YEREL
Giriş Tarihi : 22-04-2022 11:40   Güncelleme : 22-04-2022 11:40

ZAMLAR ZAMLARI DOĞURUYOR!

ZAMLAR ZAMLARI DOĞURUYOR!

Akaryakıt zamları taşımacılık sektöründe iş yapan esnafı doğrudan etkiledi. Yaz sezonunun açılması ile birlikte yıllık zamlar da eklenince 280-300 lira arasında seyreden Artvin-İstanbul-Bursa arası bilet fiyatları son gelen zamlarla birlikte 3 katına çıkarak 450-500 lira oldu.

Her yeni güne bir önceki günden daha fakir olarak uyandığımız güzel ülkemizde 1 Ocak’ta yaklaşık 12 lira 50 kuruşa satılan benzinin litre fiyatı 21 Nisan itibari ile 19 lira 50 kuruştan satışa sunuldu. 1 Ocak’ta yaklaşık 11 lira 50 kuruşa satılan motorinin litre fiyatı ise günümüzde 22 lira 50 kuruştan satılıyor.

Son 4 ayda benzin yaklaşık yüzde 56 oranında artarken motorin ise yüzde 78 oranında zamlandı.

Şehirlerarası otobüs firması olan ve Artvin’de taşımacılık sektöründe esnaflık yapan Murat Bilir, akaryakıt zamlarına isyan etti. Pandemi döneminde iş yapamayan sektörün pandemi seyrini yavaşlatınca zamlarla mücadele etmesini eleştiren Bilir, yetkililere seslenerek “bu gidişata ne zaman dur diyeceksiniz?” diye sordu.

Karayolu taşımacılığı yapan esnaflardan olan otobüs firması sahibi Murat Bilir, sektörün yaşadığı zor durumları gazetemize paylaştı. “Pandemi sürecinde diğer tüm sektörlerde olduğu gibi negatif anlamda büyük etki gördük.Bizim sektörümüz bu anlamda daha da etkilendi taşımacılık komple durdu seferler kapatıldı belirli dönemlerde 2 ay 3 ay sefer yapamadık. Çoğu esnafımızın olduğu gibi dükkânımızı kapatmıştık tam toparlanma sürecine girildi biraz hareketlilik olmaya başladı belirli yasaklar çerçevesinde taşımacılığa devam ettik yine o dönemin kısıtlamaları yüzünden beklediğimiz randımanı alamadık. Pandemi sürecinin sonlarına bu yakın dönem için yasakların kalkması ve akabindeki gelişen olumlu durumlar neticesinde biraz düzelmeler başlamıştı ki bu defa da zam sürecine girdik” dedi.

Pandemiden sonra zam furyasına maruz kalmış olmayı esnaf ve vatandaş gözünden değerlendiren Bilir, araç maliyetlerin artan fiyatlarına karşı koyamadıkları için durumu bilet fiyatlarına asgari ölçüde yansıttıklarını vurgulayarak, “Bu zam sürecine de girince mazotortalama 7-8 lira civarındaydı şu anda aşağı yukarı 4 katına tekabül eden rakamlara çıktı 25 liraları gördü şu an zaten 23 liraya yakın bir seviyede ilerliyor.Bu mazotun sadece litre fiyatı buna paralel olarak özellikle sektörümüzün giderleri zaten fazla. 2 buçuk milyara aldığımız bir tane otobüs lastiği 7-8 milyar civarında diğer masraflar 3 katına yakın bir artış gösterdi. Biz bunları bilet fiyatına yansıtamadık örnek vereyim 280 lira ve 300 lira civarında olan İstanbul-Bursa güzergâhındaki bilet fiyatları 450 bandında. Bayram döneminde de mayıs aylarında ve haziran aylarında 500 geçirmeyeceğiz. Normalde 1 biletin 700 lira 800 lira olması gerekiyor fakat bunu yapmamız mümkün değil. Bu dönemde sektör ciddi anlamda zor durumda her açıdan herkes için zor geçiyor vatandaşımız içinden zor bir süreçten geçiyoruz ayakta durmaya çalışıyoruz. Ne kadar az zarar edersek o kadar kârdayız diyoruz. Şu anda İstanbul'a bir otobüsün ortalama gidip gelmesi 20 binin üzerinde bunun kaskosu yıpranması lastiği bunları da dâhil etmiyoruz sadece gidip gelmesi mazotu ve otogar çıkışları gibi masraflar 20 bin lirayı geçiyor. Bunları hesapladığımız zaman da zaten üstünde kazanılması mümkün değil. Bir an önce bazı şeylerin düzelmesini umut ile bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bayramda ekstra bir yoğunluk beklemediklerini belirten otobüs firma sahibi Murat Bilir, tek yönlü gelişlerde artış olacağını dile getirerek, “Bayram sürecindeki yoğunluk bundan önce de pandemi sürecindeki yasaklarla denk gelmişti. Pandemi öncesiyle şu anlık yaşadığımız zaman böyle bir hareketlilik günümüzdeki ekonomik koşulları düşünürsek çok zor ufak bir kıpırdanma var o da bayram döneminin büyük şehirlerde yaşayan Artvinlilerin yazın köylerine dönen kesimi çok olduğu için bir dönüş yoğunluğu var ama eskisi gibi bir hareketlilik yok gelenler de kalacak. Bayram dönemlerinde 4-5 araç sefer düzenler dik ayrı ayrı şu anda bir araç 2 araç bunları da tam doluluk oranı eskisi gibi yok” ifadelerini kullandı.

Hem vatandaş için hem de esnaf için zamların geri çekilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Bilir, “Şu an taşımacılık camiası olarak yöneticilerimizden devletimizden en ufak bir destek görmüyoruz. Tamamen kendi ayakları üzerinde duran bir camiayı bu tüm Türkiye genelinde böyle hala daha karayolu taşımacılığı ulaşımın büyük bir payını oluşturuyor ve bu konuda biz sektör olarak çok zor durumda kalıyoruz. Mecburen bilet fiyatlarına yansıttığımız ücret artışlarını zamların eleştiriyorlar ama maliyeti bile kurtarmıyor. Burada vatandaşlarımızın artık görüp değerlendirmesi lazım bizlerde onları düşünüyoruz orana göre zam yapılacak olsa 700-800 gibi bir fiyat olması gerekiyor. Ama öyle bir şey yapma şansımız yok şöyle ki bu parayla gidebilecek insanımız yok biz de sonuçta bu işi yapıyoruz ama vatandaş olarak düşünüyoruz kendi bütçemizi de düşünüyoruz.Bir an önce ekonomik koşulların bir düzelmesini umut ediyoruz.Bu süreçte hiçbir firmanın para kazandığını düşünmüyorum tıpkı diğer tüm dallarda olan esnaflarımızın yaşadıkları gibi. Hiçbir esnaf yaşadığı durumdan memnun değil vatandaşımızın zaten ay sonunu zor getiriyorken ekstra bir masraf yapacak durumları zaten yok. Umarım bir an önce ekonomi şartlar düzelir” diye konuştu.

HATİCE DİLER