YEREL
Giriş Tarihi : 15-10-2021 11:25   Güncelleme : 15-10-2021 11:25

YUSUFELİ’NDE ZEYTİN HASADI BAŞLADI

YUSUFELİ’NDE ZEYTİN HASADI BAŞLADI

Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Yağcılar Köyü’nde(Uşhum) zeytin hasadı başladı.

Türkiye’de ağırlıklı olarak Ege, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde üretimi yapılan zeytin Artvin'in Yusufeli ilçesinde de yetişiyor. İlçede bugünlerde de zeytin hasadı yapılmaya başlandı.

Zeytinleri toplamak için uzun ve ağır merdivenleri kullanan Süleyman Küçük Koçak, toplama işlemine geçmek için yaptıkları ön hazırlıklardan bahsederek, “Çam ve ladin ağacından yapılan sağlam merdivenlerle zeytin toplama işlemi gerçekleşiyor. Merdivenlerin basılacak kısımları ise dut ağacından başka ağaçtan olmuyor. Zeytinler 13 basamaktan 20 basamağa kadar çıkan yükseklikte merdivenlerle zor arazide toplanıyor. Merdivenler uzunluklarına göre bazen oldukça ağır olabiliyor, bir kişi taşırken zorlanıyor. Merdivenin en alt kısmında toprağa sabitlemek için metal ayaklar bulunuyor. Bu ayaklarla toprağa sabitlenen merdivenler ağaca dayatıldıktan sonra güvenli hale gelebilmesi için iplerle karşısındaki ağaçlardan da destek alarak sağlamlaştırılıyor” dedi.

Hasat döneminden bahseden Küçük Koçak, bölgenin kurak oluşundan dolayı zeytinin haftada bir kere muhakkak sulama gerektirdiğini vurgulayarak, “Toplama mevsimi gelene kadar haftada bir defa sulama işlemi gerçekleştiriliyor. Köyün toprak yapısı kurak olduğu için daha fazla suya ihtiyaç duyuluyor. 10’uncu ayın sonu 11’inci ayın başında hasat dönemi başlıyor, 12’nci ayın sonuna kadar devam ediyor” şeklinde konuştu.

Geçen yıl aldıkları verimi bu yıl ağaçların hastalanması nedeniyle alamadıklarını aktaran Köy sakini Süleyman Küçük Koçak, “Butko zeytini toplandı, yeşil halindeyken tam olgunlaşmamış haliyle toplanan zeytinler sulu salamura yapılacak. Yeşil zeytin hava şartlarına göre 15-20 gün sonra siyahlaşmaya başlayarak çemiç zeytin haline gelecek. Zor coğrafyada uzun merdivenlerle çıkılarak tek tek emek verilerek toplanıyor. Geçen yıllarda ağacın boyutuna göre 30 kilo veya daha fazla verim alınıyorken, son iki yıldır aynı ağaçta 1 kilo bile zeytin alınamıyor. Zeytinin çiçek zamanında beyaz pamukcuklu yapışkan bir maddenin, ağaçlara yapışması nedeniyle ağaçların hastalıktan dolayı verimli olmadı” ifadelerini kullandı.

Köy halkı zeytinden yağ da yaptırıyor. Yağ çıkması için en az 100 kg zeytin olması gerekiyor. Halkın sat zeytin dedikleri zeytinden yağ az çıktığı için yağ yapımında tercih etmiyorlar. Bu yıl verim az olduğu için yağ yapacak zeytin olmadığını söylüyorlar.

Kış mevsiminde kuzine sobaları kurulduktan sonra da toplanan zeytinler, kavrularak çerez gibi tüketiliyor. Yusufeli yöresine özgü bir değerlendirme şekli olan kavrulmuş zeytine tuzsuz olduğu için de özellikle tansiyon hastaları ilgi gösteriyor.

HATİCE DİLER