SİYASET
Giriş Tarihi : 21-10-2022 11:09

“Yusufeli’ne Kıymayın Efendiler”

“Yusufeli’ne Kıymayın Efendiler”

Cumhuriyet Halk Partisi Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda Yusufeli yeni yerleşim yerinde yaşanan sorunları bir kere daha meclis gündemine taşıdı.

Genel Kurulda konuşma yapan Bayraktutan, esnafın sorunlarını dile getirerek, “İskân Kanunu nedeniyle, yapılması gereken hak sahipliği nedeniyle 148 esnaf hak sahipliğinden yararlanamıyor. Esnaflar bu anlamda, ciddi anlamda feryat ediyorlar. 50 esnaf ise yukarıya taşınacak, iş yerleri uygun değil, nasıl uygun değil onları anlatmaya çalışacağım. Yukarıda TOKİ konutlar yapmış, pideci taşınacak, baca yok. Daha komik olanlar var, mermerci var, mermer atölyesi aşağıda işletiyor, herhangi bir şekilde bu atölyeyi devam ettirmesine uygun yer yok. Oto yıkamacı var, aşağıdan yukarıya taşıyorlar, yukarıda taşındığı mekân itibarıyla o oto yıkamacının orada faaliyetini sürdürmesini mümkün değil. Eski ilçe merkezinde 2 tane kır düğün salonu var, şimdi oraya kaldırıyoruz "Başınızın çaresine bakın." diyoruz. Başka bir ayıp daha var, devlet işi gücü bırakmış o 2 kır düğünü salonunun çatılarındaki sacların peşine düşmüş, böyle rezalet olmaz. Yani vatandaşa tek bir konuda danışıyor Hükûmet, orada hakkını yemeyelim, diyorlar ki "Mahallenizin adı ne olsun?". Yeni ilçe merkezine taşınan yerde herkesin aklına bir şey gelmiş ama Atatürk büstü aklına gelmemiş, yeni yerleşim yerinde Atatürk büstü yok. Bu kasten midir, ihmal midir? Bunu da Artvin'in Milletvekili olarak merak ederek soruyorum” dedi.

Okulların taşınma süreci ile ilgili konuşan Bayraktutan, “24 Ekimde okulların yukarıya taşınmasıyla alakalı bir talimat verdiler. Diyorlar ki "Öğrencileri yukarıya taşıyalım." Amaç da şu: Diyorlar ki "Biz eğer öğrencileri taşırsak mecburi vatandaşlar da yukarıya taşınır." Bakın, değerli arkadaşlarım, Yusufeli'nin yeni yerleşim yerine taşınmasıyla alakası bir sorunu yok, bir problemi yok ama yeni yerleşim yeri bitmemiş, yeni yerleşim yerinde eksiklikler var, hatalar var, eksiklikler tamamlanmadan bunların yukarıya taşınmasıyla alakalı problem var. Bu nedenle öğrencilerle alakalı velilere baskı yapılıyor, öğrencilerle alakalı öğretmenlere soruşturma açılıyor. Niye yeni yerleşim yerindeki memurlara soruşturma açılıyor, savunmaları isteniyor? Buradan Yusufeli İlçe Millî Eğitim Müdürünü uyarıyorum, haddini bilecek, bu şekilde herhangi bir işlem yapmaması gerekiyor” diye konuştu.

Ulaşım sorunlarının devam ettiğini kaydeden Bayraktutan, “Bir viyadükle alakalı burada birçok konuşma yaptım. Dedim ki "Viyadükle alakalı acele etmeyin, Yusufeli ilçe merkezinde insanlar oturuyor." Geldiniz 7 tane kazığı diktiniz oraya, on aydır bir çivi bile çakmıyorsunuz değerli arkadaşlarım. Ticari hayat devam ediyorken geldiniz, burada bir faaliyet sürdürdünüz ve orada ticari hayatı ve yaşamı sona erdirdiniz.Yeni yerleşim yerinde elektrik yok, bakın, çok ilginç bir olay, her yerde yok daha doğrusu, anlatayım: Suyu yeterince bağlanmamış, özellikle bazı bölgelerde sigorta bile yok, elektriği taşıyacak sigorta bile yok.Kamu kurumlarının taşınmasıyla ilişkin olarak Kaymakamlık binası yukarıda Jandarmayı, polisi taşıdılar değerli arkadaşlarım ama nedir? Memurlar aşağı geliyor, Kaymakam da aşağı geliyor. Yani bir ilçeye saatli bomba atsan bu kadar etki etmez değerli arkadaşlarım. Bu nedenle ısınma bedelleriyle de alakalı sorunlar var, kamu kurumlarının taşınmasıyla alakalı da sorunlar var.Özellikle AK Parti'deki arkadaşlarıma sesleniyorum: Önceki Başbakan Binali Yıldırım Yusufeli'ni ziyaret etti, şunu dedi, dedi ki... Bir hurda olayı var Yusufeli'nde. Yusufeli toprağını verdi, evini verdi, barkını verdi, yetmedi mezarlıktaki kemiklerini de verdi değerli arkadaşlarım. Yusufeli'nde cezaevi kapatılmıştı siz gelmeden önce, şimdi Yusufeli'ni hırsızlıkla itham ediyorsunuz. Niye? O da şu: Şimdi Hükûmet, devlet Yusufeli'nin sacının, kalorifer peteğinin peşine düşmüş değerli arkadaşlarım. Bunu Yusufeli'ne geldiği zaman Sayın Başbakana, Binali Yıldırım'a ilettiler, aynen şöyle dedi: "Devlet insanların hurdasına mı kaldı." Şu anda Hükûmetin yaptığı şu: Hurda bekçiliği. Devletin yöneticileri, İl Özel İdaresi yöneticileri, Vali işi gücü bırakmış hurdaların peşine geziyor Yusufeli'nde değerli arkadaşlarım. Böyle bir rezillik olmaz, böyle bir utanmazlık olmaz. Bakın, açıkça ifade ediyorum: Bunu kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı

Gündem ArtvinGündem Artvin