YEREL
Giriş Tarihi : 27-09-2021 22:08   Güncelleme : 27-09-2021 22:08

YENİ YUSUFELİ’NE 40 TÜNELLE ULAŞILACAK

YENİ YUSUFELİ’NE 40 TÜNELLE ULAŞILACAK

Yusufeli Barajı ile su altında kalacak ilçenin yeni yerleşim yerine 4 viyadükle birlikte toplam uzunluğu 56,7 kilometre olan 40 tünel ile ulaşım sağlanacak.

Yusufeli ilçesinde yapımı sürdürülen, 275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek, 'çift eğrilikli ince kemer baraj tipi' kategorisinde ise dünyanın 3'üncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı'nda sona gelindi. Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesinde Aralık'ta su tutulmaya başlanacak. Barajda 558 megavat kurulu güce sahip santral ile 2,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacı karşılanabilecek. Türk mühendislerce inşa edilen baraj, ülke ekonomisine yıllık 2 milyar lira katkı sağlayacak.

Yusufeli Barajı ile su altında kalacak ilçenin yeni yerleşim yerine 4 viyadükle birlikte toplam uzunluğu 56,7 kilometre olan 40 tünel ile ulaşım sağlanacak. Konya ile Antalya arasındaki 166 metre yüksekliğindeki Eğiste Viyadüğü'nün ardından Türkiye'nin en yüksek ayaklı ikinci viyadüğü olacak ve 150 metre yüksekliğe, 628 metre uzunluğuna sahip Tekkale Viyadüğü de tamamlandı. İşaret ve yön levhaları ile son düzenlemelerin yapıldığı viyadükler, ekim ayında trafiğe açılacak.

Su Tutma Programına Göre İlçe Taşınacak

Devlet Su İşleri 26. Bölge Müdürlüğü (DSİ) tarafından yapılan açıklamada viyadüklerin ve yolların büyük oranda tamamlandığını, tüm çalışmaların ilgili kurumlar tarafından yerinde A'dan Z'ye kontrol edildiğini, firmalarla koordinasyon içerisinde ilçenin, su tutma programına uygun olarak, taşınmaya hazır hale getirileceği belirtildi.

Artvin'de Yusufeli ilçe sınırları içerisinde inşa edilen ve yapımı tamamlandığında kendi sınıfında 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Gövde inşaatı tamamlanan projede bağlantı yolları ve viyadük çalışmalarında sona gelindi.

Proje sonrasında Yusufeli Baraji ve HES'in devreye alınmasıyla birlikte Türkiye'nin hidroelektrik enerji üretim kapasitesinin yüzde 2 oranında artacağı, tesisin aynı zamanda havzadaki diğer barajların enerji üretimine yüzde 10 oranında katkı sağlayacağı, 2,5 milyon kişinin enerji ihtiyacını karşılayacağı bekleniyor.

Hatice Diler