YEREL
Giriş Tarihi : 24-05-2021 11:34   Güncelleme : 24-05-2021 11:34

ZULME LANET, KUDÜS'E DESTEK

İsrail'in Kudüs ve Gazze'de Filistinlilere yönelik şiddet eylemleri sonrası Yusufelinde Kudüs’e destek mitingi düzenlendi.

ZULME LANET, KUDÜS'E DESTEK

21 Mayıs Cuma günü Cuma namazı sonrasında Yusufeli Anıt Meydanında Filistin’e destek için düzenlenen mitingde açılış konuşmasını Yusufeli Diyanet İşleri personeli Vaiz Emin Öztürk yaptı. Öztürk’ün konuşmaları sonrasında TÜGVA Yusufeli İlçe Temsilcisi Taner Atıcı tarafından bir bildiri okundu. Bildiride,” Ramazan ayının başından itibaren özellikle kadir gecesinden itibaren, İlk Kıblemiz, Miracın durağı olan Mescid-i Aksamız, zor zamanlardan geçiyor. İsrail polisi ve fanatik Yahudiler, Şam Kapısı'nda Filistinlilerin, akşamları iftar düzenlemesini engelliyor ve işgal altındaki Doğu Kudüs’te, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan Filistinlilerin, evlerini işgal ediyor. Fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya baskın çağrıları sonrası çıkan çatışmalarda binlerce Filistinli kardeşimiz yaralandı. Filistinlilere göz yaşartıcı gaz, plastik ve gerçek mermilerle F16 Uçaklarla saldırarak 100 den fazlası çocuk ve kadın olmak üzere 300 küsur insanı şehit ettiler. Saldırılarda yüzlerce kadın, çocuk ve yaşlı yerlerde sürüklendi, Evleri ve yuvaları başlarına yıkıldı. Umutları söndürüldü. Harimi ismetimizi çiğnediler.

70 yıldır hakları, toprakları, vatanları, canları, malları ellerinden alınan Filistinliler, İsrail zulmü altında çok zor şartlarda yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyor. Yapılan bütün anlaşmalara rağmen, uluslararası alanda alınan bütün kararlara rağmen Filistin’e, Kudüs’e, Mescid-i Aksa’ya ve Gazze’ye saldırmaya ve toprakları işgal etmeye devam ediyor.

Kıymetli dostlar: Filistin, her geçen gün Siyonist İsrail’in saldırılarıyla karşı karşıya kalmakta ve Tüm dünya İsrail katliamlarına gözünü yummuş durumda. Vicdanlar susmuş, kulaklar duymuyor ve kalpler kan kusmakta ve şuana kadar insanlık vicdan muhasebesinde sınıfta kalmış durumda.

Hatırlatmak isteriz ki İsrail’in işlemiş olduğu suçlar bitmek bilmiyor. Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından alınan tüm uluslararası kararlara rağmen işgalci İsrail hukuku tanımıyor, saldırmaya ve işgale devam ediyor.

Tüm ağır bedellere rağmen Filistinliler, davalarından asla vazgeçmiyorlar. Filistinliler, haklarını savunmak için Mescid-i Aksa’da nöbet tutmaya ve ümmetin onurunu korumaya devam ediyorlar. İşgalci İsrail ise bu eylemlerde ateş açıp masum insanlara, çocuklara, kadınlara, yaşlılara saldırdığı yetmezmiş gibi tüm bu olayların dünyaya aktarılmasını sağlayan basın mensuplarına da orantısız güç kullanıyor.

Filistin davamız insanlık mücadelesi olduğu kadar Kudüs’te çalınan hakların iadesi davasıdır. Nitekim ilk kıblemizin bulunduğu Kudüs ve Filistin, 1948 yılından beri hukuksuz olarak kurulan Siyonist İsrail işgali altındadır. Siyonist İsrail ve ABD, Kudüs’ü hukuksuz bir şekilde tüm uluslararası anlaşmalara aykırı olarak başkent yapmak istemektedir. Kim hangi kararı alırsa alsın, kimbu barbarlığa sırtını dönerse dönsün, kim bu zulme gözlerini kapatırsa kapatsın biz Türkiye olarak ümmetin onurunu korumaya devam edeceğiz. Kudüs bizimdir! Kudüs sahipsiz değildir. Kudüs, Mekke ve Medine'den sonra, bütün Müslümanların kutsal bildiği Mescid-i Aksa’ya ev sahipliği yapmaktadır. Şimdi her inanç için o mübarek beldeye sahip çıkma zamanıdır. Bizler buradan Kudüs’ü asla yalnız bırakmayacağımızı herkese haykırıyoruz.

Bugün burada Yusufeli’nde ve tüm Türkiye’de Kudüs dostlarıyla birlikte İsrail'in hukuksuz uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Bir zamanlar bu kadim topraklarda aynı inancı aynı toprağı aynı zamanı aynı aşı paylaştığımız insanlara bugün yüzümüzü dönmeyeceğiz. Tüm Filistin ve Kudüs sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi, uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı hukuksuz adımları ve işgali durdurmaya çağırıyoruz.

Ve Yusufeliler olarak tüm dünyaya taleplerimizi deklare ediyoruz. İsrail işgal ettiği Filistin topraklarından hızla geri çekilmelidir. Zorla ele geçirilen Filistinlilerin evleri ve malları iade edilmelidir. Mescidi aksa ve çevresine hiçbir şekilde İsrail askerleri girmemelidir. İsrail mescidi aksa ve çevresindeki kazı çalışmalarını derhal sona erdirmelidir. Ve İsrail uluslar arası kararlara riayet etmelidir. Son olarak Sizleri ve Tüm Kamuoyunu İsrail ürünlerini Boykot etmeye davet ediyoruz. Bütün İslam ülkeleri ve halklarını bir araya gelip tepkisini ortaya koymaya çağırıyoruz. İsrail, hukuksuz işgal hareketi ve katlettiği insanlar için uluslararası hukuk önünde ve tüm dünyanın vicdanında hapsedilmelidir. Tüm temennimiz akıttıkları küçücük bebelerin, masum kadınların, silahsız insanların kanında boğulmalarıdır. Zulüm asla payidar olmayacaktır. Siyonist zulmün ve işgalin sona ermesi için yapılan tüm eylemleri desteklemek hepimizin insani görevidir. Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistin özgür oluncaya kadar mücadelemizi tüm gücümüzle sürdüreceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” İfadeleri yer aldı.

Program daha sonra Yusufeli İlçe Müftüsü Medet Şahin tarafından yapılan dua sonrasında sona erdi.