“Bu eğitimler başarıya dönüşecek” “Bu eğitimler başarıya dönüşecek”

Artvin’de yapılan kutlama törenlerinde sahne alarak yöresel halk oyunlarını sergileyen ve ünü Türkiye’ye yayılan Bragi Kültür Sanat Gençlik ve Spor Kulübü, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’e sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

Bragi’nin, 7 Mart Kutlamalarında görev almaları için Artvin Belediyesi’nin kendilerini yok saydığını ifade eden halk oyunları ekibi sosyal medya üzerinden belediye başkanı Demirhan Elçin’e sitem ederek, törende valilik görevlendirdiği için sahne alacaklarını belirtmeleri üzerine Milli İrade Meydanı’nda yapılan kutlama etkinliklerinde konuşma yapan Elçin ise, sözlerine Halk Oyunları Ekibini eleştirdi.

Eskiden ağzı olanın konuştuğunu şimdi ise sosyal medyası olanın yazdığını kaydeden Elçin, “Bildiğiniz gibi festivaller, bayramlar, ilin mülki amiri olan valinin talimatıyla görevlendirilen kurumlar tarafından yapılır. Eskiden söylerlerdi, ağzı olan konuşuyor. Şimdi de sosyal medyasına yazıyor. Artvin Belediyesi, 7 Mart bayram törenlerinde hiçbir zaman folklor ekibinin organizasyonunu görevli olarak yapmamıştır. Bugün olduğu gibi sayın valimizin talimatlarıyla folklor ekibinin buradaki etkinliğini, Milli Eğitim Müdürlüğü üstlenmiş ve her yıl olduğu gibi bu yıl da gerçekleştirilmektedir. Onun için o sosyal medyada kirli bilgileri sunanlara buradan sesleniyorum, karnınız ağrıyorsa başka yerlerde arayın. Bayramlarda düğünlerde, cenazelerde halkın topluluk olduğu yerlerde siyaset olmaz. Orada birlik beraberlik olur. Kimin ne yapmak istediği varsa gelsin orada yapsın. Hiç kimse Artvin halkının birlik ve beraberliğini bozmaya da çalışmasın. Kimse de onlara kulak asmaz bilsin” dedi

www.gundemartvin.com haber sitesine açıklamalarda bulunan halk oyunları camiası, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’e cevap verdi.

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in törende tek konuşmacı olduğunu hatırlatarak sıkça bayramlarda, özel günlerde siyaset olmaz vurgusunu yaptığını belirterek “Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in yaptığı konuşmada bizlerin yaptığımız açıklama üzerine bizleri hedef almış ve talihsiz bir açıklama yapmıştır” dedi.

Elçin’in törende yaptığı konuşmasında “Eskiden ağzı olanın konuştuğunu şimdi ise sosyal medyası olanın yazıyor” ifadelerini hatırlatan Halk oyuncular, “Evet sayın başkan durum da tam söylediğiniz gibi. Sosyal medyamız var ve bunu kullanıyoruz, sizin de sıkça kullandığınız gibi. Ayrıca bizim sizlerin gibi kürsü hakkımız yok ki istediğimizde çıkıp konuşalım, gerçi siz kürsü hakkınız olmadığında da kendi kürsünüzü kurup konuşuyorsunuz. Salonlarda, belediyenin önünde, her istediğiniz de dilediğiniz gibi konuştunuz. Ne demiştiniz törende? Ağzı olan konuşuyor işte” ifadelerini kullandı.

Başkan Elçin’in “Artvin Belediyesi, 7 Mart bayram törenlerinde hiçbir zaman folklor ekibinin organizasyonunu görevli olarak yapmamıştır. Bugün olduğu gibi sayın valimizin talimatlarıyla folklor ekibinin buradaki etkinliğini, Milli Eğitim Müdürlüğü üstlenmiş ve her yıl olduğu gibi bu yıl da gerçekleştirilmektedir” sözlerini hatırlatan halk oyuncular, “Sayın başkanın dediğine göre bizim karnımız ağrıyormuş o yüzden başka yerde aramamız gerekiyormuş. Şimdi Demirhan Elçin, evet sizi biliyoruz. Belediye etkinliklerine dahi çağırmadığınız zamanları biliyoruz. Siz Kafkasör Festivali afişlerinde Artvin Halk Oyunları’na yer vermeden il dışından ekip getiren başkansınız. Siz festivale Artvin’den ekip davet etmeden il dışından birileri vasıtasıyla ekip davet eden başkansınız. Bizler Kafkasör Festivali açılışlarında gösteri yaptıysak, kendimiz sahip çıktığımız için yaptık” dedi.

Halk Oyunculardan Elçine Sert Cevap-1Başkan Elçin’in haberi olmadan Artvin Belediyesi’nde kuş uçmadığını ama sahne arkasında yaşanan tartışmalardan belki haberi olmadığını dile getiren halk oyunları camiası “7 Mart için Artvin Valiliği tarafından hazırlanan ve Artvin Belediyesi Başkanlığı tarafından yayınlanan davetiyelere baktığımız zaman Artvin Valiliği tarafından yayınlanan programın alt tarafından Kıraç konserini eklemişsiniz ve paylaşmışsınız. Yani Valilik koordinesinde yapılan programın dışında bir program daha ekleme yapmışsınız ve bunu da ayriyeten paylaşmışsınız. Öyleyse Sayın Demirhan Elçin, madem bizleri siz çağırmıyorsunuz, madem sizin bizimle bir işiniz yok neden ayriyeten yaptığınız paylaşımda biz de yer alıyoruz? Yoksa hazır programda varlar bizim programda da varmış gibi gösterelim mi dediniz?” ifadelerini kullandı.

Halk Oyunculardan Elçine Sert Cevap-2Halk oyuncuları camiası yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Konuşmanızda bugünler birlik günüdür, siyaset olmaz dediniz, konserde yaptığınız konuşmada ise oy istemek siyaset değil miydi? Yoksa orada ki Demirhan Elçin başka Demirhan Elçin miydi? Çünkü sabahtan akşama, geceden gündüze, yazdan kışa varacak kadar keskin bir fark var. Siyaseti olmayan günler dediniz ama bir camiayı bayram kutlamasının tam ortasında üstelik ufak numaralarla hedef gösterdiniz. Üzgünüz, yanlış yaptınız. Unutmayalım ki halka yalan söylemek suçtur. Sadece bilin istedik.

Son olarak bir teşekkürü hak ettiniz. 5’nci yılın sonunda güzel bir konser yapabildiniz. Konserde ‘pandemiye denk geldik, depreme denk geldik bir şey yapamadık’ dediniz. Sayın başkan pandemi ve depremden sonraki senelerde bu etkinlikleri yapmama sebebiniz neydi? Bu işleri para harcamaya değer görmüyordunuz değil mi? Yaptığınız festivallerde getirdiğiniz, paradan getiremediğiniz sanatçıları unutup 7 Mart günü konserde ‘bakın çıtayı nereye çıkardım’ demek biraz komik değil mi?

Başkanlığınız döneminde hep uzak durduğunuz kültür sanat işlerini bugünlerde dilinizden düşürmemeniz, bize 5 yıl önce henüz başkan değilken verdiğiniz sözleri hatırlattı. Sayın başkan her şeyi yapabilirsiniz lakin halka yalan söylemeyin, hele hele bizim içinde olduğumuz şeylerle ilgili hiç söylemeyin. Seçimde başarılar diliyoruz.

Siz, Cumhuriyet kenti Artvin’de, dünyanın en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu ilimizde Cumhuriyetimizin 100. Yıl kutlamalarını becerememiş, eline yüzüne bulaştırmış bir başkan olarak tarihe geçtiniz. Bunun içinde teşekkür ederiz.”

Editör: ALİ ERAY ÇELİK