devlet okullarımızda, öğretmenlerimizin çabalarıyla bu seviyeye gelmesi ve çabalarımızın karşılık bulduğu anlamında mutluluğumuzu paylaşmak için bunları belirtmek istedim” dedi.

“Artvin için önemli bir proje”

Yaşayan Matematik Proje Okulu’nda çeşitli aktivitelerin yapılacağını söyleyen Acar, “Çalışmaların planlanması bakımından başından itibaren valimizin takdirleriyle, önerileriyle oluşturulan pandemiden dolayı da biraz ertelediğimiz bugün açılışı nasip olan “Yaşayan Matematik: Artvin’e Sayısal Bakış Proje Okulu’na tüm ilçelerden katılım gösteren dokuz yüz elli öğrencinin çok çeşitli aktivitelerle karşılaşacağı kodlamadan tutun oryantiring resim ve müzik atölyesi ile üç gün doya doya etkinlikler yapacağı bir fırsat öğrencilerimize sunulacak. Okullar açılmadan bir nevi ısınma faaliyetleri yapıyoruz. Bu nedenle çok önemli bir projenin içerisindeyiz. Projede eğitsel çıktıların yanında kapalı ve çok güzel olan tesisimizi de ayağa kaldırmış olduk. Büyük ölçüde onarımdan geçti. Umarım ilerleyen süreçte burada başka faaliyetlerde ve başka kamplarda ulusal düzeyde matematik, fen bilimleri LGS, YKS kampı ile ilimizin eğitim öğretim faaliyetlerine destek olmaya çalışacağız. Bu projenin hazırlanmasında fikri anlamda katkıları ve emekleri için Vali Yılmaz Doruk’a, Valilik proje ofisine, Millî Eğitim Müdürlüğü ARGE ekibine teşekkür ediyorum. Borçka Kaymakamı’nın nezlinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün projenin düzenlenmesinde çok büyük emekleri oldu. Okul 5 yıldır kapalı bir halde ve çevre baya tahrip olmuş bir durumdaydı. Okulumuzun yeniden bu hale gelmesinde ilçe Milli Eğitim Müdürü ve diğer çalışanlara teşekkür ediyorum. Umuyorum ki eğitim öğretim adına ilimize güzel katkıları olan başarılı bir proje gerçekleşecektir. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

“Ayağı yere basan bir proje olsun istedik”

Vali Yılmaz Doruk, “Yaşayan Matematik” projesinin göreve ilk başladığı günden itibaren Artvin’deki serüveni ile birlikte devam eden onunla birlikte başlayıp gelişen bir proje olduğunu belirterek, “Kısacası göreve başladığım ilk günde önüme gelen bir çalışmaydı. İsim olarak “Yaşasın Matematik” diye önümüze gelmişti. Biz onu “Yaşayan Matematik” diye değiştirdik. Ayağı yere basan ve slogandan uzak bir proje olsun istedik ve gerçek hayatla iç içe bir Matematik nasıl olur mantığıyla düşündük. Bu çalışma Artvin gerçeklerini de ortaya koyalım diyerekten yola çıktığımız ve bugüne getirdiğimiz bir çalışmadır. Umut ediyorum ki uygulama da bunu bir nebze olsun yakalamış oluruz. Bu çalışmaların bir sonraki adımında Artvin’i sayısal bakış açısından belki de daha iyi göreceğiz. Biz bunu bir turizm projesi olarakta ortaya koyduk. Artvin’in gerçek potansiyelini, yapısını, istatistiksel ve bir turizm destinasyonu olarak Artvin insanımızın ve tüm ülkenin önüne serdik. Bu tesis 5 yıldır boş duruyor. Milletimizin kaynakları kullanılarak böyle bir harcama yapılmış, okullar kurulmuş bununda gözümüzün önünden kayıp gitmesine gönlümüz razı olmadı. Yoksa il ve il merkezinde birçok alternatif vardı. Burada bu projeyi yapmakta ayrı bir güzellik ortaya koydu. Artık buradaki tesisi dikkatlere de sunmuş ve bunun göz ardı edilmeden milli servetin yok olup gitmesine önüne geçmek için de bir adım atmış olduk. İçeride birtakım düzenlemeler yapıldı ama bulunduğumuz sahayı da sezon itibariyle yetişemediğimiz için henüz yapamadık ama burayı daha konforlu daha standart yüksek bir alana dönüştüreceğiz. Burayı sadece bir projeyle başlayıp biten bir aktivite alanı değil de bundan sonra da benzer çalışmaların yapılacağı özel veya resmi çalışmaların, kampların, uygulamaların olduğu bir alan olarak devam edecek. Gerek binanın yapılmasında gerek programların hazırlanmasında emeği geçen Vali personelimize çalışmayı bizzat üstlenen Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar başta olmak üzere tüm öğretmenlerimize, çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.