YEREL
Giriş Tarihi : 05-08-2021 09:45   Güncelleme : 05-08-2021 09:45

Yusufeli’deki yangında 33 ev yandı

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, yangın bölgesine giderek incelemelerde bulundu.

Yusufeli’deki yangında 33 ev yandı

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Yusufeli ilçesinde meydana gelen yangında 33 evin kullanılmaz hale geldiğini söyledi.

İlçeye bağlı Yüncüler Köyü Dabget mahallesinde bir evde başlayan ve kısa sürede rüzgarında etkisiyle yayılarak çok sayıda evin yanarak kullanılmaz hale geldiği yangın bölgesine giden Vali Doruk, soğutma çalışmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Vatandaşlarla sohbet ederek geçmiş olsun dileklerini ileten Doruk, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, çıkan yangında 33 evin kullanılmaz hale geldiğini söyledi.

Yangında can kaybı ya da yaralanma yaşanmadığını ifade eden Doruk, "33 ev kullanılmaz hale gelse de geride de önemli miktarda ahır, samanlık ve evler var. Köyün yarısını da büyük bir gayretle arkadaşlarımız köylülerimizle iş birliği yaparak kurtardılar. Yangının daha da büyümesinin önüne geçildi." dedi.

AFAD Müdürlüğü koordinesinde sürdürülen yangın söndürme çalışmalarına Yusufeli Belediyesi ve Erzurum Büyük Şehir Belediyesi itfaiye ekipleriyle Yusufeli Orman İşletme Müdürlüğü personel ve yangın söndürme araçlarının katıldığını belirten Doruk, "Yangın söndürme de Yusufeli ilçesinde faaliyet gösteren şirketlerin iş makinelerinden de yaralandık. Hasarımız büyük ama daha büyük olmaması iş birliği içinde çalışmamızın sonucudur. Koordineli bir çalışmayla daha büyük bir zararın önüne geçmiş olduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Bölgede soğutma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Doruk, şunları söyledi:

"Yeni bir faciaya yol açmamak için tedbirleri almamız gerekiyor. Çünkü yer yer yanmalar devam ediyor. Tehlikeyi büyük ölçüde atlattık ama yangının yeniden alevlenmemesi için ciddi şekilde takip etmemiz gerekiyor. Etrafta samanlıklar, odunluklar, ahırlar, evler va, bundan dolayı teyakkuz halindeyiz".

Vatandaşların barınma ihtiyacı için ilçedeki yurtları hazır ettiklerini belirten Doruk, "İlçedeki yurtlarımız hazır fakat yangının olduğu bölge köyün mezrası. Burada yaşayanların köy merkezinde ikinci bir evi olduğu için, barınma için bize bir talep gelmedi. Gelirse de köylülerimizi misafir edecek yerlerimiz hazır durumda." ifadelerine yer verdi.