YEREL
Giriş Tarihi : 21-04-2021 12:26   Güncelleme : 21-04-2021 12:26

Yeni ilçe olan Kemalpaşa sakinleri hastane istiyor

“Hafta sonu hastalanmaktan korkuyoruz”

Yeni ilçe olan Kemalpaşa sakinleri hastane istiyor

ARTVİN Artvin’de 4 yıl önce ilçe olan Kemalpaşa’da yaşayan vatandaşlar devlet hastanesi istiyor. İlçede sadece sağlık merkezi bulunurken vatandaşlar,  hafta sonu hastalanmaktan korkuyoruz dediler.

Artvin'in Kemalpaşa ilçesi 2017 yılında Hopa ilçesine bağlı beldeyken, kanun hükmünde kararname (KHK) ile ilçe olmuştu. 9 bin 200 nüfusa sahip Kemalpaşa’da yaşayan vatandaşlar, ilçe olmanın mutluluğunu yaşarken, sağlık hizmetleri alabilecekleri bir devlet hastanesinin yapılmasını istiyorlar.

Türkiye’nin Gürcistan üzerinden Kafkas ülkelerine açılan Sarp Sınır Kapısı'nın Kemalpaşa ilçesinde bulunması bölgeye ayrı bir insan yoğunluğu  katıyor. İlçede bulunan sağlık merkezi mesai saatleri sonrası ve hafta sonu kapalı olurken,  en yakın hastane ise 20 kilometre bulunan Hopa ilçesinde yer alıyor.

“Yapılacak bir devlet hastanesi sağlık sorunlarının çözümüne destek olur”

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, Kemalpaşa ilçesinin önemli ticaret merkezlerinden biri olduğunu söyledi. Sağlığın en önemli sorun olduğunu gün geçtikçe yaşıyoruz diyen Akyürek, “Kemalpaşa ilçe oldu ama eksikleri çok, bunların en başında ise devlet hastanesi geliyor. Yapılacak bir devlet hastanesi sağlık sorunlarında çözümünde destek ve katkı sunar. Bunun içinde bir an önce mutlaka bir proje üretilmeli ve çalışmalara başlanmalıdır” diye konuştu.

“Kemalpaşa ilçe oldu bir de hastanemiz olsa bu mutluluğumuz on kat artar”

Kemalpaşa’da yaşayan 86 yaşındaki Havva Lokumcu, “yaşlılık nedeniyle sürekli hastaneye gitmek zorunda kalıyoruz. En yakın hastane Hopa ilçesinde var. Buda bize zorluk yaratıyor. Kemalpaşa ilçe oldu bir de hastanemiz olsa bu mutluluğumuz on kat artar” dedi.

“Kalp krizi geçiren hastalarımız oldu, çok kayıplar yaşadık”

İlçe sakinlerinden Tayfun Yılmaz’da “ilçe olduğumuzda bize Hastane yapılacağı sözü verildi. Kalp krizi geçiren hastalarımız oluyor, Hopa’ya, Rize’ye Artvin’e sevk edilmek zorunda kalıyoruz. En yakın mesafe bir saat bu nedenden dolayı çok kayıplarda yaşadık. Özellikle hafta sonları büyük sorun oluyor. En yakın zamanda hastanemizin yapılmasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Hafta sonu hastalanmaktan korkuyoruz”

Erdem Aydın ise, “İlçemizde hastane olması şart. Hafta sonları hastalanmaktan korkuyoruz, çünkü sağlık ocağı bile kapalı oluyor.  İlçe olmamız çok güzel, birde hastanemiz olsa mükemmel olacak. İlçe sağlık ocağında görev yapan doktorlar ve sağlık personelleri ellerinden geleni yapıyor onların hakkını yemeyelim. Doktorlar, evimize kadar gelip hastalarımızı muayene ettikleri bile oldu, fakat hastane farklı hizmetlerde bulunuyor. Acili var, gece gündüz hafta sonları çalışıyor” diye konuştu.