YEREL
Giriş Tarihi : 27-08-2021 12:54   Güncelleme : 27-08-2021 12:54

YENİ HAVALİMANI; TURİZMİ CANLANDIRACAK

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Doğu Karadeniz Başkanı Volkan Kantarcı, Rize-Artvin Havalimanını değerlendirerek havalimanının turizmi olumlu açıdan etkileyeceğini söyledi.

YENİ HAVALİMANI; TURİZMİ CANLANDIRACAK

TÜRSAB Doğu Karadeniz Başkanı Kantarcı, Rize-Artvin Havalimanının açılmasının ve Trabzon Havalimanına alternatif olmasının olumsuz etkilerinin olmayacağını, havalimanı şirketleri arasında oluşacak rekabetin uçuş fiyatlarını düşüreceğini söyleyen Kantarcı, “Trabzon bundan olumsuz etkilenir mi? Trabzon Havalimanına gelen yolcu sayısında ilk birkaç yılda azalmalara neden olabilir. Ama bir bütün olarak değerlendirmek gerekirse bölgeye olumlu katkıları olacaktır” dedi.   

Rize-Artvin Havalimanının açılmasının bölge turizmini geliştirmek açısından olumlu etkilerinin olacağını söyleyen Kantarcı, “Havalimanı şirketleri arasında oluşacak rekabet uçuş fiyatlarını düşürecek. Trabzon bundan olumsuz etkilenir mi? Trabzon Havalimanına gelen yolcu sayısında ilk birkaç yılda azalmalara neden olabilir. Ama bir bütün olarak değerlendirmek gerekirse bölgeye olumlu katkıları olacaktır” diyerek Ordu-Giresun Havalimanı açılacağı zaman Trabzon’un bu durumdan olumsuz etkileneceğine dair düşüncelerin olduğunu ancak bu düşüncelerin gerçekleşmediğini söyledi.

Kantarcı, Rize-Artvin Havalimanı için de aynı durumun söz konusu olduğunu belirterek, “Bunu şöyle düşünün Ordu-Giresun Havalimanı bize 145 kilometre mesafede.  O da açılırken şöyle bir söylem vardı; Ortadoğu pazarının bir kısmı oraya kayacak, uçuşların bir kısmı oraya yönelince Trabzon’a ve doğusuna gelenlerin sayısı azalacak ama neticede böyle bir şey olmadı. Tabii ki de iç hatlarda Ordu ve Giresun’da yaşayanlar ya da Trabzon Havalimanından daha uygun fiyata orada bilet bulanlar orayı tercih ettiler. Bölgeye alternatif havalimanı ve alternatif uçuş destinasyonu açısından farklı bir havalimanı açıldığından bölgeye olumlu bir katkısı olmuştur. Rize-Artvin Havalimanında da aynısı olacaktır. Bölgemizin doğusunda yeni bir havalimanı olmasının sonuçları kesinlikle olumlu olacaktır. Baktığımız zaman Samsun, Trabzon Havalimanları arasının tam ortasında Ordu-Giresun havalimanı yapıldı. Şimdi Rize-Artvin Havalimanı Trabzon ile Batum havalimanının tam ortasında her iki noktaya da yaklaşık 110 kilometrelik bir mesafede. Neticede Batum havalimanı iç hatlar için Artvin tarafında olan ve Rize’nin doğusunda kalanlar tarafından da kullanılıyordu. Bu havalimanı Samsun’dan Batum’a kadar 4. Havalimanı olacak. Bölgenin doğusuna çok daha yakın olacak” şeklinde konuştu.

Yeni havalimanının açılmasıyla birlikte bölgedeki uçuş fiyatlarının düşeceğini söyleyen Kantarcı, “Buna bağlı olarak Trabzon havalimanına gelen yolcu sayısında ilk birkaç yılda tabii ki azalmalar olacaktır. Çünkü Rize’ye, Artvin’e gidecek olanlar, o tarafta işi olanlar yada o illerde ikameti olanlar Trabzon Havalimanını kullanıyorlardı. Uçuş saati ve bilet fiyatlarında uygunluk olursa doğal olarak Rize-Artvin havalimanını tercih edecektir. Bu demek değildir ki bölgeye gelenlerin sayısı azalacak. Bölgeye gelen kişi sayısı artacak. Trabzon bundan olumsuz etkilenir mi? Trabzon Havalimanına gelen yolcu sayısında ilk birkaç yılda azalmalara neden olabilir. Ama bir bütün olarak değerlendirmek gerekirse bölgeye olumlu katkıları olacaktır. Örneğin geçen günlerde Trabzon’da uçak fiyatları tavan yaptı. Şimdi bölgedeki havalimanı sayısı artınca havalimanı şirketleri arasında da bir rekabet oluşacaktır. Bölge insanının daha farklı noktalara ve daha uygun fiyatlarda uçabilmesi ile ilgili olumlu bir alternatif sunulmuş olacaktır” dedi.

Doğu Karadeniz turizminin açılan yeni havalimanı ile birlikte olumlu yönde etkileneceğini söyleyen Kantarcı, “Kaçkar Dağlarında yayla konaklamalı bir tura gelen kişiler varsa, ya da Artvin Karagöl’e giden bir grup Trabzon’a inerek oraya geçecek. Oradan da kendi programına devam edecek. Ortadoğu pazarından Trabzon’a gelenler bu yıl yoğun olarak şehir merkezindeki otellerde konaklama yaptılar. Doğu’ya doğru günübirlik gittiler. Şimdi o havalimanını kullandıkları zaman belki oradaki tesislerde de biraz daha yoğunluk artacaktır. Ama her halükarda havayollarında oluşacak rekabet yurtdışındaki tur operatörleri için de bizim bölgemize olumlu katkılar sunmaya katkı sağlayacaktır. Biz Doğu Karadeniz’i bütün bir destinasyon olarak değerlendiriyoruz. Bölgemizdeki altyapı ve sunmuş olduğumuz hizmet kalitesi için alternatifler ne kadar iyi ve üst seviyedeyse bizim bölgemize gelen yerli ve yabancı turist sayısı o kadar artacaktır. O kadar fazla daha fazla konaklayacaklardır. Böylelikle bölgemize daha fazla katkı sağlayacaktır. Önemli olan bölge ve turizme katkı sağlamak. Bu açıdan ele alındığında havalimanının açılması her anlamda olumlu bir gelişme” dedi.