YEREL
Giriş Tarihi : 03-09-2021 10:57   Güncelleme : 03-09-2021 10:57

YILDIRIM, “ARTVİN’İ EKONOMİK OLARAK BÜYÜTECEK OLAN TURİZMDİR”

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İrfan Yıldırım, Artvin ticareti ve ekonomik koşulları hakkında açıklamalarda bulundu.

YILDIRIM, “ARTVİN’İ EKONOMİK OLARAK BÜYÜTECEK OLAN TURİZMDİR”

 

Ekonomik kalkınmanın en önemli koşulunun kamu yatırımları olduğunu dile getiren Yıldırım, “barajlarla beraber ilimizde göç durmuştu buna paralel olarak insanlar burada iş bulduğu için piyasaya yansıyordu” dedi.

Artvin’in zor bir coğrafya olduğuna dikkat çeken Meclis Başkanı İrfan Yıldırım, Artvin ekonomisinin canlanıp büyümesi için turizm ve kamu yatırımlarının olmazsa olmaz olduğunu belirterek “Artvin’de arazi şartları nedeniyle bir organize sanayi kurma imkânı olmayacak. Burada ağırlık vermemiz gereken kamunun yatırımlarıyla şehrimizi büyütebiliriz. İkinci bir artımız turizmdir. Artvin ekonomisinin canlanması için kamunun burada da yatırım yapması gerekiyor. Bunla birlikte turizm yatırımlarına örnek verecek olursak Kafkasör’de 3 tane alan turizme tahsis edildi oraya gelebilecek turizm yatırımlarla şehrimizdeki ticareti bir nebze olsa harekete geçirebiliriz. Memurun emeklinin şehri burası ticareti de al sat ile dönen mikro bir şehir. Kamu yatırımı şehrin büyümesi için en büyük kaynak ve destek olur” diye konuştu.

“Zincir mağazaların kontrolsüz açılışı en büyük sorunların başında geliyor”

E-Ticaret ve zincir mağazaların kontrolsüz olarak her noktada açılması küçük ölçekli esnafın en önemli sorunlarının başında geldiğine de değinen Yıldırım, “Ticaretle uğraşan üyelerimizin en büyük sıkıntıların başında tabii ki zincir mağazaların her noktada, her mahallede kontrolsüz şekilde açılıyor oluşu geliyor. Bu durum bütün sektörü buradaki al sat yapanları, gıdacıyı, konfeksiyoncuyu, asfalt sektöründe uğraşan bütün üyelerimizi ciddi anlamda etkiliyor. Üyelerimizin bunlarla ilgili bir kısıtlama talepleri oluyor bizde bunlarla ilgili talepleri Türkiye Odalar Borsalar Birliği'ne bağlı olduğumuz çatı kuruluşu TOBB’a iletiyoruz. İkincisi e-ticaret dediğimiz ticaret ciddi anlamda artık dünyada olduğu gibi ülkemizde de ilimizde de çok ciddi rakamlarda. Bu da bizim buradaki küçük esnafımızı etkiliyor. Ama gelecek elektronik ortamda olduğu için onun önüne geçme şansımız yok. Şu bir gerçek artık dünya e-ticaret ile bu işi yürütüyor er geç bir gün herkes bu ticarete dönmek zorunda” şeklinde konuştu.

“Kamu Yatırımları gelirse herkes faydalanır”

Kamu yatırımlarıyla ticaretin hareketleneceğini belirten Yıldırım, “Ticaret anlamında kamu yatırımları gelirse ciddi anlamda herkes bundan faydalanır. Bunun örnekleri var barajlarla beraber ilimizde ciddi bir nüfus artışı olmuştu en azından göç durmuştu. Buna paralel olarak insanlar da iş bulduğu için ekonomik olarak da sürekli maaş aldığı için bir döngü dönüyordu bu da piyasaya ciddi anlamda yansıyordu. Her sektörde lokantasından terzisine berberinden inşaat malzemesi hırdavatçısına varana kadar ciddi ve hareket getiriyordu. Bahsettiğim gibi ilimizde yapılacak olan devam edecek olan barajlar var bunlarla beraber yine kamu yatırımları ve kamu ve özel yatırımları çoğalırsa şehrimizde en azından yine ticarette canlanma noktasında hareketler başlayacaktır. Öncelikle burada kamunun buraya yatırım yapması çünkü burada iş imkânları çok zayıf. İş olmayınca da gençlerimiz mecburen çıkıp gidiyorlar, gittikleri zaman bir daha da geri dönmüyorlar. Buna bağlı olarak da şehrimiz nüfus anlamında sayı arttıramıyor ya da düşüşe geçiyor. Bundan dolayı kamu yatırımları noktasında ilimiz İnşallah gelecekte güzel yatırımları alır yapılan projeler hayata geçer burada da ticaret bir şekilde yine harekete geçirilmiş olur” ifadelerini kullandı.

 

“TÜİK verileri belirli sektörlerde ülke ekonomisine olumlu yönde gelişmelerin olduğunu gösteriyor”

TÜİK verilerinin ihracat ve sanayi kesimindeki artışı ifade ettiğini artvin merkezde ihracat olmadığı için bu büyümenin artvin iş dünyası için geçerli olmadığını aktaran Yıldırım, açıklanan büyüme rakamlarını şöyle değerlendirdi: “TÜİK verilerine göre Türkiye 2021 yılının ikinci çeyreğinde, yıllık bazda yani 2020 yılının ikinci çeyreğine kıyasla yüzde 21,7 büyüdü. Dönmelik bazda 2021 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 0,09 büyüdü. Özellikle 2020 yılının ikinci çeyreğinin pandemiye bağlı kapanmaların etkisini ilk gösterdiği aylar olması ve yüzde 11’lik bir daralma olması sebebiyle 2021 yılında gelen yıllık bazdaki artışın beklenilebilir bir büyüme olduğu söylenebilir. Bununla birlikte özellikle belirli sektörlerde ülke ekonomisine olumlu yönde gelişmelerin olduğunu gösteriyor. Sektörel kalemlere baktığımızda sanayide yüzde 40,5 ve hizmette yüzde 32,4 büyüme görülmesi çok önemli gelişmeler ve bu sektörlerin kendilerini önemli ölçüde toparladığını gösteriyor. İhracatta meydana gelen ciddi artış da bu büyümede önemli pay sahibi. Bununla birlikte tarım, inşaat ve gayrimenkul sektörlerindeki artışın yüzde 5’in altında olması bu sektörler açısından büyümenin sınırlı olması düşündürücü. Özellikle tarım alanındaki büyümenin yavaşlamasının direkt olarak gıda tüketim mallarındaki fiyatları etkilediği düşünülürse bu alandaki büyüme hızının arttırılması elzemdir. Son olarak 2021 yılında çeyrekten çeyreğe büyümenin yüzde 1’in altında bir seviyede kalması ve bu sınırlı artışın önemli ölçüde özel tüketimden kaynaklı olması 2021 yılında ihracat temelli bir artışın yavaşladığını bize gösteriyor.”

HATİCE DİLER