YEREL
Giriş Tarihi : 14-07-2021 10:57   Güncelleme : 14-07-2021 10:57

Yeni yerleşkenin kura çekimi gerçekleşti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü koordinasyonluğunda Artvin Yusufeli Yeni Yerleşim Yeri Konut ve İşyeri Hak Sahiplerinin konut ve işyeri belirleme kurası noter huzurunda gerçekleştirildi.

Yeni yerleşkenin kura çekimi gerçekleşti

Yusufeli karakucak güreş sahasında gerçekleşen kura çekimlerinde 2+1, 3+1, 4+1 ve işyerleri hak sahiplerine kavuştu.

Yusufeli ilçesindeki Yusufeli Karakucak Güreş Sahasında gerçekleştirilen kura töreninde konuşan Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Yusufeli için önemli bir gün olduğunu belirterek, “Bildiğiniz gibi ilimiz sınırlarından geçen Çoruh nehri buranın ayrılmaz bir parçası. Yıllarca yöreye can veren nehir şimdi üzerine konulan altın gerdanlıklarla ülkemize güç veriyor. Türkiye’de baraj denilince ilk akla gelen illerdeniz.  Barajlar her geçen gün artan enerji ihtiyacımızın karşılanması bakımından önemli bir yere sahip. Bu noktada Artvin olarak ülkemize sunduğumuz katma değer her zaman gurur kaynağımızdır. Bu gurur duyduğumuz eserlerden biride Yusufeli’nde inşa edildi. Bildiğiniz üzere Yusufeli barajı özellikleri itibariyle Türkiye’nin birinci dünyanın üçüncü en yüksek barajı. Bugün, baraj inşası vesilesiyle yeniden inşa edilen ilçemizde hak sahipliği çekilişini gerçekleştiriyoruz. Bu noktada öncelikle büyük bir sabır ve fedakarlık gösteren sevgili Yusufelili hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum. Yaşanan bu zorlu süreçte Yusufeli halkı her zaman devletinin ve milletinin yanında oldu. Sayın cumhurbaşkanımız talimatlarıyla tüm kurumlarımız Yusufeli için seferber olmuş vaziyettedir. Devletimiz tüm imkanlarıyla buradadır. Amacımız vatandaşımızın süreçten en yüksek faydayı sağlaması yönündedir. Yusufeli için en iyisini yapmak öncelikli görevimizdir. Bu düşüncelerle gerçekleştirilecek olan kura çekiminin, Yusufeli’ne hayırlı olmasını diliyor, sizleri bir kez daha saygıyla selamlıyorum.” diye konuştu. 

Artvin AK Parti Milletvekili Erkan Balta ise, yapılan yeni yerleşkenin Yusufeli halkına hayırlı olmasını diledi. Yeni yerleşke yapılırken yaşanılan zorlu süreci anlatan Balta, bu süreci muvaffakiyete erdirmenin onuru ve gururunu yaşadıklarını ifade etti.

TOKİ Finans Dairesi Başkanı Ayhan Karaca ise; “ Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla toplu konut idaresi başkanlığı olarak, inşa ettiğimiz 1 milyon konutla yaklaşık 5 milyon vatandaşımızı TOKİ çatısı altında buluşturmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşadık.

2003 yılında TOKİ’nin kurumsal mimarisindeki değişiklik ve Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyonla başlatılan seferberlikte 19 sosyal donatılarıyla birlikte güvenli ve kaliteli konutlar üretildi. Ve kurulan bütünlüklü yerleşimlerle şehrimizin çehresi yenilendi.

TOKİ konut yapımının yanında sosyal donatı uygulamaları da yapmaktadır. Bu kapsamda 27.251 derslikli 1.289 adet okul, 21 üniversite, 993 adet spor salonu, 79.677 kapasiteli 203 yurt binası, 97 adet sağlık ocağı, 268 adet hastane, 2.083 adet ticaret merkezi, 841 adet cami, 42 adet kütüphane, 288 adet kamu hizmet binası, 19 adet stadyum, 95 adet millet bahçesi ve 7 ilde toplam 4.842 adet işyeri bulunan 7 adet sanayi sitesi yapımı gerçekleştirilmiştir. TOKİ çatısı altında yuva kuran insanlarımızın yüzünü güldürebilmek, 5 milyon kişinin hayatına anlam ve değer katabildiğimizi görebilmek en büyük sevincimizdir.

TOKİ olarak üretimlerimizi 3 temel anlayışı esas alarak sürdürüyoruz. Bunlar şehirlerimizin yerel dokusundan ilham aldığımız ve az katlı proje planlarını ifade eden yatay mimari yaklaşım, geleneksel semt kültürünün gelişimine zemin hazırlayan mahalle temalı tasarımlar ve kalite prensibidir.

Ülkemizin en gelişmiş şehrinden Anadolu’nun en uzak köşesine uzanan geniş bir üretim ağı içinde 19 yılda 200 milyar lira yatırımla kurduğumuz yaşam alanlarında ülkemizin yüz binlerce ustasına, işçisine, mühendisine istihdam sağladık. Sektörün lokomotif kuruluşu olarak binlerce müşavir ve müteahhidimizle ülkemizin ekonomisine güç katmaya gayret ettik.

Kentsel dönüşümden afet alanlarına, tarihi merkezlerden tarım köylerine, ticaret ve sanayi sitelerinden millet bahçelerine, hastane, okul, stadyum, spor tesisi ve sağlık merkezlerine uzanan geniş bir yelpazede, yaşama dokunan binlerce eserin güzel ülkemize kazandırılmasına vesile olmanın onurunu yaşıyoruz. İnsanımızı merkez alan ve son teknolojiyi takip eden bir üretim anlayışıyla gelişen ve yenilenen büyük bir aileyiz.

Ülkemizin en özel illerinden olan Artvin’imizde, Kuzeydoğu Anadolu’nun en büyük nehirlerinden olan Çoruh Nehri üzerinde 26 Şubat 2013’te Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferansla temelini attığı ve yapımı süren Yusufeli Barajı ve HES Projesi yeni bir yerleşim yerine olan ihtiyacı da beraberinde getirmiş bulunuyor. Oluşturulan yeni yerleşim yerinde de yapılaşma hızla devam ediyor. 2.638 hak sahibiyle Türkiye’nin en büyük iskan projesi sayesinde vatandaşlarımız yepyeni konutlarına kavuşmuş olacak.

Tüm bu projelerin gerçekleştirilmesinde başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, SAYIN Çevre ve Şehircilik Bakanımıza, TOKİ Başkanımıza, TOKİ ekiplerine, sektör paydaşlarımıza, projede emeği geçen, desteğini esirgemeyen diğer kamu kurumlarımıza, Sayın Valimize, Belediye Başkanlarımıza ve her daim teveccühleriyle bizleri cesaretlendiren vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yusufeli Karakucak güreş sahasında gerçekleşen kura çekimine Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Artvin AK Parti Milletvekili Erkan Balta, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, AK Parti İl Başkanı Fatih Tahtalı, MHP İl Başkanı Serdar Kılınç, Yusufeli Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, DSİ Bölge Müdürü Celal Tokalak, TOKİ yetkilileri, bazı daire amirleri katılımda bulundu.

Sariye TOPALOĞLU