YEREL
Giriş Tarihi : 08-10-2021 10:47   Güncelleme : 08-10-2021 10:47

YUSUFELİ BU KEZ DEVLETTEN İSTİYOR

YUSUFELİ BU KEZ DEVLETTEN İSTİYOR

Memleket Partisi Yusufeli ilçe teşkilatı Altıparmak Köyü ile Ardeşen arasında tünel yapılması için Yusufeli Kaymakamlığına dilekçe verdi.

Kaymakamlığa verilen dilekçeden sonra açıklama yapan Yusufeli Memleket Partisi İlçe Başkanı Yaşar Bülent Polat, Yusufeli muhtarlar dernek başkanı ve Altıparmak Muhtarı Yaşar Orhan Tekin bir basın açıklaması yaptı.

“Yusufeli yıllardır birçok konuda mağdur edilmiştir”

Yusufeli Memleket Partisi İlçe Başkanı Yaşar Bülent Polat yaptığı açıklamada Devletin Yusufeli halkının mağduriyetini yapacağı Yusufeli-Rize yoluyla giderebileceğini söyledi.

Polat, “Yusufeli halkı tüm çektiği çilelere rağmen her zaman devletinin yanında durmuştur. Ve ilk kez devletten bir şey talep etmiştir. Barhal bölgesinde Yusufeli -Rize bağlantısını istemiştir. Bu istek yıllardır mağdur olan Yusufeli için önemli bir kazanım ve hediye olacaktır” dedi.

Yusufeli Kaymakamlığına konuyla ilgili dilekçe verdiklerini de ifade eden Başkan Polat, kaymakamlığa verdikleri dilekçeyi okudu.

 “Yusufeli Barajı ve Yeni yerleşim yeri çalışmalarında etkilenen Yusufeli vatandaşların taşındıktan sonra yaşayacağı maddi ve manevi sorunları telafi edilmesi için Yusufeli İlçesinin Barhal vadisini Rize’ye bağlayacak tünelin ve bağlantı yollarının yapılmasını talep ediyoruz. Yeni ilçenin geçim kaynağı olmadığı için ilçenin Turizm ile desteklenmesini istemekteyiz. Yıllardır bu vadinin bekçiliğini yapmış vatandaşlar olarak devletin her kararına itirazımız olsa da saygı duyduk. Sinemize çektik. Yanı kısacası Yusufelililer olarak devlete olan görevimizi yerine getirdik. Şimdi bizler devletten bu süreçteki bütün mağduriyetlerimizi unutturacak, insanların ekonomik nedenlerle ilçeyi terk etmemesi için bu mağduriyetin giderilmesini istiyoruz. Biz yıllarca Yusufeli’nin bekçiliğini yapmış Yusufeli sevdalıları olarak talebimizin yerine getirilmesini önemle rica ediyoruz.”

“En ideal ve en stratejik yol budur”

Yusufeli muhtarlar dernek başkanı ve Altıparmak Muhtarı Yaşar Orhan Tekin, Altıparmak Köyünün Yusufeli’ne 30 km mesafede bir köy olduğuna dikkat çekerken bağlantı yolunun buradan yerilmesiyle Yusufeli – Rize yolu ortalama 85 km gibi bir mesafeyle bağlanacağını belirtti.

Bu bağlantı yolunun altyapısının hazır olduğunu belirten Muhtar Tekin, “Buradan yapılacak yolun altyapı çalışmaları var. Yusufeli merkezden Altıparmak köyüne kadar yollarımız asfaltlı ve gayet düzgün. Ayrıca Altıparmak yolu doğal afetlerden fazla etkilenmeyen bir yol. Her anlamda diğer vadilere göre daha kullanışlı, 12 ay boyunca açık olup düzenli kullanılabilecek bir vadi. Ayrıca Rize Pazar’da liman olması ve yeni havaalanının burada yapılıyor olması yapılacak bu yolun Yusufeli için önemini daha da anlamlı kılıyor. Bu yol olursa Yusufeli halkı nefes alabilecek” diye konuştu.

Yusufeli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Fevzi Polat ise yeni Yusufeli’ye yeni yollar yapılması gerektiğini söyleyerek gereken özverinin gösterilerek Yusufeli’ne nefes olunmasını istedi.