YEREL
Giriş Tarihi : 13-09-2021 11:35   Güncelleme : 13-09-2021 11:38

Yurtlar 4 Ekim’e hazırlanıyor

Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran, merkezdeki KYK yurtlarıyla alakalı bilgilendirmelerde bulundu. Açılan Spor Lisesi hakkında hedef ve amaçlarından bahsetti.

Yurtlar 4 Ekim’e hazırlanıyor

“Çalışmaları titizlikle takip ediyoruz”

Asıl sahiplerine teslim etmek üzere yurtlarda temizlik hazırlıkları yapıldığını söyleyen Demirkıran, “Pandemi döneminde kredi yurtlarda yurt dışından gelen üç yüz civarında misafirimizi ağırladık. Misafirlerimizin yemesini, içmesini beslenmesini, konaklamasını yaptırdık. Beslenmesini Kızılay, lojistik desteğini AFAD ekipleri gerçekleştirdi. Misafirler yurtdışından geldikten sonra karantina altında kaldılar. Bu yüzden bir tehlike söz konusu değildi. Karantina süreleri bittikten sonra da yolcu ettik. Daha sonra covid den rahatsız olan ya da temaslı olan kişileri de yurtlarımızda ağırlayarak misafir ettik. Şimdi de asıl sahiplerine teslim etmek üzere hazırlıklar yapıyoruz. Yurtları dezenfekte ettik. Temizliklerini yapıyoruz. Şu anda tüm arkadaşlarımız ciddi bir hazırlık yapıyor. Covid den kalan bir eser olmasın diye ilaçlamalar yapıyoruz. Personel arkadaşlar bu konuda oldukça özen gösteriyor. Biz de çalışmaları titizlikle takip ediyoruz” diye konuştu.

“Yurtları 4 Ekim’e hazırlamak için tüm gücümüzle çalışıyoruz”

Çalışmaların hızla devam ettiğini açıklayan Demirkıran, “Temizlik, bakım, onarım anlamında yurtlarda hazırlıklar devam ediyor. Yurtları 4 Ekim’e hazırlamak için tüm gücümüzle ve personellerimizle gayret veriyoruz. Ümit ediyoruz ki çocuklar yurtlarda kendi evlerindeki rahatlığı sağlarlar. Önemli olan çocukların düzgün bir şekilde derslerini yapabilmesidir. Beslenmesinden temizliğine kadar her türlü şekilde çocukların yanında olacağız. Çocuklar bize emanettir. Maske, mesafe kurallarına uyulması konusunda yurtlara uyarıları ve afişleri astık. Çocuklarımızın aşılı olmasını tercih ederiz. Bu konuda uyarılarımız taleplerimiz ya da teşviklerimiz olur fakat kimseye zorla bir şey yaptıramayız. Çocuklar ve gençler bu konuda zaten bilinçliler. Bu konuda tedbir alırlar diye ümit ediyorum. Diğer yandan bakım onarım çalışmalarını yaptık. Biten inşaatlarımız var. Devam edenler var. İnşallah onları da sezon açılıncaya kadar yetiştireceğiz.” ifadelerine yer verdi.

“Barınma sıkıntısı çözülmeye çalışılıyor”

Merkez’de bulunan KYK yurtlarıyla alakalı bilgi veren Demirkıran, “Şah Sultan ve Çoruh yurdu olmak üzere Merkezde iki tane kız öğrenci yurdu var. Çoruh yurdunda bin iki yüz yirmi üç tane öğrenci var. Üç yüz on dört öğrenci kapasiteli Şah Sultan yurdu var. Şah Sultan'da şu an ki mevcut boş yatak sayısı yüz seksen üç, Çoruh yurdunda dokuz yüz seksen dokuz tanedir. KYK sistemi üzerinden yurt başvuruları yapılıyor. Yurt başvuruları bakanlık tarafından otomatik sistem üzerinden değerlendiriliyor. Bakanlığın ekonomik geliri entegre eden bir sistemi var. O sistemden ailenin gelir düzeyinin nasıl olduğu tespit ediliyor. Bu bilgilerin hepsini diğer bakanlıklardan da entegre bir sistemle görülüyor. Ailenin ekonomik durumuna göre belli kriterler var. Bakanlık bu kriterlerin altında kalan çocukları mevcut imkanlar dahilinde yurtlara yerleştiriyor. Şu an da erkek yurdunda toplamda beş yüz altmış dört boş yatak var. Öğrenciler, yurtlarda kalan boş yerlere bakanlık tarafından yerleştirilecek” dedi. Artvin'de konaklama ve barınma sıkıntısının olduğunu ve bunun nasıl aşılacağını söyleyen Demirkıran, “Barınma sıkıntısından ötürü bin beş yüz kişilik kapasiteli bir yurt yapılmaya başlandı. Bu konuda çalışmalar devam ediyor. İnşallah seneye yetişir diye ümit ediyorum. Kız ya da erkek hangisine ihtiyaç varsa ona göre bir yurt olacak. Muhtemelen de kız gibi gözüküyor. Aileler, kız çocuklarının devlet yurdunda kalmasını istiyor. Kız çocukları için ayrı bir hassasiyetimiz var. Erkekler mi daha çok üniversiteye başvuru yaptı, kızlar mı yaptı, kız öğrenci mi yoksa erkek öğrenci mi daha çok geldi bu konuda istatistiklere bakacağız. Ona göre karar vereceğiz. Yurt, şehrin girişinde üniversitenin hemen yan tarafında Köprübaşı dediğimiz yerde bulunuyor. Bin dört yüz elli kişilik yurdun inşaatı devam ediyor. Seneye çalışmaları bitirip öğrencilerimize standartların üstünde ve konforlu bir yurt sunmuş olacağız. Çoruh kız yurdunun A bloğu var. Bu sene de B bloğunu açıyoruz. B blokta bin iki yüz yirmi üç öğrenci olacak. Bu açılışın Artvin'e ciddi bir katkısı olacak. Bu sene altı yüz ‘den fazla öğrenci almış olacağız” dedi.

“Spor Lisesi öğrencileri altyapı oluşturacak”

Artvin’de Spor Lisesinin nasıl açıldığını ve nasıl bir faydası olacağını anlatan Demirkıran, “Geçen sene Artvin'de birçok sporcumuzun başka illere gittiğini gördüm. Belli bir aşamaya gelmiş sporcular spor lisesi olmadığı için başka illere gidiyordu. Bu da Artvin'deki ailelerin başka illere gitmesini gitmesine sebep oluyordu. Biz bunu gördük, tahlil ettik ve gözlemledik. Milli Eğitim Müdürüyle bir araya gelerek ne yapabiliriz diye durumu değerlendirdikten sonra Vali’ye arz ettik. Sağ olsunlar onlar da bize çok ciddi destekler verdiler. Böylelikle bu sene Spor Lisesinin açılması sağlandı. Artvin'de yetişen sporcular Artvin'in spor altyapısını oluşturacaklar. Hentbolcular, hentbol takımının altyapısını oluşturacak. Futbolcular futbol takımının altyapısını oluşturacak. Basketçiler buradaki üniversiteye, beden eğitim spor yüksekokuluna gidecek ve bu durumda Artvin'de kalmalarını sağlayacak. Bizim amacımız Artvin'de yetişmiş çocukların başka illere gitmemesini burada daha kalite eğitim alabilmesini sağlayabilmektir. Çocuklar dört yıl lisede, dört yılda Çoruh Üniversitesi, beden eğitim bölümünde okuyarak eğitimlerini alacaklar. Sekiz sene boyunca Artvin adına yarışmalara katılacaklar. Artvinspor, Hopaspor, Arhavispor ve Çoruhspor'un altyapısını oluşturacaklar” diye konuştu.

“Artvin olarak, sporda birçok amacımız var”

Spor Lisesi’nde ki amaç ve hedeflerinden bahseden Demirkıran, “Çocuklar lise ve üniversitede spor alanında yetiştikten ve mezun olduktan sonra Artvin'i tercih edebilirler. Böylelikle Artvin'in bütün ilçelerine, köylerine spor adamlarını gönderme şansımız olacaktır. Her şeyden önemlisi de başarılı olan çocuklarımız göç vermemiş olacak. Dört yıl sonra ümit ediyorum yaklaşık iki yüz kırk sporcu öğrencimiz spor lisesinde olacak. Bu birçok takımın altyapısını, branşlarını oluşturmuş olacak. Hedefimiz; Spor lisesinde çocuklara spor eğitimini aldırmak ve oradan mezun olan çocukları beden eğitim bölümüne entegre etmektir. Daha sonra Artvin'in tüm ilçelerinde, tüm okullarında, tüm mahallelerinde spor adamlarının insanlara katkısını sağlamak amaçlamaktayız. Bu vesileyle diğer bir amacımız da olimpik sporcu yetiştirmek. Diğer arzuladığım şey ise olimpiyatlardan madalya alarak gelmiş birçok sporcumu Artvin Köprübaşı'nda davul zurnayla karşılayabilmektir. Bu yönde çalışmalarımız, antrenör eğitimlerimiz var. Bizler hocalarımızın güncel kalmasını sağlıyoruz, eğitimlerini veriyoruz. Hocalarımız da bu konuda daha motive olmuş durumdalar. Herkes şampiyon veya olimpik sporcu olamayabilir. Fakat birinci hedefimiz bütün çocuklarımızı yeşil sahalarda ve spor alanlarında spor yaptırabilmektir. Kaliteli zaman geçirmelerini sağlamaktır” ifadelerine yer verdi.