YEREL
Giriş Tarihi : 21-11-2021 17:13   Güncelleme : 21-11-2021 17:13

ZAMLAR GELMEYE DEVAM EDİYOR

ZAMLAR GELMEYE DEVAM EDİYOR

Son dönemlerde piyasada ki ürünlere gelen zamlara her geçen gün bir yenisi daha eklenmeye devam ediyor. Covid-19 pandemi süreci ve sonrasın da piyasada ki birçok üründe çeşitli nedenlerle zamlar art arda uygulanmış ve birçok üründe yüzde 40-50 oranlarında zam gerçekleşmişti.

Bu ürünlerin başında sıvı yağ da ki zamlar gün geçmiyor ki artmaya görsün son zamlarla birlikte birçok sıvı yağ markası 100 Türk lirasının üzerine çıktı. Covid-19, enflasyon, dolar kuru ve birçok etken zamları tetiklemeye devam ediyor.

Birçok üründe meydana gelen bu zamlarla birlikte hem vatandaşın alım gücünde hem de esnafın satışlarında durgunluğa neden olurken tepkilerde artmaya başladı.

Son dönemlerde başta sıvı yağ olmak üzere ürünlere haftalık zamlar geldiğini belirten Kültür Market İşletme müdürü İnci Şahinbaş, “Bundan 5 ay öncesine kadar rutin atışlar oluyordu. Son 2 ayda yüzde 40 yüzde 50’ye yakın bir artış var. Bu ay aldığın fiyata Bir dahaki aynı ürünü alamıyorum, alamadığımız içinde mecbur ürüne yansıtmak zorunda kalıyoruz” dedi.

Bir ay içerisinde 4 kez fiyat değiştirdiğini ifade eden Şahinbaş, “Biz de artık ürün alamıyoruz önceden Biz 20, 30 koli istediğimiz yağdan alabiliyorduk, şu an sadece rafta bulunsun diye alıyoruz, aldığımız ürünün de üstüne kar koyamıyoruz, bu sebepten bize de bir kazancı yok. Bu hafta değilim 92 TL yağ geliyor bize haftaya almaya kalktığım zamanla ya 95TL olmuş ya 98 Tl olmuş oluyor. Ben bir ay içerisinde 4 kez fiyat değiştirdiğimi biliyorum. Şu anda zaten beş litrelik yağlarda çok mevcut değil genelde 4,5 litrelik yağ bulabiliyoruz. Dört buçuk litrelik yağlarında şuan bize gelişi 95,5 TL, 5 Litrelik olanlar 98 Tl rafları yansımasında görüyorsunuz,  Bugün 95 TL'ye aldığım yağı haftaya almaya kalktığım zaman bunu alabileceğim fiyat 100 liradır veya 98 liradır. Üç ay öncesine kadar piyasada artış olsa da bu kadar kötü değildi, şu son 2 ayda ciddi fiyat oynamaları oldu. Bundan önceki aylarda da tabii yüksekti ama bu derece bir artış yoktu. Mesela bundan önce 5 litrelik bir yağı 70 TL bandında satıyorduk şu an aynı markanın yağını ne 5 litreye bulabildim ne de o fiyatlarda alma şansım var, O fiyata satmaya geçtim alma şansım dahi yok. Şu anda bizim yağ için herhangi bir kota sınırlamamız yok, Müşteri geldiği zaman 3 tane de alır 5 tane daha alır herhangi bir sınırlamamız yok, ama devlet tarafından bir sınırlama getirilirse onu bilemiyorum” diye konuştu.

“Fiyat Artışları Karşısında İnsanlar Normalleştirmeye Başladı”

Birçok üründe zamlar geldiğine ve yeni yılla birlikte ekstra zamlarında geleceğine dikkat çeken Şahinbaş, “Son 1 ayın şampiyonu sıvı yağ olmakla birlikte ardından ham maddesi UN olan birçok ürün zam şampiyonu,  makarnasından tut onunla yapılan her şey. Ayriyeten pirinçte büyük artış oldu,  hammaddesi süt olan ürünler oldukça zamlandı,  şekere yüzde 40 üzerinde bir zam geldi,  hatta şekeri 1 ay içerisinde 2 kez zam geldi, 15 gün önce 1 zam gelmişti üç dört gün önce tekrar bir zam daha geldi. Bu tarz ürünleri zaten fazla bir kar koyup satamazsınız, ne kazanıyorsunuz derseniz aslında bir şey kazanmıyoruz sadece çark dönüyor. İnsanları görünce müşterilerimiz çok şaşırıyordu yarın 100 Lira olduğundan şikâyet ediyordu. Şu anda herkes fiyatları alıştı 100 TL'ye görünce artık normal karşılıyor,  Aslında bu çok kötü bir şey bu fiyat artışlarını insanlar normalleştirmeye başladı. Artık gelen zamları da kimse umursamıyor Çünkü insanlar da bu artışları alıştı, Geliyor bakıyor 100 lira olmuş iyi diyor alıyor çıkıyorlar, artık insanlar ilk başlardaki gibi çok fazla tepki de göstermiyor. Poşetlerde de ciddi oranda zam yapıldı,  mesela ürün koymak için poşet alıyoruz biz de zaten poşet ücretli değildir,  hiçbir zaman poşetten ücret almadık. Mesela Ekmek poşetini 13 TL'den alıyorduk şu an 22 TL'ye, 23 TL'ye alıyoruz, Baskılı poşetler daha da pahalı alıp baskılayıp kullanayım desen onun altından kalkmak mümkün değil maliyeti çok fazla. Şu an zamlar başını almış gidiyor, durması mümkün değil şu an tedarikçiler zaten birçok ürünü stoplamış durumda. Mesela toptancı geliyor diyor ki şu ürünü 3 ay sonra bulamayabilirsin veya 2 ay sonra bulamayabilirsin ona göre al gibi şeyler söylüyor. Ocaktan sonra bu artışın daha da fazla devam edeceğini düşünüyorum, bizim sürekli aldığımız maldan belli, şu anda deterjan grubuna ulaşamama gibi bir durumumuz var, Mesela ben geçen toptancıdan durun aldım Mart'a kadar Üretim yok diyor yani bu ürünleri bulamaya biliriz. Çünkü çok fazla Avrupa'ya,  dışarıya mal üretilip veriliyor, o yüzden de ülke içerisinde mal sıkıntısı olabilir. Şunu söylemek istiyorum Bu artışlar devam edersen esnaf olarak biz dayanabiliriz buna neden vatandaş dayanabilir.  Biz eskiden rafları dolduruyordu depoları dolduruyorduk o zaman alım yapabiliyordu ki satışımızda mevcuttu Şu an depoda ürün yok,  şu an görüntü amaçlı markette bulunan yağlar mevcut depoya bilem alamıyoruz.  Bizde de sıkıntı büyük bakalım nereye kadar devam edeceğiz,  ne kadar daha direneceğiz bilemiyorum” ifadelerini kullandı.

Hatice Diler