YEREL
Giriş Tarihi : 28-12-2021 12:00   Güncelleme : 28-12-2021 12:00

YOL VAR RESMİYETİ YOK

YOL VAR RESMİYETİ YOK

300 Yıllık Yusufeli Bahçeli Köyünün Var Olan Yoluna Resmiyet Engeli

Köy yolu resmiyette görünmediği için insanlar tapulu arazilerine ne bir ev ne de bir ahır yapabiliyor. Köylerine dönmek isteyen vatandaşlar yol yok gerekçesiyle mağdur oluyor.

Ana yolu ve tali yolları 2009 yılında Orman İşletmeye devredilen Yusufeli Bahçeli Köyü, bugünlerde yol problemleriyle baş başa kaldı. 1977 yılında yapılan köyün yol güzergâhı haritalarda görünse de resmiyette yok. Bahçeli köyü yolları güzergâhında resmiyette görünmediği için köy sakinlerinin yapı inşasına da izin verilmiyor.Yusufeli Barajından nasibini alan vatandaşlar şimdi de yollardan mı alıyor?

Tapu kadastro çalışmalarıyla birlikte sorunun gün yüzüne çıktığını ve tapulu arazilerinde çivi çakamadıklarını belirten Köy sakinleri yetkililerden çözüm bekliyor. 1977 da yapılan yolun resmiyette gözükmediğine ifade eden köy halkı, “2009 yılında ki tapu kadastro çalışmalarıyla birlikte sorunlar baş gösterdi. İtiraz amacıyla gerek İl Özel İdaresi’ne gerek Tapu Kadastro Müdürlüğüne dilekçeler yazdık fakat 2009 yılında yapılmış olan kadastro işlemleri askı süresinin iki yıl olduğu ve 2011 yılında bu sürenin dolmasıyla itirazların hiçbir işe yaramadığını dile getirdi.  Bu köy 300 yıllık köy ama 1977 da yapılan yol resmiyette gözükmüyor.  İtiraz süresi dolduğu için mahkemeye başvurduk ve dava açamayacağımız engeliyle karşı karşıya kaldık. Kanuni olarak hiçbir hakkımız kalmadı. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Ama elimizden geleni yapmaya kararlıyız. Mevcut olan köy yolumuzun orman işletme tarafından köyümüze verilmesini, yol güzergâhı üzerinde yerlerimize yapacağımız evlerimize izin verilmesini talep ediyoruz’’ diyor.

Zamanın muhtarının,  bilirkişilerinin, kadastrocularının yaptıkları hatalar bütün köye mal edilmemelidir diyen halk,Geçmişte de yol sorunu ile karşı karşıya kaldık. 2006 yılında Çamlığa yol istiyorduk yapmadılar. Köy halkı olarak gidip yine Yusufeli Haber Gazetesi’nin kapısını çalıp köy yolumuzu yaptırmayı başarmıştık. Haber yapıldığı yıl çalışmalar başlamış yolumuz yapılmıştı. Şimdi tekrar mağduriyetimizi çözmek için köy halkıyla bir araya geldik ve sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Köyümüzün yüzde sekseni maliye, hazineye ya da orman işletmeye yazılmış durumdadır. Bu sorun köyümüzdeki bir kişinin iki kişinin sorunu değil köyün sorunudur.

Buradan bütün yetkililere sesleniyoruz. Yusufeli halkı olarak bizler her zaman devletimizin yanında olduk.  Onlarda bu konuda bizim yanımızda olsunlar. Bizim ricamızı kırmasınlar ve bu yanlışlığı bir an önce düzeltsinler. Pandemi sebebiyle büyükşehirlerden köylerine dönmek isteyen vatandaşlarımız da mağdur olmasınlar. Çünkü bu yol resmiyette gözükmediği için insanlar tapulu arazilerine ne bir ev ne de bir ahır yapamıyorlar. Bu yüzden bu yanlışlığın bir an önce giderilmesini yetkililerden talep ediyoruz’’ şeklinde konuştular.

HATİCE DİLER