Deriner Barajı’nda Yaban Keçileri Görüntülendi Deriner Barajı’nda Yaban Keçileri Görüntülendi

Artvin İl Jandarma Komutanlığı, 43’üncü Kafkasör Kültür, Sanat ve Turizm Festivali kapsamında vatandaşlara Kadın Destek Uygulaması (KADES) hakkında bilgilendirme yaptı. Festivalin üçüncü gününde gerçekleştirilen boğa güreşlerini izlemeye gelen vatandaşlar, jandarmalar tarafından KADES uygulaması hakkında bilgilendirildi.

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet ve taciz gibi kötü eylemleri önlemek amacıyla geliştirilen resmi bir uygulamadır. Bu uygulama, kadına yönelik şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara hızlı bir şekilde yardım edebilmek için tasarlanmıştır. Eşinden veya başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden KADES uygulaması ile Kadın Acil Destek İhbar Sistemi'ne ulaşabilirler.

Jandarmalar Kafkasör’de KADES’i AnlattıJandarmalar, festival katılımcılarına KADES’i anlatan broşürler dağıttı. Ayrıca, akıllı telefon kullanan kadınların Google Play Store ve Apple Store uygulamalarından indirebilecekleri KADES uygulamasını, T.C. kimlik numaralarını girerek ve EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile nasıl aktif hale getirebilecekleri konusunda bilgi verdi. KADES uygulaması, aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşmalarını ve olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek müdahale edilmesini sağlamaktadır.

Jandarmalar Kafkasör’de KADES’i AnlattıTamamen yerli ve milli bir yazılıma sahip olan KADES uygulamasıyla, kadına yönelik risk ve tehdit unsuru oluşturabilecek durumların önüne geçilmesi ve acil durumlarda müdahale sürelerinin kısaltılması hedeflenmektedir.

Artvin İl Jandarma Komutanlığı’nın bu bilgilendirme çalışması, Kafkasör Kültür, Sanat ve Turizm Festivali'ne katılan vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılandı.

Editör: ALİ ERAY ÇELİK