YEREL
Giriş Tarihi : 15-06-2021 11:42   Güncelleme : 15-06-2021 11:44

Yem dolara göre artıyorsa et neden dolara göre artmıyor

Artvin ili Damızlık Sığır Yetiştiriciler Yönetim Kurulu Başkanı Talip Işık; “ yem ülkede dolara göre zamlanıyor da neden et fiyatları dolara göre zamlanmıyor” dedi.

Yem dolara göre artıyorsa et neden dolara göre artmıyor

Artvin ili Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talip Işık, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi piyasayı değerlendirirken yemlere gelen zamlara tepki gösterdi.

Talip Işık yaptığı açıklamada; “Genelde üreticilerimizin çoğunluğu büyükbaş hayvan yetiştiricisi olduğu için dinimiz gereği de imkanı olanların kurban kesme zorunluluğu var. Mevcut hükümet Kurban Bayramı’nda 1000 TL ikramiye yatırıyordu. Bu ikramiyeyi 1100 TL ye çıkardılar. Acaba kurban hissesi de 1100 TL mi ya da 1 kurban mı 1100 TL olacak diye merak ediyorum.  Biz müslümanların çoğunlukta olduğu bir ülke olduğumuz için dini inançlarımızdan ötürü imkanımız varsa kurban kesme zorundayız.

Üreticinin durumundan bahsedecek olursam yem fiyatları %70 civarında artış gösterdiği halde et fiyatları artmamıştır. Televizyonlarda herkes et fiyatlarını konuşuyor. Ancak Türkiye’de en az artış et fiyatlarında olmuştur. Artvin için söyleyecek olursam hem küçükbaş hem de büyükbaş da hayvan mevcudu düşmektedir. Çünkü üretici artık üretmekten vazgeçiyor. Vazgeçmelerinin sebebi ise 1 liraya alınan otun kilosu 1.6 lira olmuş 90 liraya aldığımızın yem bugün 150-160 lira olmuş yani %70 civarında bir artış söz konusu. Peki bu yemlerdeki artışın nedeni ne diye sorduğumuzda ham maddesi dışardan geldiği için yani ülkeye dolarla giriş yaptığı için yem fiyatları arttı. Ama biz eti dolar endeksli satmıyoruz. Bizim et fiyatlarımız, kesimlerimiz eğer inek yani dişi hayvan olursa25 lira ile 30 liraya kadar kesiliyor. Dana ise 40-45 lira arasında kesiliyor. Et fiyatları kaç lira 90 lira böyle olunca hem üretici hem tüketici zarar ediyor. Et fiyatını esnaflar birliği başkanı kesim fiyatını belirliyor. Et üreticiden alınacak 30 liraya 85 liraya satılacak niye kesim fiyatı 60 liraya kesmiyor. Böyle olunca hangi üretici bu işi yapar.

Pandemi dönemi içerisindeyiz, pandemi döneminin getirdiği ülkede ekonomik kriz var. Ama insanların kurban kesecek parası var mı önce ona bakmak lazım. Kurban kesecek para yok. İnsanlar geçimini bile sağlayamıyor. Üretici artık üretemiyor. Ülkemizde kuraklık var, ot fiyatları, yem fiyatları artmış ama halen biz yetiştirici olarak halen daha hayvanımızı istediğimiz paraya satamıyoruz. Ancak bu sene Kurban Bayramı’nda insanlar etin kilosunu 40 liraya yiyecek. Çünkü üreticinin borcu var, hayvanını elden çıkaracak. Kurban artık fırsatçılığa dönmüş. Üretici satamayacak beleyecek fiyatları düşürecek. Hiçbir üretici hayvanını değerinde satamıyor. Nedeni ise borcu var ödeyecek, bunu tüketici de biliyor herkes fırsatçılığın peşinde insanlar Kurban Bayramı’nın son günü almaya gelecek kurbanı üretici ne yapacak mecbur satacak. Çünkü bankaya borcu var, piyasadan veresiye almış onu ödeyecek ödemeli yoksa rezil olacak. Böyle olunca da ucuz satmak zorunda kalıyor. Bu gibi sebeplerle Kurban Bayramı’nın üretici için iyi geçeceğini sanmıyorum. Üreticilerimiz gün geçtikçe azalıyor. Üretimi, üreticiyi yok ederseniz tüketicide pahalıya tüketmek zorunda kalır. O zamanda yabancı devletlerin eline bakmak zorunda kalırız. Allah göstermesin o gün geldiğinde etin kilosunu 250 liraya yediğimizde şükür edecek duruma geleceğiz. Şuan 85 lira ağır geliyor, ama üreticini böyle bitirirsen 250 liraya gelecekte şükür edecek duruma gelirsin. Bu sebeple üreticiyi korumak lazım, fiyatları dengelemek lazım, üreticiye destek olması lazım.

Artvin’de üreticiler Kurban Bayramı için il dışına özellikle Artvinlilerin olduğu illere yoğunluk olarak 100-150 kamyon hayvan sevki olacak diye tahmin ediyoruz. Artvin’de ise Erzurum’dan, Oltu’dan gelen de Artvin’de satış yapar. Vatandaşlarımızda milliyetçilikten vazgeçti. Dışardan gelen hayvanı daha tatlı görüp onu tercih ediyor. Sen kendi üreticine destek olmazsan dışardan gelen de sana ne vereceğini düşünür. Şöyle anlatayım şuan da bir kuraklık var. Artvin’de başlamışlar ot yok, saman yok. Bu sefer de otu olan, samanı olan bunu hemen değerlendiriyor. Kilosu 1 liraysa kilosu 2 lira oldu, niye çünkü Artvin’de yok. Bende tüketici için aynı eğer sen fırsatçılık yaparsan yarın o kurbanı da kesemeyeceksin, çocuğun da ağlayacak babam bana bu sene kurban kesemedi diyecek. Niye çünkü babanın parası yok nasıl kessin. Onun için üreticiyi desteklemek lazım” ifadelerine yer verdi.