YEREL
Giriş Tarihi : 07-01-2023 13:00

Yusufeli’nde büyük saygısızlık!

Yusufeli’nde büyük saygısızlık!

1981 yılında Yusufelili vatandaşların parasıyla imece usulu çalışılarak inşa edilen Cami müteahhitler tarafından hurda için yıkıldı.

Manevi değerler bitti sıra dini değerlere geldi!

Yusufeli eski yerleşim yerinde bulunan Merkez Cami gece saatlerinde yıkım ekibi tarafından yerle bir edildi. Sabah Cuma namazını kılmak için camiye gelen vatandaşlar caminin yıkıldığını üzüntüyle öğrendi.

Eski yerleşim yerinde yıkılması gereken onlarca bina varken gecenin bir yarısı caminin yıktırılması vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Sular altında kalan ilk yerleşim yerinin Yusufeli olmadığını başka bölgelerde de yaşam alanlarının sular altında kadığını ancak hiçbir şekilde ibadethanelere dokunulmadığını söyleyen vatandaşlar dini değerlerimiz ayaklar altına alındı diyerek duruma isyan etti.

Hayalet ilçeye dönen eski Yusufeli hurdacı müteahhitlerin eline geçmiş durumda. Hurdacılar, ev ve iş yerlerini yıkarak demirlerini götürmek için ellerini çabuk tutuyor. Öyleki gece gündüz demeden ilçeyi yıkan ekipler ne dini değer tanıyor ne manevi değer tanıyor.

“Cuma müminlerin bayramıdır. Bu bayramda bizi bu hale getirenlerden allah hesabını sorsun”

Yusufeli Merkez Camiinde 23 yıl imamlık yapan Ömer Yazıcı, müslüman memlekette müslümanlara büyük hakaret edildiğini söyleyerek, “Dün gece haberimiz olmadan camiyi yıkmışlar. Gündüz olsaydı bu camiyi asla yıktırmazdık. İlk önce neden camiyi yıkıyorlar bunlar müslüman memlekette yaşamıyorlar mı? Müslüman değiller mi? Bu milletin dini değerleri üzerinden aldıkları parayı nasıl helal bir şekilde yiyecekler. Biz haklarımızı haram ediyoruz. Ben bu camide 23 yıl imamlık yaptım . Bu caminin bu hale gelmesinde yusufeli halkı ile beraber hepimiz sorumluyuz. Tabanından tavanına kadar bu camide elimin değmediği yer yoktur. Bu camiyi bu hale getirenlere ne bu dünyada ne de ahirette hakkımı helal etmiyorum. Bu milletin hakkını da onlardan istiyorum. Bir Cuma gününde böyle bir manzaraya uyanmak inamılmaz acı bir durum. Cuma müminlerin bayramıdır. Bu bayramda bizi bu hale getirenlerden allah hesabını sorsun” dedi.

“Yusufeli halkı mazlumdur, mazlum insanın ahını alanların gelecekleri karanlıktır.”

40 derece sıcağın altında bu cami temelinde çalışan ve Yusufeli’nde eski dönem belediye başkanlığı yapmış olan Yusuf Sağlam, rantçıların Allah’ın evine dahi göz diktiğine dikkat çekerek, “İçimiz kan ağlıyor. Rantçılar kala kala allahın evlerine kaldılar. O evlere de acımasızca saldırdılar. Hakikaten sözün bittiği yerdeyiz. Bu işerin böyle olmaması gerekiyordu. En azından Allah’ın evine bir saygının olması gerekiyordu. Bizim kişilel evlerimize iş yerlerimize sosyal hukuk devleti ilkelerine saygı gösterilmedi. Ama Türkiye’nin hiçbir yerinde yapılan HES projelerinin su altında kalan yerleşim yerlerinin hiç birinde camiler yıkılmadı camiler dimdik ayakta duruyor. Muratlı’da duruyor, Narlık’ta duruyor ama Yusufeli’nde maalesef ilçedeki binaların yüzde 80’i ayakta dururken ilk önce camiye saldırıldı ve cami yerle bir edildi. Bu caminin temeli atıldığında imamhatip lisesinde öğretmendim. Biz burada 40 derecelik sıcağın altında bu caminin inşaatında çalıştık. Yazıklar olsun bu kadar da maneviyata saygısızlık olmaz. İsrail buraya gelmiş demekki. Bizim İsrail’in Filistinlilere yaptıklarını kınamamıza gerek yokmuş meğer içimize kadar girmişler. Her birini Allah’a havale ediyoruz. Ben şunu hep söylüyorum Yusufeli halkı mazlumdur, mazlum insanın ahını alanların gelecekleri karanlıktır. Bu caminin faturası sorumlulardan mutlaka çıkacaktır. Ben hem bu dünyada hem öbür dünyada buna sebep olanların yakasında olacağım. Bunun hesabı mutlaka sorulacaktır” diye konuştu.

“Üç kuruşluk hurda için bu cami yıkıldı, o parayı ben verseydim de yıkmasalardı”

İYİ Parti İlçe Başkanı Recep Akyürek, dedesinin cami yapımında emeğinin olduğunu ve duruma çok üzüldüğünü aktararak, “Dün gece saatlerinde yangından mal kaçırır gibi ilçe merkezinde tamamen halkın emeği ile yapılmış, halkın parası ile yapılmış bir cami, Artvin valiliği tarafından ihalesi verilen bir şirket tarafından 2-3 saat içerisinde iş makineleri ile cami yerle bir edildi. İçinden çıkan malzeme için bizim yusufeli halkının emekleri ile, imece usulu çalışması ile yaptığı cami yerle bir edildi. Bu durum bizi çok üzdü. Türkiye genelinde İsrailin Filistinde mescid yıktığında ayağı kaltığı ortamda Yusufeli ilçesinde devlet korumasında cami yıkılıyor. AK Parti’ye de bu yakışır. Bir cami yıkmadıkları kalmıştı onu da yaptılar. Yusufeli halkı olarak benim ayrı bir tepkim var. Bu caminin yapımında dedeminb çok emeği vardı. 90 yaşında 4-5 kişi kapı kapı gezip para toplayıp bu camiyi yaptılar. Üç kuruşluk hurda için bu cami yıkıldı. Buradan ilan ediyorum keşke gelip deseydier ki bu camiden şu kadar liralık hurda çıkacak iki katını verir yine yıktırmazdım. Bizim hassasiyetlerimizle oynamalarını istemiyoruz artık.” İfadelerini kullandı.

“Keşke kapı kapı gezip para isteseydiniz de bu camiyi yıkmasaydınız”

Cami cemaatinden Tayyar Taştan, yaşadığı üzüntüyü dile getirerek,  “1981 yılından deri Yusufeli’nde yaşıyoruz.en az kırk yıldır bu camide ibadetelerimizi yapıyoruz. Caamiyi kimler yaptı? Yusufelili vatandaşlarımız yaptı. Satmasını kim yaptı? Müteahhit kazansın diye müteahhite Yusufeli’ni sattılar. Yazıklar olsun. Vicdanımız sızladı. Sabaha kadar uyumadık. Bunun parasına mı kaldılar. Keşke evleri verseydik de bunu bu hale getirmeseydiler. Nerede bu müslümanlar? Hakkımızı helal etmiyoruz. Bu mübarek Cuma günü namaz kılmak için cami arıyoruz. Tüm camiler yıkıldı. Yazıklar olsun. İnsan elini vicdanına koyar keşke kapı kapı gezip para isteseydiniz de bu camiyi yıkmasaydınız” şeklinde konuştu.

“Burası sökülürken ben müdahale ettim ama gücüm yetmedi durduramadım”

Yusufeli esnafı Mustafa Mataracı da camiyi yıkan ekibe müdahale ettiğini ancak güç yetiremediği kaydederek şu ifadeleri kullandı: “Halk yaptı fakat halka sormadan söktüler. Caminin burada kalması ne zarar veriyordu anlamış değiliz. Büyüklerimiz her şeyin en güzelini düşünürler diyoruz ama cami ile ne derleri vardı anlamış değiliz. İçerisinde demir yok demir için yaptılar desek demir yok. Yazıklar olsun bu Yusufeli’ne ki sular altında kalsa da kendi camilerine sahip çıkamadılar. Cuma gecesi yıkıldı. Bu tesadüf desek tesadüf olamaz bu Yusufeli’ne yakışmadı bizlere yakışmadı. Burası sökülürken ben müdahale ettim ama gücüm yetmedi durduramadım. İçimiz kan ağlıyor.”

Hatice Diler

Gündem ArtvinGündem Artvin