YEREL
Giriş Tarihi : 17-07-2021 10:55   Güncelleme : 17-07-2021 10:55

Yılların Marangozu Altun

25 yıldır marangoz olan Şavşat'ın sakin esnaflarından Altun, marangozluğa dair açıklamalarda bulundu.

Yılların Marangozu Altun

İlk önce köyde marangozluğa başlayan Yücel Altun, daha sonrasında inşaat işçiliği ile de ilgilenmeye başladı. İnşaatte çalışmak marangozluğa göre daha yorucu olmasından kaynaklı sadece marangozluğa yönelen Altun, 25 yıldır Şavşat'ın sevilen esnaflarından olmayı başardı.

Altun, “ mobilya yapımı ile ilgileniyorum son birkaç yıldır. Çıraklıktan yani çekirdekten yetişmeyim marangozluk üzerine yoğunlaştığım dönemlerde de inşaat işleri ile ilgileniyordum fakat o biraz ağır işçilik olduğu için bu marangozluk daha hafif bir meslek olarak geldiği için bana bende böyle devam ettim. İlk olarak 1993’de başladım 2 yıl boyunca köyde işlerimi ilerlettim ama köyde belli bir yere kadar ilerleyebildim ondan sonra şehre inerek işime devam ettim. 1995 yılında Şavşat’a gelmemin ardından tam 25 yıl geçti ve burada halen daha marangozluk mesleğime devam etmekteyim ” diye konuştu.

Eski zamanlar

Altun, kendi gençliğinde çıraklığın nasıl olduğuna dair açıklamalarda bulundu “ ustamız ile çalıştıktan belli bir süre çalıştıktan sonra ayrıldım ve 2000 yılında şu anki iş yerimi açtım. Bizim zamanımızda çırak olmak demek geleceğin için çalışmak demekti, karın tokluğuna çalışmayı bilmekti fakat artık maalesef böyle bir durum yok. Bir tek benim oğlum var fakat benden sonra işimi devralmak isterse alabilir. Bizim yaşımız 60 bundan sonra ne yapabiliriz veya nereye kadar çalışabiliriz bilemiyorum. Zaten unutulmaya yüz tutmuş iyi meslek gruplarımız var bakalım marangozluk daha ne kadar devam eder Allah bilir ” dedi.

Pandemide durumlar nasıldı?

Altun, pandemi dönemine dair şu açıklamaları yaptı “ açıkcası benim sıkıntım yoktu, işlerim yolunda gitti. Talep olarak artışda oldu işlerimizde çünkü maalum evde sıkılanlar dışarıya çıkamayanlar olduğu için yenilik arayanlar olduğu için bizede bu yenilikte yardımcı olmamız için başvuranlar vardı ” dedi.

Mesleği öğrenmek isteyenler

Altun, marangozluğa merakı olanlara yönelik şu açıklamaları yaptı “ eğer bu mesleği öğrenmek isterlerse fedakarlık yapmaları gerekiyor. Bir mesleği sadece para kazanma aracı olarak değil mesleği sevmek asıl iyi esnaf olmaktaki önemli konudur çünkü mesleğini seven ve sahip çıkan bir insan insanlarıda sever. Benim yanımda çalışmak isteyen olursa veya farklı meslek alanlarına yönelmek isteyenler olursa şunu diyebilirim, ilk önce bir mesleğe başlayacaksanız  ilk adım olarak içinizden hangi mesleği daha çok sevdiğinizi, yapacağınız mesleği ne sıklıkla veya neden yapmak istediğinizi düşünün. Okul okursan iyi yerlere gelirsin doğru fakat bir meslek sahibi olabilmek hayatta çok fazla artı sağlayacaktır kişiye çünkü bugün  bir yere kalkıp gittiğin zaman berberliği bilmiş olsan eğer kendini gittiğin yerde parasız olsan dahi idare edebilecek durumun olmuş olacaktır. Biz bugün varız, yarın yokuz gelecek nesilin yürütmesi lazım bu meslekleri eğer öğrenmek isteyen olursa gelenlere yardımcı olurum ” dedi.

Meslek inceliği

Altun, marangozluğun inceliğine dair şu ifadeleri kullandı “ bu milimetrik bir iştir mesela bir kapakta küçük bir kayma olsa diğer kapağıda etkileyecektir. Aradaki görünen o minik boşluk yapılan işçiliği hiç iyi göstermeyecek. Ben bir işi yaparken makinemden anormal bir ses geldiği zaman o sesin kaynağını çözene kadar işe başlamam ilk önce onu hallederim çünkü yaptığım işçiliği engelleyeceği için bir ürünü alan kişiye verdiğim zaman “ ne temiz usta işçiliğine helal olsun ” denmesi malla, mülkle ölçülemez değerdir. Bizim marangozluk mesleğimiz aslında tehlikeli iştir birçok tanıdığım makineye elini kaptırdığı oldu. Allaha şükür benim hiçbir yerim kanamadı, benim bu işte garantisi olmadan makine başına geçmem herşeyi kontrol ederim üstüne altına neresi varsa ilk önce kontrol ederim sonra işime başlarım bu herkese tavsiyemdir. Eğer benim az imkanım olsa kendi makinemide üretirim ama imkanlarım bu kadar ancak bu kadar oluyor. Bana gereken imkanlar verildiği takdirde marangozluk alanında temiz makineler üretebilirim keşke böyle bir imkanım olsa ve yapabilsem makinelerden iyi anladığım için her türlü şeyi ile ilgilenebilirim ” dedi.

Seyitcan KÜLÜK