YEREL
Giriş Tarihi : 06-01-2022 11:41   Güncelleme : 06-01-2022 11:41

ZAMLAR HERKESİN KİMYASINI BOZDU

ZAMLAR HERKESİN KİMYASINI BOZDU

Her alanda kendini hissettiren ekonomik dalgalanma ve birçok ürüne gelen yüksek zamlar esnafından tüketicisine herkesi maddi ve manevi etkilemeye devam ediyor.

Hopa’da market işletmeciliği yapan Tolga Makar, etiket değiştirmekten yorulduklarını söyledi.

Ekonomik dalgalanmaların arttığı son zamanlardaki market raflarındaki her ürüne gelen zamlar alıcıyı da satıcıyı da bıktırdı. Her gün değişen fiyatlar karşısında esnaf hangi ürünü hangi fiyata satacağına, tüketicide aynı ürünün her seferinde farklı fiyatlarla karşılaşması artık can sıkıcı bir hal aldı.

Hopa’da esnaflık yapan market işletmecisi Tolga Makar, ürünlerin zamlar sonrasında hafta da 2-3 kez etiket değiştirmek zorunda kaldıklarını belirtirken “durum çok ciddi ve sıkıntılar büyük” dedi.

Vatandaşın alım gücünün gerçekten çok düştüğünü vurgulayan işletmeci Tolga Makar, “Market işletmeciliği yapıyorum aynı zamanda okul kantini işletmecisiyim, çok zorlanıyoruz.  Alım gücü gerçekten çok düşük, biz hiç bu kadar kötü bir duruma yaşamamıştık, Koli koli aldığımız eşyaları artık tane iş almaya başladık. Bunlardan dolayı insanlar da mağdur ben 5 kiloluk yağ satamıyorum artık, 4 kiloluk yağlarda satılmıyor artık 1 kilo 2 kilo satıyoruz. Müşterilerin Alım gücü düşük ya veresiye veriyoruz ya nakit vermeye çalışıyorlar bir şekilde çevirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

“Bu Zamlar Zengini Zengin Yapıyor”

Artan hiçbir ürünün eski fiyatına düşmediğine değinen Tolga Makar, “Etiket yetişmiyor bazı marketlerde görüyorum etiket değiştirmek için eleman arıyorlar gerçekten durum çok ciddi ve sıkıntılar büyük. Şu an bir haftadır döviz düşmüş durumda hiçbir üründe düşüş görmedim etkilememiş çoğu stokçuları, zengini zengin yapmış öyle söyleyeyim. İnsanlar paraya geçmiş artık yalvarıyorlar durum gerçekten çok kötü kiminin evinde ekmeği olmuyor kimin evinde akşam pişecek aş olmuyor insanın iç el vermiyor. 15-20 senedir bu işin içerisindeyim, insanları mağdur etmemeye çalışıyoruz hep güler yüzlü olmaya çalışıyoruz, gücümüzün yettiği kadar yardım etmeye çalışıyoruz. Öğrencilerin bazıları taşımalı sistemle geliyor onların Yemeklerini de devlet karşıladığı için aileleri çoğuna para vermiyor. Arkadaşları gelip bir ürün aldığı zaman onların gözü kalıyor, çocuğun duruşundan anlıyorsun kıyamayıp ona da destek oluyorsun kimseyi mağdur bırakmamaya çalışıyoruz. Bu durum biraz zor düzelecek gibi şu anki mevcut iktidar da gitti yeni gelen de 15 sene 20 sene geriden gelmiş gibi olacak bu da bize yansıyacak onun etkisini kolay kolay atlatılacağını düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Hatice Diler