4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği haftası nedeniyle Borçka Devlet Hastanesi öncülüğünde Murgul İlçe Devlet Hastanesi ve Borçka Toplum Sağlığı Merkezi çalışanlarını kapsayacak şekilde personellere eğitim verildi.

Borçka Devlet Hastanesi Konferans salonunda bir araya gelen personellere iş kazaları, iş sağlığı ve güvenliği, çalışanların yükümlülükleri, çalışanların hakları konusunda bilgiler verildi.

İş Sağlığı Güvenliği Uzmanı Serkan Meydan tarafından yapılan sunumda iş yerlerinde ortaya çıkabilecek tehlikelerden ve sağlığa zarar verecek koşulları çalışanlardan korumak ve onlara daha iyi bir çalışma ortamı sağlayabilmek adına yapılan bilimsel ve sistemli çalışmaların tümünün iş sağlığı ve güvenliği olduğunu aktardı.

Whatsapp Image 2024 05 14 At 12.35.14 (1)

Akpınar Köyünde Maddi Hasarlı Yangın Akpınar Köyünde Maddi Hasarlı Yangın

 Meydan, “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de iş kazaları önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) son-iş kazası istatistiklerine göre Ülkemizde her 6 dakika da bir iş kazası meydana gelmektedir İş Sağlığı Merkezinin öncelikli hedefi çalışanları iş kazası ve meslek hastalıklarından korumaktır. İş kazalarında en fazla zarar gören uzuv da el parmakları olarak gözlemlenebilir. Çalışan, kendi özel kanunlarında ki statülerine bakılmaksızın kamu veya özel iş yerlerin de istihdam edilen gerçek kişidir. Çalışan temsilcisi ise 1ş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalara katılma, çalışmaları izlenme tedbir almanı isteme, tekliflerde bulunma ve benzeri konularda çalışanların temsil etmeye yetkili çalışandır.  Destek elemanı ise asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önlem, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanıma ve yeterli eğitime sahip kişidir.

Çalışanların sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışma hakları vardır. Kurul kararına rağmen güvenli bir ortam sağlanmadan çalışmaya zorlanan çalışan İş Kanunu’na göre haklı fesh yapabilir” dedi.

Sağlık konuları hakkında bilgi veren Yetkin Çiftçi, sigara kullanımının zararları konusunda bilgilendirerek sigara kullanımını önleme ve bırakma konusunda tutum kazandırmak hakkında eğitimler verildi.

Whatsapp Image 2024 05 14 At 12.35.13 (1)Whatsapp Image 2024 05 14 At 12.35.14 (2)

Editör: AYŞE ÖZDER