Borçka'da veteriner hekimlik yapan Esat Avcıoğlu, mesleğinin zorluklarından ve güzel yanlarından bahsetti.

Avcıoğlu, veterinerlik mesleğinin hayvan sevgisi olmadan yapılamayacağını söyledi.

İlçede saha çalışmalarında çok bulunduğunu söyleyen Avcıoğlu, mesleğinde mesai  kavramının olmadığına da değindi.

Borçka'da sahipsiz sokak hayvanlarını tedavi ettiğini ve bu konuya belediyenin tek başına yetişmesinin zor olduğunu aktaran Avcıoğlu, sokak köpekleri konusuna değinerek, "Borçka da sokak köpeklerinin fazla olması konusuna değinen Avcıoğlu, vatandaşın mevsimsel göç yaşayarak köpekleri sokağa bırakmasından dolayı tasmalı köpeklere bir şey yapamadığını belirterek” Borçka halkı bu konuda çok duyarlı gerçekten çok azının bu konuya tepkisiz kaldığını söyleyebilirim. Varlıklarından rahatsız olan insan sayısı şöyle endişelerinden dolayı rahatsız olanlar oluyor. Biz bir çoğunu muayene ettik. Burası özel hizmet sunan bir klinik biz denk geldiğimiz sokak hayvanı olduğuna emin olduğumuz hayvanları tedavi ediyoruz. Belediye sağlıklı hayvanları kısırlaştırma çalışmaları yapıyor beslenmelerini kendi çapında yapıyorlar hepsine yetişmek mümkün değil. Özellikle sayısı bu kadar fazlayken. Belediyenin bu konu ile ilgili çabası var ama yine de bir barınak olması onu daha çok kolaylaştırabilirdi. Esas sıkıntı vatandaşın mevsimsel olarak köyden şehire göç yaşaması ile oradaki hayvanlarını buraya getiriyorlar. Tasmalı bir sürü köpek var. Sahipli bir köpek sisteme kayıtlı ise bir sürü hukuku var biz onları nasıl sokaklardan alıkoyabileceğiz. Vatandaş bu benim köpeğim alamazsın diyor. Kanun zaten köpeği alıp bir şey yapmana izin vermiyor mevzuat diyor ki kısırlaştır sokağa geri bırak. Barınakta sadece bakıma muhtaç olanlara bakın diyorlar” dedi.

7 yıldır Borçka'da veterinerlik mesleğini icra eden Avcıoğlu, mesleği hakkında püf noktalara değinerek gençlere tavsiyelerde bulundu.

“Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” “Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz”

Avcıoğlu, 2008’den beri aktif olarak veterinerlik mesleğini yaptığına değinerek,"Hataylıyım yedi senedir Borçka da çalışıyorum. Bu mesleğin en büyük zorluğu mesai durumu yok bu meslekte çalışma saatleri yok tatil hiç yok. Genellikle saha çalışmasında oluyorum. Zaten esasında büyük şehirler haricindeki her yerde saha çalışması daha aktif. Alım gücü yüksek yerlerde kliniğe talep daha çok oluşuyor. Bu meslekte her tür insan ile karşılaşabiliriz o yüzden sosyal ilişkileri daha zengin insanlar daha başarılı olur. Konuşmayan bir veteriner hekimi olamaz çünkü insanları teselli etmemiz gerektiği anlar oluyor bu meslekte. İşe yaradığımı hissetmenin aroması bu mutluluk başka hiçbir şeyde yok. Örnek vereyim bir ineği doğurduktan sonra ya da hayvanın acısına, kederine son verdikten sonra olan mutluluk paha biçilmez. Gençlere tavsiyem hayvanları seviyorlarsa hayatının geri kalanını onlarla yaşamak istiyorsa gençlere kesinlikle tavsiye ederim. Hayvan sevgisinin ön planda olması lazım dokunabilmesi, sarılabilmesi kimi zaman öpüp koklayabilmek yani hayvan severler için bu meslek müthiş” ifadelerini kullandı.

Ayla ALKAN