Çanakkale Savaşı, bir daha dönmemek üzere cepheye giden şanlı askerlerin, dünyada emsali olmayan, Türk tarihinde müstesna yeri olan bir kahramanlık destanı olduğunu belirten Şavşat Kaymakamı Yusuf Akın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi Anma Günü vesilesiyle mesaj yayınladı.

Şavşat Kaymakamı Yusuf Akın mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Bugün vatan topraklarımız ve Milletimizin uğruna toprağa düşen aziz şehitlerimizin, kahraman evlatlarımızın yazmış oldukları müstesna destanlarını gururla hatırlayıp kendilerini rahmet ve minnetle yâd ettiğimiz çok önemli ve anlamlı bir gündür.

Hem tarihimizin hem de dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Savaşı, bir daha dönmemek üzere cepheye giden şanlı ecdadımızın, dünyada emsali olmayan, tarihimizde müstesna yeri olan bir kahramanlık destanıdır. Bu şanlı zaferin kazanıldığı 18 Mart günü aynı zamanda vatanı uğruna canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizin hatırasını canlı tutmak ve bu ruhu daha sonraki nesillere aktarmak amacıyla “Şehitler Günü” olarak kabul edilmiştir

Çanakkale Zaferi, dönemin imkânsızlıklarına rağmen bağımsızlığı, şerefi ve vatanı uğruna hiçbir engel ve fedakârlıktan çekinmediğini gözler önüne seren milletimizin, azminin kutsal değerlerinden, asla ödün vermeyeceği konusundaki kararlılığının açık bir göstergesidir.

Tarih boyunca milli ve manevi değerlerine yürekten bağlı bir millet olarak, özgürlüğümüz ve bağımsızlığımızdan asla taviz vermeyeceğimizi, bugün de aynı anlayışla tüm dünyaya bir kez daha ilan ediyoruz.

Şavşat 7 Mart’ı kutladı Şavşat 7 Mart’ı kutladı

Bu düşüncelerle, Çanakkale Zaferinin 108. yıl dönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan olarak emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanımızın bütünlüğü, milletimizin huzur ve güvenliği için hayatını feda etmekten çekinmeyen aziz şehitlerimizi, vefat eden gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, hayatta olanlara sağlık ve huzur diliyorum.”