8 Mart Dünya Kadınlar gününde Artvin ilçelerinde ücretsiz bir şekilde dağıtılacak olan Senede Bir Gün Kadın Dergisi için Borçka Dayanışma evinde atölye çalışması gerçekleşti.

Dergi maliyetleri ve basım maliyeti için küpe, takı ve örgüleri kafelerde stant açarak satışa sunduklarını belirttiler.

Whatsapp Image 2024 03 06 At 16.39.03

Senede Bir Gün Kadın Dergisinin mutfağında yer alan Dilek Keskinkurt, yapılan atölye çalışması hakkında şu sözleri dile getirdi “Dayanışma evinde kız arkadaşlarımın dayanışmasıyla dergi standında örgü iplerden bir saç tokası yapıyoruz. Standı incelemeye gelen kişilerin saçlarına takılıyorlar renkli örgü tokalar bu şekilde bir atölye çalışması gerçekleştirdik. Bu dergi için küpeler yaparız bir yıl boyunca satılması ve maliyetini karşılayabilmemiz için. Küpe stantlarımızın başına da ‘kadın dayanışması kulaklara küpe olsun’ sloganı ile satışa sunarız. Herkesin satın alabileceği bütçede bir rakam belirleyip çok uçuk olmayan fiyatlarla küpelerimizi satarız.”

Bir Kişi Silahla Yaralandı Bir Kişi Silahla Yaralandı

“Bizi, Biz Yazmazsak Kim Yazar”

Yörede yaşayan kadınların yazılarının yer aldığı derginin kuruluş sürecinden bahseden Keskinkurt, “kendi aramızda konuşmak yetersiz gelmeye başladı” diyerek “Daha önceki yani derginin ilk çıktığı yıldan daha önceki yıllarda bir araya gelip filmler izleyip genelde kadın temalı kitaplar okuyorduk. Sesli bir araya gelip aramızda ortak bir fikir vardı yani sürekli kadın temalı şeyler konuşuyoruz bu şeyleri kendi aramızda konuşmak artık yetersiz gelmeye başladı. Yani herkes aynı fikirde sonuçta hep aynı şeyleri aynı kişileri anlatıyormuş gibi hissettik. Bunu daha duyurabilmek adında birçok kadına ulaşabilmesi için bu fikirleri bizi biz yazmazsak kim yazar diye düşünerek bir dergi çıkarmaya karar verdik. İlk dergimizi Ohal döneminde çıkarmıştık standımızda her yıl biraz kadın karın ağrılarınızı anlatan dövizlerimiz oluyor yani evimizde çarşaf olarak kullandığımız renkli çarşaflara kullanmadığımız renkli elbiselerimizden kestiğimiz harflerle yazdığımız sözlerimiz, söylemek istediğimiz sözlerin pankartları oluyor” ifadelerine yer verdi.


Ayla ALKAN

Editör: AYLA ALKAN